نکاتی مهم برای مادرها در مورد سرخچه در کودکان

 1. صفحه اصلی
 2. بیماری ها
 3. نکاتی مهم برای مادرها در مورد سرخچه در کودکان
نکاتی مهم برای مادرها در مورد سرخچه در کودکان

نکاتی مهم برای مادرها در مورد سرخچه در کودکان

سرخچه در کودکان بیماری ویروسی است که باعث ایجاد تب خفیف و ضایعات پوستی میشود. این بیماری به سرخک آلمانی نیز معروف است ولی ویروس ایجاد کننده آن با سرخک تفاوت دارد. این بیماری به وسیله مایعات دهان و بینی منتقل شده و توسط واکسن قابل پیشگیری است.


کودکان و خردسالانی که به سرخچه مبتلا میشوند معمولا ضایعات پوستی خفیف و بعضی از علائم تنفسی را نشان میدهند. اما این بیماری برای جنین خطرناک بوده و میتواند باعث سقط جنین و نقص های مادرزادی شود.


در صورت بروز علائم سرخچه در کودکان شما بایستی کودک خود را به یک دکتر اطفال خوب نشان دهید. حکیم پلاس به شما در یافتن بهترین دکتر متخصص کودکان در اطراف محیط زندگی شما کمک می کند. مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند بطور رایگان تجرببات افراد را در اختیار یکدیگر قرار دهد تا انتخابی بهتر و مطمئن تری داشته باشند شما هم می توانید در مورد بهترین دکتر متخصص کودکان، فرزند خود نظر دهید تا دیگران از تجربیات شما بهره مند شوند.


سرخچه کودکان


آنچه در این مقاله خواهید خواند:
 • چه چیزی عامل سرخچه در کودکان است؟

 • علائم سرخچه در کودکان

 • انتقال سرخچه

 • پیشگیری از بیماری سرخچه

 • دوره کمون

 • طول مدت بیماری

 • درمان سرخچه

 • در چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


چه چیزی عامل سرخچه در کودکان است؟


سرخچه بیماری ویروسی است که توسط مایعات بینی و گلو فرد مبتلا، و از مادر به جنین منتقل میشود.


نوزادانی که با سرخچه متولد میشوند تا 1 سالگی منبع انتقال عفونت هستند. این بیماری در اواخر زمستان و اوایل بهار شیوع بیشتری دارد.


سرخچه کودکان

علائم سرخچه در کودکان


عفونت سرخچه در کودکان با 1-2 روز تب خفیف (99 – 100 درجه فارنهایت یا 37.2 – 37.8 درجه سانتی گراد) و تاول های ملتهب چرکی پشت گردن وگوش آغاز میشود؛ در ادامه جوش ها روی صورت ظاهر میشوند به تدریج که اندام های پایینتر درگیر میشوند جوش های روی صورت از بین میروند.


اولین علامتی که والدین متوجه آن میشوند، جوش های چرکی است. مانند همه تاول های ویروسی، این تاول ها نیز صورتی یا قرمز روشن هستند، ممکن است به صورت یک تکه به هم متصل شوند، خارش دارند و تا 3 روز ادامه خواهند داشت. در اخر نیز محل جوش ها شروع به پوسته ریزی میکند.


سایر علائم سرخچه (که بیشتر در نوجوانان و بزرگسالان شایع است.) شامل: سردرد، کاهش اشتها، ورم خفیف ملتحمه (التهاب پلک و کره چشم)، آبریزش بینی، دانه های ملتهب چرکی در قسمت های دیگر بدن و التهاب و درد مفاصل (خصوصا در خانم های جوان) است. البته بسیاری از افراد هیچکدام این علائم را بروز نمی دهند.


سرخچه در خانمهای باردار میتواند باعث سندروم سرخچه مادرزادی همراه با اختلال در رشد و نمو جنین شود. کودکانی که با عفونت سرخچه متولد میشوند در معرض اختلالات رشد، ناتوانی های ذهنی، نارسایی های قلبی و چشمی، ناشنوایی، و مشکلات کبد و طحال و مغز استخوان، قرار دارند.انتقال سرخچه


ویروس سرخچه به وسیله قطرات ریز مایعات بینی و گلو در زمان سرفه و عطسه از فردی به فرد دیگر منتقل میشود. افراد مبتلا از یک هفته قبل از بروز ضایعات پوستی تا یک هفته بعد از آن ناقل بیماری هستند. فردی که عفونی است ولی علائمی را نشان نمیدهد نیز توانایی انتقال عفونت را دارد.


نوزادان مبتلا به سندرم سرخچه تا یک سال وحتی بیشتر ویروس را از طریق ادرار و مایعات بینی و گلو دفع میکنند و میتوانند باعث انتقال بیماری به افراد غیر ایمن شوند.


سرخچه کودکان

پیشگیری از بیماری سرخچه


سرخچه بوسیله واکسن قابل پیشگیری است. واکسیناسیون گسترده در مقابل این بیماری برای کنترل انتشار آن بسیار ضروری است و میتواند باعث پیشگیری از نواقص موادرزادی ناشی از سندروم سرخچه شود.


دوز اول واکسن در قالب طرح ایمن سازی MMR (سرخک، اوریون و سرخچه)، معمولا ً در 12 – 15 ماهگی و دوز دوم آن در 4 – 6 سالگی تزریق میشود. همانند تمام برنامه های واکسیناسیون این برنامه نیز استثناهایی دارد، مثلا اگر فرزند شما قرار است از کشور خارج شود؛ واکسن میتواند زودتر از 6 ماهگی تزریق شود. با پزشک کودک خود درباره زمان تزریق صحبت کنید.


تزریق واکسن به خانم باردار یا خانمی که ممکن است در 1 ماه آینده باردار شود ممنوع است. اگر قصد بارداری دارید قبلا از ایمنی خود در برابر سرخچه اطمینان حاصل کنید و در صورت ایمن نبودن یک ماه قبل از بارداری واکسن را دریافت کنید.


خانم های بارداری که ایمن نیستند، باید از تمامی افراد بیمار دوری کنند و بعد از زایمان نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند تا در بارداری های بعدی ایمن باشند.دوره کمون


دوره کمون سرخچه در کودکان 14 – 23 روز و به طور میانگین 16 – 18 روز است بدین معنی که 2 – 3 هفته بعد از مواجهه کودک علائم بروز میکند.طول مدت بیماری


این بیماری معمولا 3 روز به طول می انجامد. جوش های چرکی ممکن است تا یک هفته و یا بیشتر باقی بمانند و درد مفاصل میتواند تا بیش از 2 هفته ادامه داشته باشد. کودکان مبتلا پس از یک هفته بهبود میابند اما این زمان برای بزرگسالان میتواند طولانی تر باشد.درمان سرخچه


درمان با انتی بیوتیک در این بیماری به علت ویروسی بودن آن بی اثر است و بجز در موارد پیچیده، به طور خود به خود بهبود می یابد. خانم های باردار در صورت مواجهه با فرد مبتلا حتما باید مامای خود را در جریان قرار دهند.


سرخچه در کودکان عموما خفیف است و با مراقب در منزل بهبود میابد. فقط در صورت بالا رفتن تب با پزشک تماس بگیرید. برای کاهش عوارض و درد میتوانید از استامینوفن و ایبوبروفن استفاده کنید. به یاد داشته باشید هرگز به کودک مبتلا به بیماری های ویروسی آسپرین ندهید چراکه میتواند باعث ایجاد سندروم شود.


سرخچه کودکان

در چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


اگر کودک علائمی غیر از آنچه گفته شد بروز داد یا حال عمومی او در طی چند روز بدتر شد با متخصص کودکان تماس بگیرید.


شاید تا بحال برای پیدا کردن یک متخصص کودکان خوب تلاش زیادی کرده اید از دوستان و بستگان خود کمک بگیرید در این روش به دلیل دسترسی و همچنین محدود بودن افراد اطراف ما شما می توانید از بستر حکیم پلاس کمک گرفته و از نظرات دیگران در مورد پزشکان آگاه شوید و انتخاب بهتری داشته باشد تا در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود.


منابع


https://kidshealth.org/en/parents/german-measles.htmlAuthor Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian