چگونه دکتر متخصص پوست خوب پیدا کنیم ؟

 1. صفحه اصلی
 2. بهترین دکتر متخصص
 3. چگونه دکتر متخصص پوست خوب پیدا کنیم ؟
چگونه دکتر متخصص پوست خوب پیدا کنیم ؟

چگونه دکتر متخصص پوست خوب پیدا کنیم ؟


پوست وسیع ترین و قابل رویت ترین عضو بدن است و درعین حال یکی از پیچیده ترین دستگاه ها نیز می باشد زیرا با بسیاری از سیستم ها و دستگاه های دیگر بدن در ارتباط است. وظیفه اصلی پوست پوشانیدن سراسر بدن و حفاظت از اعضاء و جوارح بدن در برابر آسیب ها و استرس های خارجی (از قبیل بیماریها، عفونت ها و عوامل محیطی نظیر نور آفتاب و باد و باران) می باشد. پوست همچنین سهم عمده ای در ظاهر انسان دارد.


پوست ما درست شبیه به یک سپر عمل می کند و در تماس مستقیم با عوامل زیان بخش نظیر باکتری ها، ویروس ها و مواد حساسیت زا (موادی که می توانند سبب ایجاد واکنش های آلرژیک شوند) قرار دارد و بدن را از آسیب این مواد در امان نگاه می دارد.


متخصص پوست


شما در این مقاله خواهید خواند : 


متخصص پوست کیست؟
وظیفه دکتر پوست چیست؟
متخصص پوست خوب چه نقشی در مراقبت از پوست دارد؟
از ملاقات با یک دکتر پوست چه انتظاری می توان داشت؟
آیا دکتر پوست خوب همیشه دارو تجویز می کند؟
چگونه می توانیم یک متخصص پوست خوب را پیدا کنیم؟!متخصص پوست کیست؟


تخصص پوست علمی است که با تشخیص و درمان بیماری های پوست ارتباط دارد. این رشته مشترکات فراوانی با سایر رشته های تخصصی پزشکی داشته و متخصصین آن ضمن معالجه ودرمان بیماران، در کارهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی و همچنین فعالیت های آموزشی مربوط به این ر شته شرکت دارند. دانشی که یک متخصص پوست به ان نیاز دارد و مهارتی که کسب می کند سبب شده است که رشته تخصصی پوست به یکی از عمومی ترین رشته های تخصصی پزشکی تبدیل گردد.


درماتولوژی علم مطالعه پوست و بیماری های آن است. به عبارت دیگر علمی که به درمان بیماری های پوست می پردازد. یک متخصص پوست علاوه بر مطالعه بیماری های پوست و درمان آن، باید درباره بیماری های داخلی و عوامل محیطی نیز آگاهی داشته باشد. حداقل ۲۰۰۰ نوع بیماری پوستی وجود دارد و وظیفه یک متخصص پوست آن است که بتواند این بیماری ها را شناسایی و درمان کند.


اگر درباره پوست، مو و ناخن خود سؤال یا نگرانی دارید، دیدن یک متخصص پوست برای شما بسیار اهمیت پیدا می کند. نشانه های غیرطبیعی و غیرعادی مانند برجستگی بی دلیل، رشد و ریزش زیاد مو و شکننده شدن ناخن ها دلایل بسیار خوب و کافی هستند که باعث شوند به دنبال یافتن یک متخصص پوست خوب باشید.
شما چه به مراقبت های پوستی مطمئن توسط یک دکتر متخصص پوست نیاز داشته باشید و چه به یک بیماری یا عارضه یا مشکل پوستی مبتلا باشید و یا بخواهید یکی از درمان های زیبایی را انجام دهید تا ظاهر خود را بهبود دهید . عنوان متخصص پوست به پزشکانی اطلاق می شود که بعد از گذراندن دوره ی پزشکی عمومی در آزمون پذیرش دستیار وزارت بهداشت شرکت کرده و وارد دوره ی دستیاری تخصصی بیمار یهای پوست شده باشند، با توجه به تبلیغات گسترده و غیر واقعی در حوزه ی پوست و زیبایی لطفا در هنگام انتخاب پزشک معالج به وجود کلمه ی متخصص پوست در مهر پزشک دقت نموده، شماره ی عضویت در انجمن متخصصین پوست را چک کنید و به داشتن لوگوی مخصوص بر روی سر نسخه و مهر دقت کنید. لیست متخصصین پوست و محل فعالیت انها در سایت حکیم پلاس در دسترس عموم است.


رشته تخصصی بیماری های پوست یک رشته تخصص بالینی است که به بهداشت پیشگیری، تشخیص، درمان طبی و جراحی های محدود  بیماری های خوش خیم و بدخیم پوست، غشاهای مخاطی مرتبط، مو و ناخن و تظاهرات پوستی بیماری های سیستمیک وآمیزشی در تمام سنین می پردازد.
وظیفه دکتر پوست چیست؟
متخصصین پوست ورزیده معمولا فعالیتهای مختلفی را در زمینه تخصص خود انجام می دهند که شامل معاینه و درمان بیماران، مشاوره برای سایر رشته های تخصصی، آموزش در دانشکده های پزشکی یا دوره های تربیت دستیار و کاوش در تحقیقات علوم بالینی و یا علوم پایه است. متخصصین پوست مبادرت به تشخیص و درمان طیف وسیعی از بیماری ها شامل انواع مختلف حساسیت ها، عفونت های قارچی و واکنشهای ایمنولوژیک می نمایند و بدین لحاظ بایستی آگاهی عمیق از علوم پایه مختلف نظیر میکروبیولوژی، آسیب شناسی، بیوشیمی، فیزیک، فیزیولوژی و فعالیت غدد داخلی داشته باشند. متخصصین پوست هم به لحاظ نقشی که بعنوان مشاور برای رشته های تخصصی دیگر دارند و هم به دلیل اینکه بیماریهای پوست ممکن است همراه با گرفتاریهای داخلی باشد، باید با فعالیت سایر رشته های تخصصی پزشکی آشنا باشند. در مسائل داخل دهان، متخصصین پوست و دندان پزشکان مسئولیت مشترک دارند.


همچنین یک بخش از ساختمان گوش را پوست تشکیل می دهد. پوست پوشش پلک ها را تشکیل می دهد و متخصصین پوست ممکن است با متخصصین چشم در درمان برخی بیماری های چشم همکاری داشته باشند. همچنین متخصصین پوست بایستی مهارتهایی در ارتباط با جراحی، طب داخلی، بیماریهای زنان، بیماریهای مجاری ادراری و کودکان داشته باشند. زیرا بسیاری از بیماریهای شایع پوست ممکن است هر نقطه ای از پوست بدن را گرفتار کند.
دکتر متخصص پوست

متخصص پوست خوب چه نقشی در مراقبت از پوست دارد؟

مراقبت از پوست باید با مشورت یک متخصص پوست خوب همراه باشد. یک متخصص پوست خوب می تواند از راه های زیر به شما در مراقبت از پوسستان کمک کند:
 • تشخیص : با توجه به علایم و نشانه هایی که شما به متخصص پوست می گوئید و نیز با معانیه پوست شما، به سرعت و به طور موثر مشکل شما را تشخیص داده  و پس از آن پیشنهادهایی در زمینه درمان به شما خواهد داد.

 • پیشگیری : متخصصین پوست و مو همچنین می توانند شما را در پیشگیری از هر گونه آسیب رسیدن به پوستتان یاری کنند. آنها به شما می آموزند که چگونه پوستتان را برای یافتن هر گونه علایم احتمالی سرطان یا سایر مسایل بررسی کنید.

 • جراحی : متخصصین پوست و مو، جراح پوست هم هستند. آنها اغلب بمنظور پیشگیری از بیماریهای بدخیم، کنترل فوری و زود هنگام بیماری و نیز بهبود ظاهر پوست دست به جراحی می زنند.

 • زیبائی : متخصصین پوست و مو قادرند ظاهر پوست را که در اثر پیری، نور خورشید یا بیماریها آسیب دیده است، بهبود بخشند؛ بعضی از اعمالی که آنها برای رسیدن به این منظور انجام می دهند عبارتند از:


لایه برداری شیمیایی (پیلینگ) که در واقع نوعی جوان سازی پوست به شمار می رود.


لیپوساکشن (روشی برای حذف چربیهای زاید زیر جلدی که باعث نازیبائی چهره و بدن می شوند).


جراحی و برداشتن زگیل ها و خال ها.
متخصص زیبایی

از ملاقات با یک دکتر پوست چه انتظاری می توان داشت ؟

در یک جلسه ملاقات با دکتر پوست معمولا پزشک کارهای زیر را انجام می دهد:
 • توجه به بیمار و مشکل پوستی او.

 • توجه به تاریخچه بیماری و انجام معاینات دقیق و متناسب با مشکل پوست.

 • درخواست انجام هرگونه آزمایش، از قبیل آزمایشات خون و ... و نیز نمونه برداری پوست در صورت لزوم.

 • توضیح در مورد بیماری، روش های درمان و آثار سوء جانبی داروهای مورد مصرف در صورت تجویز.

 • تخمین وقت و هزینه ای که برای درمان مصرف خواهد شد.

 • آگاه کردن بیماری در مورد ضرورت یا عدم نیاز به پیگیری ها و ویزیت های بعدی.چگونه می توانیم دکتر پوست خوب پیدا کنیم؟! • گام ابتدایی برای یافتن بهترین دکتر پوست  تحقیق و پرس و جو از آشنایان، دوستان، خانواده و همکاران است.

 • از پزشک خانوادگی خود بپرسید، عموما متخصصین رشته‌های گوناگون پزشکی با یکدیگر در ارتباط می باشند در نتیجه پزشک شما قادر است پیشنهادهای مناسبی را به شما ارائه نماید.

 • روشهای بالا محدودیت های مختلف دارند از جمله اینکه اطرفیان شما در همه تخصص ها ممکن است تجربه نداشته باشند یا متخصصین برجسته شهرهای دیگر برای آنها ناآشنا باشد ضمن اینکه دایره نظرات کم و محدود است حال آنکه با حکیم پلاس به راحتی و بصورت رایگان می توانید به نظرات بقیه بیماران دسترسی داشته باشید و بهترین دکتر مورد نظر را در نزدیکترین محل به خود پیدا کنید  .


 
Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian