چگونه بهترین دکتر چشم را پیدا کنیم ؟

  1. صفحه اصلی
  2. بهترین دکتر متخصص
  3. چگونه بهترین دکتر چشم را پیدا کنیم ؟

چگونه بهترین دکتر چشم را پیدا کنیم ؟

یکی از دغدغه های مهم مردم انتخاب بهترین دکتر در زمینه مورد نظر بیماری آنهاست . ما در حکیم پلاس به افراد کمک می کنیم تا اطلاعات مختصری در مورد تخصص مورد نظر داشته باشند و سپس راه هایی که می توان بهترین متخصص را پیدا کرد مثل بهترین دکتر چشم را به آنها نشان می دهیم .


بهترین دکتر چشم

تخصص چشم شاخه‌ای از پزشکی است که با آناتومی، فیزیولوژی و بیماریهای چشم، پلک و مجرای اشکی سر و کار دارد. یک متخصص چشم پزشکی در تشخیص و درمان بیماریهای طبی و جراحی چشم انسان مهارت دارد. چشم انسان می‌تواند دچار حوادث و بیماریهای مختلف گردد مانند عفونت میکروبی چشم، آب سیاه، آب مروارید، گل مژه، دکولمان شبکیه و … از آنجا که چشم‌ پزشکان بر روی چشم جراحی هم انجام می‌دهند، این تخصص تخصصی جراحی و طبی است.


پزشک مخصوص چشم در زمینه مراقبت‌های دارویی و جراحی چشم و سیستم بینایی و همچنین در جلوگیری از بیماری چشمی و آسیب‌های چشمی دارای تخصص است.


متخصص چشم، پزشک چشم است که چهار سال دوره پیش پزشکی در مقطع کارشناسی، چهار سال دوره پزشکی، یک سال دوره انترنی و سه یا چند سال دوره تخصص در زمینه پزشکی و دوره جراحی و مراقبت از چشم را گذرانده است. چشم پزشک متخصصی واجد شرایط و دارای برد قانونی است و برای تشخیص، درمان و کنترل شرایطی که چشم و سیستم بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


متخصص چشم می تواند مراقبت کامل از چشم را ارایه دهد یعنی خدمات مربوط بینایی، معاینه چشم، مراقبت از چشم، جراحی و تشخیص، و درمان بیماری و بهبود عوارض مربوط به بینایی که ناشی از شرایطی دیگر مانند دیابت است.وظایف یک دکتر چشم خوب


یک دکتر چشم خوب و حاذق به تشخیص، درمان و جراحی ضایعات و بیماری‌های چشم می‌پردازند. در ایران این رشته دارای چند فلوشیپ است، از جمله فلوشیپ استرابیسم (انحراف چشم)، قرنیه و سگمان قدامی، گلوکوم (آب سیاه)، ویتره و رتین (شبکیه)، بیماری‌های سطح چشم، پاتولوژی (آسیب شناسی) چشم مشترک با متخصصان پاتولوژی، ترومای چشم، جراحی پلاستیک چشم و. . . .چگونه بهترین متخصص چشم پزشکی را پیدا کنید؟


از آن جایی که بینایی خیلی مهم است پس در زمینه مراقبت از چشمان خود خیلی دقت کنید. پزشک مناسبی را انتخاب نمایید کسی که دوره های لازم را دیده و دارای تجربه کافی است و می تواند به تشخیص درست و درمان بیماری به شما یاری رساند کسی که دارای دانش کافی است و بهترین نتیجه ممکن بهترین و مراقبت را جهت حفظ سلامت بیمار ارایه می دهد.تجربه مورد نیاز تبدیل شدن به بهترین دکتر متخصص چشم پزشکی


رشته چشم پزشکی یک دوره بالینی است که دانش آموختگان آن در تشخیص، پیشگیری از ابتلابه بیماری های چشمی، درمان و مراقبت بیماران مبتلا به بیمار های چشم و ضمائم آن و اختلالات بینایی فعالیت دارند و دانش ومهارتهای تخصصی خود را در زمینه های آموزشی ، پژوهشی و خدمات سلامت در اختیار جامعه قرار خواهند داد. طول آموزش در این دوره ۴ سال است .
بر اساس اطلاعات موجود، تا ابتدای سال ۱۳۹۰، حدود ۱۷۵۰ نفر چشم پزشک در کشور مشغول به کار می باشند. لذادر کشور ما به ازای هر ۴۵ هزار نفراز جمعیت کل کشور یک نفر چشم پزشک وجود دارد. طی ۱۰ سال آینده ،با در نظر گرفتن ضریب فعلی رشد جمعیت در کشور یعنی ۵/۱در صد، حداقل ۱۰ میلیون نفر به جمعیت کشوراضافه شد. چنانچه بر اساس تصمیم کمیته راهبردی وکمیته تدوین برنامه رشته ،نیاز کشور، هر ۴۵ هزار نفر از جمعیت کل کشور۱ نفر در نظر گرفته شود، تعداد مورد نیاز به نیروی متخصص برای ۱۰ سال آتی، علاوه بر نیروهای موجود حدود ۲۰۰ نفر خواهد بود که بادر نظر گرفتن خروج ۱۰ الی ۱۵ در صدی متخصصین موجود، تعداد متخصص چشم مورد نیاز برای ۱۰ سال آینده حدود ۴۰۰ نفرخواهد بود.


فوق تخصص
در این رشته فوق تخصص تعریف نشده است


فلوشیپ 


فلوشیپ استرابیسم
فلوشیپ قرنیه سگمان قدامی
فلوشیپ گلوکوم
فلوشیپ ویتره ورتین سگمان خلفی
فلوشیپ بیماریهای سطح چشم
فلوشیپ پاتولوژی چشم مشترک با متخصصین پاتولوژی
فلوشیپ اربیت و اکولوپلاستی
فلوشیپ ترومای چشم
فلوشیپ جراحی پلاستیک چشم


چشم پزشکان باید دارای تجربه کافی باشند. اپتومتریست یا چشم پزشکی که تجربه بیشتری دارد بهتر می تواند بیماری های چشمی و ناهنجاری‌ها را تشخیص دهد زیرا آنان بیماران زیادی را معاینه کرده اند. از دیگر مزایای ملاقات با چشم پزشک دارای تجربه این است که اطمینان داریم آنان اپتومتری و چشم پزشکی را قبلا بارها و بارها انجام داده اند. توجه کنید بیماران هنگام مواجه با قصور و خدمات بد هرگز آن را فراموش نمی‌کنند.


همچنین ممکن است فرد مایل باشد درباره پژوهش‌های پزشکی یا دوره های آموزش پزشکی که چشم پزشک در آن شرکت کرده است اطلاعاتی کسب نماید. زیرا چشم پزشکانی که در این زمینه‌ها فعالیت داشته‌اند درباره تحقیقات و آموزش به روز هستند این پزشکان در زمینه آخرین تکنیک‌های روز در تشخیص و درمان بیماری چشم و مشکلات مربط به دید دارای آگاهی بیشتری هستند.خدمات ارایه شده توسط دکتر متخصص چشم پزشکی خوب


انتخاب چشم پزشکی که طیف گسترده‌ای از خدمات را ارایه می دهد خیلی مفید است البته بسته به نوع خدماتی که نیاز دارید چشم پزشک خود را انتخاب نمایید. پزشکانی که خدمات اندکی ارایه می‌دهند اغلب قادرند خدمات تخصصی را انجام دهند یا به درمان بیماری‌های خاص بپردازند بیماری‌هایی نظیر آب سیاه و آب مروارید. باید بدانید به کدام پزشک نیاز دارید و بسته به نیاز خود چشم پزشکی مناسبی انتخاب نمایید.


شما راه های متفاوتی برای انتخاب بهترین دکتر چشم دارید ؛ مثل پرس و جو از دوستان و آشنایان خود اما با حکیم پلاس به صورت رایگان به نظرات دیگران بصورت وسیعتر و سازمان یافته دسترسی دارید تا در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود . 

Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian