نکات مهم در مواجه با آبله مرغان کودکان

 1. صفحه اصلی
 2. بیماری ها
 3. نکات مهم در مواجه با آبله مرغان کودکان
نکات مهم در مواجه با آبله مرغان کودکان

نکات مهم در مواجه با آبله مرغان کودکان

آبله مرغان باعث ایجاد جوش هایی بر روی سطح پوست می شود و حال عمومی کودک را نامناسب می کند. هدف از درمان این بیماری، کاهش علائم و نشانه های آن تا هنگام نابودی است. بهبود کامل بخوبی و به طور طبیعی در کودکان زیر 12 سال حاصل می شود. عوارض جانبی جدی آبله مرغان کم است ولی معمولا در کودکانی با سیستم ایمنی ضعیف محتمل تر است، مانند کودکانی که از داروهای شیمیایی استفاده می کنند. بهتر است در زمان ابتلا به این بیماری به دکتر اطفال خوب مراجعه کنید. ما در مجموعه حکیم پلاس تلاش می کنیم مجموعه نظرات دیگران را در اختیار شما قرار دهیم تا شما انتخاب بهتری در زمینه بهترین دکتر متخصص کودکان داشته باشید.آنچه در این مقاله خواهید خواند: • نشانه ها و علائم

 • آبله مرغان چگونه شیوع پیدا می کند؟

 • نکات مهمی در رابطه با آبله مرغان

 • در رابطه با آبله مرغان چه کاری از دست شما بر می آید؟

 • زمان مراجعه به دکتر اطفال

 • درمان بیماری آبله مرغان

 • پیش بینی چیست؟

 • پیش گیری از آبله مرغان


نشانه ها و علائم آبله مرغان


بیشتر کودکان مبتلا به آبله مرغان علائم و نشانه های معمولی دارند. بیشتر آن ها جوش های و زخم هایی را روی سطح پوست خود مشاهده می کنند که در یک پروسه 10 تا 21 روزه بعد از ظاهر شدن و عفونت با ویروس ظاهر می شود. این زخم ها و جوش ها معمولا روی پوست سر ظاهر می شوند و معمولا آن ناحیه را قرمز می کنند. آن ها ممکن است به سایر نواحی بدن مانند صورت، بازوها و پاها نیز پخش شود. با گذشت زمان جوش های این بیماری حالت پوسته پوسته به خود می گیرند تا اینکه بطور کامل بهبود یابند. اکثر کودکان در طول این بیماری، تب اندکی نیز دارند.آبله مرغان چگونه شیوع پیدا می کند؟


آبله مرغان به راحتی شیوع پیدا می کند. از آنجا که این بیماری دو روز قبل از ظهور زخم ها می تواند شیوع پیدا کند، معمولا بدون آنکه کسی بداند پخش می شود. همچنین می تواند تا زمانی که تمامی زخم ها پوسته پوسته شوند نیز پخش شود.نکات مهمی در رابطه با آبله مرغان • ویروس از طریق بینی و یا دهان وارد بدن می شود. این ویروس معمولا 2 تا 3 هفته بعد از ارتباط با فرد آلوده در بدن گسترش می یابد.

 • این ویروس اساسا از طریق هوا پخش می شود. ویروس آبله مرغان قادر است تا چندین ساعت در هوا زنده بماند. این ویروس هم می تواند در اتاقی که شخص آلوده در آن قرار دارد منتقل شود.

 • این ویروس همچنین از طریق ارتباط مستقیم شخص با شخص می تواند پخش شود. همچنین این بیماری در اثر تماس با زخم، یا مایع و رطوبت پوسته های زخم آبله مرغان منتقل می شود.

 • زن بارداری که آبله مرغان دارد می تواند ویروس خود را قبل از تولد به نوزاد منتقل کند.

 • مادرانی که این بیماری دارند همچنین می توانند ویروس خود را بعد از تولد به نوزاد خود منتقل کنند.

 • اگر یکی از بچه های شما به این بیماری مبتلاست، محتمل است که آنرا به سایر اعضای خانواده نیز که تابحال آبله مرغان نگرفته اند، منتقل کند.

 • ویروس آبله مرغان نمی تواند روی اشیای مختلف مانند برگه کاغذ، شمارنده یا اسباب بازی دوام بیاورد.


در رابطه با آبله مرغان چه کاری از دست شما بر می آید؟


اگر کودک شما آبله مرغان گرفته و کلافه و تب دار است، ممکن است تصمیم بگیرید که به وی مقدار مشخصی استامینوفن بدهید (بخاطر داشته باشید که اگرچه تب به بدن کمک می کند که عفونت را دفع کند). هیچوقت به کودکی که تب دارد، آسپیرین ندهید.


به کودک اجازه ندهید تا زخم ها را بخاراند، چرا که ممکن است جوش ها و زخم های این بیماری دوباره عفونی شوند و پس از بهبود اسکاری از زخم بر جای گذارد. ناخن های کودک خود را کوتاه کنید. وی را با آب و صابون حمام دهید، و حمام های آب یخ پیش ساخته نیز موجود است که می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. آنتی هیستامین ها نیز در کاهش خارش زخم ها موثر است.


کودک خود را از سایر کودکانی که تابحال آبله مرغان نگرفته اند و یا واکسن آن را نزده اند، دور نگه دارید. بخصوص کودکانی که سیستم های ایمنی ضعیفی دارند. این دوره زمانی واگیردار بین یک تا دو روز پیش از اولین نشانه های زخم شروع می شود و بین 5 تا 7 روز ادامه پیدا می کند (یا 24 ساعت بعد از ایجاد آخرین جوش ها). بچه هایی که آبله مرغان دارند، نباید به مدرسه بروند و باید تا وقتیکه همه زخم های این بیماری خوب شود، در خانه بمانند.زمان مراجعه به دکتر اطفال


بیشتر کودکانی که به آبله مرغان مبتلا شدند، نیازی به مراجعه به دکتر اطفال ندارند. گرچه، اگر تب کودک بالا رفت، با دکتر اطفال خوب تماس بگیرید (تب بالاتر از 102 درجه فارنتهاید و یا 38.9 درجه سلسیوس) و یا اگر تب برای مدت بیش از 4 روز باقی ماند.


همچنین، اگر کودک شما هر گونه نشانه و یا علائمی از عفونت باکتریایی دارد، به دکتر اطفال خوب خود اطلاع دهید، مثلا اگر قسمتی از جوش ها به شدت قرمز شده و می سوزد و یا اگر علائم کودک روز به روز بدتر می شود.درمان بیماری آبله مرغان


دکتر اطفال خوب داروهای ضد ویروسی را به نام آسیکلویر تجویز می کند که نشانه ها و علائم آبله مرغان را کاهش می دهد. گرچه، برای موثر واقع شدن، این دارو باید 24 ساعت بعد از شروع بیماری تجویز شود. این دارو همچنین برای نوجوانان و کودکانی که آسم دارند و یا پوست آن ها دچار اگزما شده تجویز می شود.
پیش بینی چیست؟


همانطور که آبله مرغان بنظر بیماری سختی می آید، این بیماری بطور کامل و معمولا بدون بروز هیچ مشکل خاصی از بدن بیشتر کودکان پاک می شود. عفونت های باکتریایی در بعضی از کودکان رخ می دهد. اینها معمولا عفونت های سطحی پوستی هستند، ولی برخی اوقات این عفونت ها می توانند با شدت زیادی بروز کنند و مسائلی را در زیر پوست و در ماهیچه ها ایجاد کنند. در چنین مواردی، آنتی بیوتیک و عمل جراحی برای کنترل بیماری لازم و ضروری است.


کودکان کمی هستند که این بیماری شدید باعث بروز آسیب به مغزشان شده باشد. با این حال، بیشتر کودکان بطور کامل بهبود می یابند، در برخی از کودکان ممکن است آبله مرغان سبب آسیب هایی در مغز آنها گردد.پیش گیری از آبله مرغان


APP پیشنهاد می کند که اولین واکسن آبله مرغان در بین 12 تا 15 ماهگی زده شود تا کودکان از کلیه بیماری ها و آسیب های این بیماری در امان بمانند. سری دوم واکسن باید در 4 تا 6 سالگی زده شود (حتی شاید هم زودتر، حداقل سه ماه بعد از اولین واکسن). تا وقتیکه فرزند شما یکساله شد، بهترین راه محافظت وی از این بیماری، دور نگه داشتن وی از کودکانی است که ویروس آبله مرغان را بطور فعال در بدن خود دارند.


در نهایت حکیم پلاس علاوه بر انتشار این مقاله با ارزش، سامانه ای را برای نظرخواهی از مردم طراحی کرده است. صدای مردم در انتخاب دکتر اطفال خوب بسیار مهم است بطوریکه شما هم می توانید نقطه نظرات خود را نسبت به دکتر خود در سایت حکیم پلاس ثبت کنید. در هفته های آینده مقالات بیشتری در رابطه با انتخاب بهترین دکتر اطفال منتشر خواهیم کرد.


منابع:


https://www.healthychildren.org/English/health-issues/vaccine-preventable-diseases/Pages/Varicella-ChickenPox.aspxAuthor Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian