همه آنچه در مورد سرطان پوست باید بدانید

 1. صفحه اصلی
 2. بیماری ها
 3. همه آنچه در مورد سرطان پوست باید بدانید
همه آنچه در مورد سرطان پوست باید بدانید

همه آنچه در مورد سرطان پوست باید بدانید

بیشتر سرطان های پوست را درصورتی که سریع تشخیص داده شوند، می توان با موفقیت درمان کرد. عادت کنید که به صورت منظم پوست خود را چک کنید. تمامی نواحی پوست خود را چک کنید و فقط به بخش هایی که در معرض تابش آفتاب هستند نپردازید. اگر متوجه هر چیز غیرطبیعی، مثل لکه های جدید یا تغییر در شکل، رنگ یا سایز شدید، در اسرع وقت متخصص پوست و مو را ملاقات کنید. در این مقاله که توسط تیم حکیم پلاس آماده شده است شما می توانید با سرطان پوست ، دلایل ایجاد آن، درمان آن و ... اطلاعات لازم را کسب نمایید.آنچه در این مقاله خواهید خواند: • در مواجه با سرطان پوست به چه کسی مراجعه کنیم

 • چه چیزی منجر به سرطان پوست می شود؟

 • سرطان پوست چگونه تشخیص داده می شود

 • سرطان پوست چگونه درمان می شود

 • اطلاعات عمومی در رابطه با سرطان پوست

 • انواع سرطان پوست

 • درمان ملانوم مکرردر مواجه با سرطان پوست به چه کسی مراجعه کنیم


پزشک هایی که به افراد برای پیشگیری از سرطان پوست کمک می کنند شامل:
 • متخصص پوست، که متخصص تشخیص و درمان مشکلات پوستی است

 • جراحان، که متخصص جراحی های پوستی هستند

 • متخصصین رادیولوژی، که متخصص رادیوتراپی هستند


البته بسته به نوع درمان خود ممکن است به دیگر متخصصین پوستی نیز بر بخورید.
چه چیزی منجر به سرطان پوست می شود؟


به جز موارد نادر، اکثر سرطان های پوستی از جهش های DNA ناشی از اشعه ماوراء بنفش که بر روی سلول های اپیدرم اثر می گذارند به وجود می آیند. به نظر می رسد بسیاری از سرطان هایی که امروزه پدیدار می شوند با مراقبت طبیعی از سیستم ایمنی قابل کنترل هستند. زمانی که سیستم ایمنی به خطر می افتد، می تواند باعث رشد توده های بدخیم سلولی شده که منجر به ساخت تومور می شوند.سرطان پوست چگونه تشخیص داده می شود


سرطان پوست با آزمایش فیزیکی و بیوپسی قابل تشخیص است. بیوپسی یک روش سریع و ساده است که در آن قسمت کوچک یا تمام غده برداشته و به آزمایشگاه فرستاده می شود. این کار ممکن است توسط پزشک انجام شود و یا ممکن برای انجام این کار شما را به جراح یا متخصص پوست ارجاع دهند. نتایج این آزمایش بعد از حدودا یک هفته مشخص می شود.سرطان پوست چگونه درمان می شود


برای انتخاب بهترین گزینه درمان، پزشک به سن، وضعیت سلامت عمومی، نوع و اندازه سرطان، محل سرطان و خواسته های شما توجه می کند. گزینه درمان به این مسئله که آیا سرطان به جاهای دیگری از بدن شما نیز رسیده است یا خیر هم بستگی دارد.نوع درمان شامل: • جراحی

 • انجماد درمانی

 • پاکسازی

 • رادیودرمانی

 • شیمی درمانی


سرطان پوست
سرطان پوست

اطلاعات عمومی در رابطه با سرطان پوست


نکات کلیدی • سرطان پوست به بیماری گفته می شود که در آن سلول های توده بدخیم (توده سرطانی) بافت پوست را تشکیل می دهند.

 • انواع مختلفی سرطان وجود دارد که همگی از پوست شروع می شوند. رنگ پوست و در معرض تابش آفتاب بودن آن می تواند ریسک سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوسیس فعال را افزایش دهد.

 • سرطان پوست ملانوم و کراتوسیس فعال معمولا به صورت تغییری در پوست نمایان می شود.

 • آزمایشات یا روش های آزمون پوست برای تشخیص سرطان غیر ملانوم و کراتوسیس فعال مفید هستند.

 • فاکتورهای مشخصی می تواند باعث پیش بینی شده (افزایش احتمال بهبود) و گزینه های درمان را افزایش دهد.


انواع سرطان پوست


انواع مختلفی سرطان پوست وجود دارد که همگی از پوست شروع می شوند. متداول ترین انواع آن کارسینوم سلول بازال (basal cell carcinoma) و سرطان سلولی فلسی (squamous cell carcinoma) است که هر دو سرطان پوست غیرملانوم هستند. سرطان های پوست غیرملانوم به ندرت به دیگر بخش های بدن سرایت می کنند. ملانوم نیز نوع بسیار نادر سرطان پوست است. احتمال اینکه به بافت های مجاور سرایت کند و به بخش های دیگر بدن برسد بیشتر است. کراتوسیس فعال به شرایط پوستی گفته می شود که گاهی اوقات منجر به سرطان سلولی فلسی می شود.


این مقاله در رابطه با سرطان پوست غیرملانوم و کراتوسیس فعال است. شما می توانید موارد دیگری نیز در رابطه با سرطان پوست مطالعه کنید و اطلاعاتی در رابطه با ملانوم و انواع دیگر سرطان هایی که بر پوست اثر می گذارند به دست آورید:
 • درمان ملانوم

 • درمان میکوزیس فونگوئید (Mycosis Fungoides)

 • درمان کاپوسی سارکوما

 • درمان کارسینوم سلول مرکل

 • درمان سرطان های غیرمعمول کودکی

 • ژنتیک سرطان پوست
درمان ملانوم مکرر


درمان ملانومی که پس از درمان اولویه مجدد بروز می کند بستگی به مرحله ملانوم اصلی، اینکه فرد تا به حال چه درمان هایی انجام داده است، ملانوم در کجا بروز کرده و دیگر فاکتورها دارد.


ملانوم ممکن است در نزدیکی محل تومور اصلی و حتی در محل اسکار جراحی بروز کند. به طور کلی، بازگشت ناحیه ای چنین مشکلات پوستی با جراحی هایی مشابه با جراحی های مناسب برای ملانوم اولیه درمان می شود. برای این کار ممکن است از بیوپسی غده لمفاوی نیز استفاده شود. بسته به ضخامت و محل تومور، می توان از دیگر روش های درمانی نیز مانند پرفیوژن اندام تحتانی ایزوله (isolated limb perfusion)، پرتودرمانی یا ایمن تراپی محلی مانند تزریق به تومور با استفاده از واکسن T-VEC (بسته به فرد)، واکسن BCG، اینترفرون یا اینترلوکین-2 استفاده کرد. درمان های سیستمی مانند ایمن درمانی، درمان هدفمند یا شیمی درمانی نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند.


اگر غدد لنفاوی آن محدوده طی درمان اولیه برداشته نشده باشند، ملانوم می تواند در این غدد لنفاوی مجدد بروز کند. بروز مجدد این مشکل در غده لنفاوی را در صورت امکان می توان با برداشت غده لنفاوی درمان کرد که گاهی از اوقات پس از آن باید با روش هایی مانند اینترفرون یا پرتودرمانی به درمان ادامه داد. اگر نتوانیم از روش جراحی استفاده کنیم، پرتودرمانی یا درمان سیستمی (ایمن درمانی، درمان هدفمند یا شیمی درمانی) می تواند به کار گرفته شود.


ملانوم در بخش های دورتر بدن نیز می تواند بروز کرده و تقریبا هر قسمتی را درگیر کند. اغلب اوقات، ملانوم در ریه ها، استخوان ها، روده یا مغز بروز می کند. درمان این مشکل به طور کلی شبیه به مرحله چهارم ملانوم (که در بالا بدان اشاره شد) می باشد. ملانوم هایی که بر روی ساعد یا پا بروز می کنند نیز با شیمی درمانی پرفیوژن اندام تحتانی ایزوله (isolated limb perfusion) قابل درمان هستند.


درمان ملانومی که در مغز بروز می کند سخت است. تومورهای واحد را گاهی اوقات می توان با عمل جراحی برداشت. پرتو درمانی نیز برای مغز (پرتو جراحی استریوتاکتیک یا پرتودرمانی کل مغز) نیز می تواند موثر باشد. درمان های سیستمی (ایمن درمانی، درمان هدفمند یا شیمی درمانی) نیز می تواند مفید باشد.


مانند دیگر مراحل ملانوم، افرادی که بیماری آنها عود می کند ممکن است بخواهند درمان های کلینیکی را نیز امتحان کنند.


کسب تجربه در زمینه درمان باعث ازدست دادن پول و زمان ما می شود گاه این موضوع تنها به مسائل مالی ختم نمی شود و در زمینه درمانی ممکن است جان خود یا اطرافیانمان به خطر بیافتد حکیم پلاس تلاش می کند تجربیات تلخ یا رضایت بخش شما را متخصص پوست و مو که داشته اید در اختیار دیگران قرار قرار دهد شما هم در آینده به نظرات دیگران نیاز خواهید داشت. شما هم می توانید دکتر پوست خوب خود را در صفحه اول سایت حکیم پلاس جستجو کنید.


شما راه های متفاوتی برای انتخاب بهترین دکتر پوست دارید؛ مثل پرس و جو از دوستان و آشنایان خود اما شما با حکیم پلاس به صورت رایگان با کمک نظرات دیگران بصورت وسیعتر و سازمان یافته دسترسی دارید تا در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود .


منابع


http://www.sunsmart.com.au/skin-cancer/diagnosis-treatment


https://www.cancer.org/cancer/melanoma-skin-cancer/treating/by-stage.html


Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian