چگونه عصب کشی به درد دندانمان پایان می دهد !

 1. صفحه اصلی
 2. بیماری ها
 3. چگونه عصب کشی به درد دندانمان پایان می دهد !
چگونه عصب کشی به درد دندانمان پایان می دهد !

چگونه عصب کشی به درد دندانمان پایان می دهد !

کلمه Endodontic  از دو واژه تشکیل شده است؛ Endo، کلمه ای یونانی به معنای "درون" است و “odont” کلمه ای یونانی به معنای "دندان". عصب کشی ، ریشه های داخل دندان را درمان می کند. درمان کانال ریشه نیز یکی از انواع درمان های endodontic  است. مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند بطور رایگان تجرببات افراد را در اختیار یکدیگر قرار دهد تا انتخابی بهتر و مطمئن تری داشته باشند شما هم می توانید در مورد پزشک و دندانپزشک خود نظر دهید تا دیگران از تجربیات شما بهره مند شوند. حکیم پلاس به شما کمک می کند تا بهترین دکتر دندانپزشک را در نزدیکی خود پیدا کنید.آنچه در این مقاله خواهید خواند • درمان عصب کشی چیست؟

 • چرا باید عصب کشی کنیم؟

 • عصب کشی مدرن

 • درمان ریشه یا عصب کشی چطور دندان را نجات می دهد؟

 • چرا من به عصب کشی نیاز دارم؟

 • از کجا بفهمیم که به عصب کشی نیاز داریم؟

 • عصب کشی چطور دندان را حفظ می کند؟

 • آیا من در حین درمان یا پس از آن درد خواهم داشت؟


درمان ریشه و عصب کشی
درمان ریشه و عصب کشی

درمان عصب کشی چیست؟


برای درک درمان endodontic، باید چیزهایی درباره آناتومی دندان بدانید. داخل دندان، زیر مینای سفید لایه سختی وجود دارد که به آن دنتین گفته می شود، بافت نرمی به نام پالپ نیز در همان جا وجود دارد. پالپ شامل رگ های خونی، عصب و بافت های ارتباطی است و بافت های سخت اطراف دندان را طی مدت رشد تشکیل می دهد.


پالپ از تاج دندان تا نوک ریشه ها و جایی که به بافت های اطراف ریشه متصل می شود ادامه دارد. پالپ در مدت زمان رشد دندان اهمیت دارد. هرچند، زمانی که دندان کاملا بالغ می شود می تواند بدون پالپ نیز زنده باشد، چرا که دندان از بافت های اطراف خود تغذیه می کند.چرا باید عصب کشی کنیم


اگر دندان پزشک یا متخصص درمان ریشه دندان شما، درمان کانال ریشه را برای درمان دندان بیمار یا خراب شما تجویز کند نیازی نیست نگران باشید. هرساله میلیون ها دندان به این روش درمان شده و نجات پیدا می کنند و به این ترتیب درد بیمار کاهش پیدا کرده و دندان او سلامت خود را باز می یابد.


داخل دندان، زیر مینای سفید و لایه سختی که به آن دنتین گفته می شود، بافت نرمی به نام پالپ وجود دارد. پالپ شامل رگ های خونی، عصب و بافت های ارتباطی است و بافت های سخت اطراف دندان را طی مدت رشد می سازد. زمانی که دندان کاملا بالغ می شود می تواند بدون پالپ نیز زنده باشد، چرا که دندان از بافت های اطراف خود تغذیه می کند.
درمان ریشه و عصب کشی
درمان ریشه و عصب کشی

عصب کشی مدرن


درمان ریشه یا عصب کشی مدرن مانند درمان های قدیمی نیست! بسیار شبیه به پرکردگی معمول است و می تواند در یک یا دو جلسه انجام شود که البته بسته به شرایط دندان و خصوصیات فردی دارد. درمان ریشه بدون درد و بسیار موثر است. با این درمان می توانید مجدد و به سادگی لبخند بزنید، بجوید یا گاز بزنید و دردی احساس نکنید.


نجات دندان طبیعی با درمان ریشه دندان مزیت های بسیاری دارد:
 • می توانید بجوید.

 • می توانید برای گاز زدن فشار طبیعی آورده و احساس طبیعی داشته باشید.

 • ظاهر طبیعی دارد.

 • لازم نیست دندان های دیگر پوشش اضافی داشته باشند.درمان ریشه یا عصب کشی چطور دندان را نجات می دهد؟


زمانی که داخل دندان شما (پالپ) به دلیل پوسیدگی عمیق، انجام چندباره درمان دندان، پوسیدگی تاج یا ترک خوردن عاج دندان، ملتهب و عفونی می شود، عصب کشی درمانی ضروری است. ضربه به دندان نیز می تواند باعث خرابی پالپ شود، حتی اگر شکستگی دیده نشود باز هم ممکن است دکتر تشخیص دهد که عصب کشی مورد نیاز است. اگر التهاب یا عفونت پالپ درمان نشود، می تواند منجر به درد یا آبسه شود.چرا من به عصب کشی نیاز دارم؟


عصب کشی زمانی که پالپ، بافت نرم زیر کانال ریشه عفونت کرده و ملتهب می شود ضروری است. التهاب یا عفونت پالپ می تواند دلایل متنوعی داشته باشد: پوسیدگی عمیق، ترک خوردن یا شکستگی درون دندان یا انجام چندین باره درمان دندان. به علاوه، ضربه به دندان حتی اگر شکستگی ظاهری نداشته باشد می تواند منجر به خرابی پالپ شود. اگر عفونت یا التهاب پالپ درمان نشود، می تواند منجر به آبسه یا درد شود.


وقتی دندان تحت عصب کشی کانال ریشه یا دیگر درمان های ریشه قرار می گیرید، پالپ عفونی یا ملتهب برداشته شده و داخل دندان کاملا تمیز و عاری از عفونت می شود. سپس داخل دندان را با مواد لاستیکی مانند گوتا پرکا پر می کنند. سپس، برای محافظت از دندان آن را روکش پر می کنند. به این ترتیب دندان عملکردی مثل دندان های دیگر خواهد داشت.


درمان ریشه به شما کمک می کند لبخند زیبای خود را حفظ کنید، غذاهایی که دوست دارید را باز هم بخورید و نیازی به درمان های پیچیده تری نداشته باشید. با مراقبت مناسب، بیشتر دندان هایی که درمان ریشه شده اند می توانند برای همیشه حفظ شوند.از کجا بفهمیم که به عصب کشی نیاز داریم؟


علائمی که باید به آنها توجه شود شامل درد، حساسیت طولانی مدت به سرما یا گرما، حساسیت به لمس و جویدن، تغییر رنگ دندان، ورم و حساسیت در غده های لنفاوی، استخوان های نزدیک و لثه است. هرچند گاهی از اوقات هیچ علائمی قابل مشاهده نیست.
درمان ریشه و عصب کشی
درمان ریشه و عصب کشی

عصب کشی چطور دندان را حفظ می کند؟


متخصص درمان ریشه پالپ عفونی را برداشته، داخل کانال ریشه را تمیز می کند و سپس فضا را پر می کند. سپس، در جلسه بعدی که نزد دندانپزشک خود می روید، او روکش یا مواد پرکردنی دیگری را بر روی دندان می گذارد تا دندان سلامت خود را بازیابد. سپس، دندان عملکردی مانند دندان های سالم دیگر خواهد داشت.آیا من در حین درمان یا پس از آن درد خواهم داشت؟


روش های درمان ریشه یا عصب کشی برای رفع درد دندانی است که به دلیل عفونت و التهاب پالپ به وجود آمده است. با استفاده از تکنیک های مدرن و استفاده از بیهوشی، بیشتر بیماران گزارش کرده اند که حین انجام درمان احساس راحتی داشته اند.


طی چند روز پس از درمان و عصب کشی، دندان شما ممکن است کمی حساس باشد. به خصوص اگر قبل از درمان درد یا التهاب داشتید. این درد را می توانید با استفاده از داروهای مسکن  تحمل کنید. برای این کار، با دقت طبق دستور پزشک خود رفتار کنید.


تا مدتی پس از درمان ریشه، دندان شما ممکن است احساس متفاوتی با دیگر دندان هایتان داشته باشد. هرچند، اگر درد زیاد یا احساس فشاری داشته باشید که بیش از چند روز طول بکشد، باید با متخصص درمان ریشه یا عصب کشی خود صحبت کنید. کسب تجربه در زمینه درمان باعث ازدست دادن پول و زمان ما می شود گاه این موضوع تنها به مسائل مالی ختم نمی شود و در زمینه درمانی ممکن است جان خود یا اطرافیانمان به خطر بیافتد حکیم پلاس تلاش می کند تجربیات تلخ یا رضایت بخش شما را با پزشک یا دندانپزشکی که داشته اید در اختیار دیگران قرار قرار دهد شما هم در آینده به نظرات دیگران نیاز خواهید داشت .


منابع

https://www.aae.org/patients/root-canal-treatment/what-is-a-root-canal/

 
Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian