همه چیز در رابطه با تست پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم

 1. صفحه اصلی
 2. Uncategorized
 3. همه چیز در رابطه با تست پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم
همه چیز در رابطه با تست پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم

همه چیز در رابطه با تست پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم

پاپ اسمیر که به آن پاپ تست نیز گفته می شود، پروسه غربالگری برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. با کمک این پروسه وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطان در دهانه رحم را تشخیص می دهند. دهانه رحم، به ابتدای رحم گفته می شود. در روش های متداول انجام این آزمایش، سلول های دهانه رحم به آرامی برداشته شده و رشد غیرطبیعی آنها سنجیده می شود. این روش در مطب پزشک انجام می شود. ممکن است زیاد هنگام انجام آزمایش راحت نباشید اما این آزمایش معمولا درد طولانی مدتی به همراه نخواهد داشت.


سعی کنید بیشتر مطالعه کنید تا متوجه شوید چه کسی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهد، در این مقاله که توسط تیم حکیم پلاس تهیه شده است شما متوجه خواهید شد که در حین انجام آزمایش باید انتظار چه چیزی را داشته باشد، باید هرچند وقت یک بار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید . مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند تا با بهره گیری از تجربیات دیگران زمان شما را برای یافتن بهترین دکتر زنان را در این شلوغی و ترافیک که زمان ارزش فراوانی دارد کمک کند.آنچه در این مقاله خواهید خواند: • چه کسی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهد؟

 • چطور باید خودم را برای تست پاپ اسمیر آماده کنم؟

 • دلایل سرطان دهانه رحم چیست؟

 • طی جلسه آزمایش پاپ اسمیر، چه اتفاقی می افتد؟

 • مزایای انجام تست پاپ اسمیر و HPV چیست؟


سرطان دهانه رحم و آزمایش پاپ اسمیر

 

چه کسی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهد؟


اکثر بانوان باید در سن 21 سالگی ازمایش پاپ اسمیر انجام دهند. برخی بانوان ممکن است در خطر بالایی از سرطان یا عفونت باشند. باید تست های بیشتری انجام دهید اگر:
 • اچ آی وی مثبت هستید

 • به دلیل شیمی درمانی یا پیوند اعضای بدن سیستم ایمنی ضعیفی دارید.


اگر بیش از 30 سال سن دارید و تا به حال 3 بار آزمایش عادی پاپ اسمیر را انجام داده اید، از پزشک خود بخواهید در صورتی که این آزمایش با آزمایش HPV ترکیب می شود، آن را هر پنج سال یک بار انجام دهید. HPV ویروس عامل زگیل تناسلی است. دلایل اولیه سرطان دهانه رحم HPV نوع 16 و 18 هستند. اگر شما نیز مبتلا به HPV هستید، احتمالا ریسک بالایی برای ابتلا به سرطان دهانه رحم دارید.


بانوان بالای 65 سال با سابقه آزمایشات پاپ اسمیر معمولی می توانند در آینده دیگر تست پاپ اسمیر را انجام ندهند.


حتی اگر تک همسر باشید باید باز هم تست پاپ اسمیر بدهید. به این دلیل که ویروس HPV می تواند سالها زنده مانده و بعد ناگهان فعال شود.
سرطان دهانه رحم و آزمایش پاپ اسمیر
سرطان دهانه رحم و آزمایش پاپ اسمیر

چطور باید خودم را برای تست پاپ اسمیر آماده کنم؟


بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر زمانی است که بانوان در دوره قاعدگی نیستند.


دو روز پیش از انجام آزمایش، از موارد زیر پرهیز کنید زیرا در غیر این صورت تفسیر آزمایش دشوارتر می شود:
 • دخول

 • دوش گرفتن

 • مصرف داروهای واژینال (مگر زمانی که زیر نظر پزشک باشد)

 • استفاده از محصولات ضد بارداری واژینال مانند فوم های جلوگیری، کرم ها یا ژل ها


دلایل سرطان دهانه رحم چیست؟


تقریبا تمامی سرطان های دهانه رحم به علت عفونت با انواع ویروس های پاپیلوم انسانی یا HPV است. حدودا 12 نوع HPV پرخطر داریم. عفونت با چنین ویروس های منتقل شده ای منجر به اغلب سرطان های مقعدی، بسیاری از سرطان های واژن، مهبل و آلت تناسلی و برخی سرطان های دهانه رحم می شود.


از آنجا که عفونت HPV بسیار متداول است، اغلب عفونت ها تا یک یا دو سال، بدون بروز سرطان مهار می شوند. این عفونت های انتقالی می توانند منجر به تغییرات موقت در سلول های دهانه رحم شوند. اگر عفونت دهانه رحم با نوع HPV پرخطر باقی بماند، تغییرات سلولی می توانند به تدریج منجر به ضایعات شدید پیش از سرطان شوند. اگر ضایعات پیش از سرطان درمان نشوند، می توانند منجر به سرطان شوند. عفونت مداوم با نوع HPV پرخطر می تواند 10 تا 20 سال بعد منجر به سرطان شود.طی جلسه آزمایش پاپ اسمیر، چه اتفاقی می افتد؟


پاپ اسمیر معمولا بخشی از آزمایش لگن بوده و همراه با آزمایش سینه انجام می شود. این آزمایش توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود. در این آزمایش کلی، انجام پاپ اسمیر تنها یک دقیقه زمان می برد.


فرد بر روی تخت آزمایش به پشت دراز می کشد در حالی که زانوهایش بالا است و پاهای خود را هر طور راحت است خم می کند. در حالی که فرد بر روی تخت دراز کشیده است، متخصص از ابزاری پلاستیکی یا فلزی به نام اسپکولوم استفاده کرده و واژن او را باز می کند تا دیواره های واژن و رحم به راحتی قابل دیدن باشند.


نمونه ای از مخاط و سلول ها از دهانه رحم (بخشی از رحم که به واژن می رسد) و آندوسکوئیک (ابتدای رحم) با استفاده از  ابزار چوبی یا یک برس کوچک برداشته می شود.


از پیش، نمونه ای از سلول ها به طور یکنواخت به یک اسلایدر شیشه ای اضافه شده و با ماده فیکس کننده بر روی آن اسپری شده است. این نمونه به آزمایشگاه فرستاده شده است تا به طور دقیق بر روی آن آزمایش شود. در حال حاضر تقریبا تمامی آزمایشگاه ها از پاپ اسمیر جدیدی به نام تست ThinPrep استفاده می کنند که در آن نمونه بر روی یک ویال ریخته شده و برای انجام آزمایشات به آزمایشگاه فرستاده می شود.


سایتولوژیست (متخصصی که سلول ها را بررسی کرده و پاپ اسمیر را تفسیر می کند) هر دو نوع این آزمایش ها را بررسی می کند.


ممکن است در حین انجام آزمایش ناراحتی هایی را تجربه کنید. اغلب بانوان یا هیچ چیز احساس نمی کنند یا احساس فشار می کنند. حفظ آرامش به شما کمک خواهد کرد احساس ناراحتی نداشته باشید. فرد باید به آرامی نفس کشیده و بر روی حفظ آرامش شکم و پاهای خود تمرکز کند.


انجام آزمایش پاپ اسمیر نباید دردناک باشد. اگر فردی در حین انجام آزمایش تجربه درد داشته باشد، باید به پزشک خود اطلاع دهد.مزایای انجام تست پاپ اسمیر و HPV چیست؟


برای بانوان سی سال یا بالاتر از آن، خطای انجام هم زمان پاپ اسمیر و HPV کمتر از آن است که (یعنی احتمال اشتباه بودن آن کم تر است) پاپ اسمیر را به تنهایی انجام دهید. بنابراین، بانوانی که HPV تست آن ها منفی است و پاپ اسمیر طبیعی نیز دارند، احتمال آنکه طی چند سال آینده مشکل جدی برایشان به وجود آید پایین است. در واقع، محققان دریافته اند که با استفاده از آزمایش پاپ اسمیر و HPV، تا 5 سال می توانند به همان نتایج استناد کرده و همچنان هم می توانند به موقع مشکلات را تشخیص دهند.


افزودن آزمایش HPV همراه با پاپ اسمیر می تواند تشخیص غیرعادی بودن غدد لنفاوی را، مثل آدنوکارسینومای رحم (سرطان غیرعادی بودن سلول های رحم) ساده تر کند. سلول های غده ای، سلول های مخاط سازی هستند که در کانال ورودی رحم (مرکز ابتدایی رحم) یا در دیواره رحم دیده می شوند. غیر عادی بودن سلول های غده ای و آدنوکارسینومای رحم بسیار کمتر از غیرعادی بودن سلول های فلسی و سرطان سلول های فلسی متداول است. شواهدی نیز وجود دارد که آزمایش پاپ اسمیر خیلی در تشخیص آدنوکارسینوما و غیرعادی بودن سلول های غده ای، به اندازه ای که در تشخیص غیرعادی بودن و سرطان سلول های فلسی خوب هستند، خوب نیستند!


مراجعه به دکتر زنان خوب به صورت سالانه برای هر خانمی مورد نیاز است.  بخاطر اهمیت سلامتی برای خانواده ها و افراد مختلف و همچنین پرهیز از هزینه های گزاف مردم به دنبال دکتر خوب زنان هستند آسانترین و مطمئنترین روش برای اینکه بهترین دکتر زنان را پیدا کنیم کمک گرفتن از تجربیات دیگران است؛ سایت حکیم پلاس بهترین دکتر زنان را با نظر شما و دیگران معرفی می کند.


منابع


https://www.emedicinehealth.com/pap_smear/article_em.htm#what_happens_after_the_pap_smear_procedure


Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian