عوامل اصلی تبخال های زبانی و تناسلی و راه های درمان

 1. صفحه اصلی
 2. بیماری ها
 3. عوامل اصلی تبخال های زبانی و تناسلی و راه های درمان
عوامل اصلی تبخال های زبانی و تناسلی و راه های درمان
برچسب ها

عوامل اصلی تبخال های زبانی و تناسلی و راه های درمان

عفونت و الودگی با ویروس ساده هرپس سیمپلکس که معمولا با نام تبخال شناخته می شود، می تواند هم به سبب ویروس هرپس سیمپلكس نوع 1(HSV-1)  یا ویروس سیمپلكس نوع 2 (HSV-2) ایجاد شود. HSV-1 عمدتا از طریق تماس دهان به دهان منتقل می شود که باعث عفونت داخل یا اطراف دهان (هرپس دهانی) می گردد. HSV-2 به طور خاص از طریق ارتباط جنسی منتقل شده و باعث عفونت در اندام تناسلی یا نواحی مقعدی (هرپس تناسلی) می شود. به هرحال، HSV-1 می تواند از طریق تماس دهان یا اندام تناسلی منتقل شده که سبب تبخال های تناسلی یا دهانی می شود.


هر دو عفونت های تبخال زبانی و تناسلی فاقد علامت یا نشانه است اما می تواند باعث علائم خفیف یا تاول های دردناک یا زخم در ناحیه عفونی شود.
 • ویروس هرپس سیمپلكس – نوع 1

 • ویروس هرپس سیمپلكس – نوع 2


ویروس هرپس سیمپلکس یک ویروس واگیردار و مسری است که می تواند از طریق تماس مستقیم از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. کودکان اغلب از تماس اولیه با افراد بالغ الوده در تماس خواهند بود. سپس انها  ویروس را تا انتهای عمر با خودشان همراه خواهند داشت . اگر شک دارید که مبتلا به یکی از انواع تبخال می توانید به متخصص پوست و مو خوب مراجعه نمایید. مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند تا با بهره گیری از تجربیات دیگران زمان شما را برای یافتن بهترین دکتر پوست در این شلوغی و ترافیک که زمان ارزش فراوانی دارد کمک کند .


  هرپس سیمپلكسهرپس سیمپلکس  HSV-1


الودگی با HSV-1 می تواند از تقابل و تماس های کلی همانند موارد زیر رخ دهد:
 • غذاخوردن با ظروف مشترک

 • اشتراک گذاری لوازم ارایش

 • روبوسی کردن


ویروس به طور خیلی سریع گسترش پیدا می کند. 30 تا 95 درصد بزرگسالان مبتلا به HSV-1 مثبت هستند، انها ممکن است یک شیوع را تجربه کنند. همچنین اگر کسی که رابطه جنسی دهانی برقرار کند در طی ان زمان زخم های تبخال داشته باشد ممکن است به تبخال تناسلی از HSV-1 مبتلا بشوند.هرپس سیمپلکس  HSV-2


HSV-2 از طریق شکل های مختلف تماس جنسی با شخص که HSV-2 دارد، منتقل می شود. طبق گزارش اکادمی پوست امریکا پیش بینی می شود که تقریبا 20 درصد بزرگسالان فعال از نظر جنسی در ایالات متحده به HSV-2 مبتلا هستند. در حالی که الودگی به HSV-2 از طریق تماس با یک زخم تبخال درحال گسترش و شیوع می باشد، AAD گزارش می کند که عمده مردم ویروس HSV-1 را از یک شخص الوده می گیرند که هیچ علامت یا زخمی ندارد.حقایق مهم در رابطه با هرپس سیمپلکس یا تبخال • ویروس هرپس سیمپلكس یا هرپس به دو نوع طبقه بندی می شود: ویروس هرپس سیمپلكس نوع  1(HSV-1) و ویرووس هرپس سیمپلكس نوع 2 (HSV-2).

 • HSV-1 عمدتا از طریق تماس دهان به دهان منتقل می شود که باعث عفونت دهانی یا تبخال می گردد (که می تواند با نشانه زخم سرد شناخته شود)، اما می تواند باعث هرپس تناسلی هم شود.

 • HSV-2 یک عفونت انتقالی جنسی است که باعث هرپس تناسلی می شود.

 • هر دو عفونت های HSV-2 و HSV-1 مادام العمر هستند.

 • به طور جهانی پیش بینی می شود 3.7 میلیارد از مردم در سن 50 سالگی عفونت HSV-1 را دارا باشند.

 • پیش بینی می شود 417 میلیون از مردم در سن 15-49 در سراسر جهان عفونت HSV-2 را دارا باشند.

 • اکثرعفونت هرپس های دهانی و تناسلی بدون علامت و نشانه هستند.

 • علائم هرپس ها شامل تاول های دردناک یا زخم در محل عفونت می شود. عفونت های هرپس عمدتا واگیر دار و مسری هستند وقتی که علائم در فرد وجود دارد. اما می تواند به نفرات دیگر در نبود علائم منتقل شود.

 • عفونت هایی HSV-2 خطر ابتلا و انتقال ویروس HIV را افزایش می دهد.


هرپس سیمپلكس

وسعت مشکل هرپس سیمپلکس


 در سال 2012، پیش بینی شد 3.7 میلیارد از مردن در سن 50 سال یا 67 درصد جمعیت، عفونت HSV-1 داشتند. پیش بینی شد شیوع عفونت در افریقا 87 درصد بالاترین و در امریکا پایین ترین 40-50 درصد است.


در رابطه با عفونت تناسلی HSV-1، در سال 2012 پیش بینی شد 140 میلیون از مردم در سن 15-49 سال در سراسر جهان عفونت تناسلی HSV-1 را دارا می باشند. اما شیوع با توجه به منطقه تغییر می کند. بیشتر عفونت های تناسلی HSV-1 در امریکا ، اروپا و غرب اقیانوس ارام اتفاق می افتد جایی که بزرگسالان پیوسته به عفونت HSV-1 مبتلا می شوند. در بقیه مناطق، به عنوان مثال در افریقا، عمده عفونت های HSV-1 به کودکان قبل از سن شروع رابطه جنسی منتقل می شود.علائم و نشانه ها ی این بیماری


عفونت هرپس سیمپلکس دهانی عمدتا بدون علامت و نشانه است و اکثریت مردم نمی دانند انها عفونت HSV-1 را دارند. علائم هرپس دهانی عبارتند از: تاول های دردناک یا زخم های باز با نام ulcers داخل یا اطراف دهان. زخم های روی لب را عمدتا به عنوان زخم سرد اشاره می کنند. قبل از بروز علائم زخم، افراد الوده اغلب احساس مور مور، خارش یا سوزش در اطراف دهان خودشان را تجربه خواهند کرد. بعد از ابتلا به عفونت، تاول ها یا زخم ها می تواند به طور دوره ای بازگردد. تعداد دفعات بازگشت از یک شخص به شخص دیگر تغییر می کند.


هرپس های تناسلی به وسیله HSV-1 می توانند بدون علامت باشند یا می تواند علائم خفیف داشته باشند که غیرقابل تشخیص است. زمانی که علائم رخ می دهد، هرپس های تناسلی توسط یک یا چند مورد تاول یا زخم تناسلی یا مقعدی مشخص می شود. بعد از ابتلا به هرپس تناسلی، که ممکن است شدید باشد، علائم ممکن است بروز کند، اما هرپس تناسلی که به وسیله HSV-1 ایجاد شده به طور مکرر اتفاق نمی افتد. فوق تخصص پوست معمولا با تمام علائم و نشانه های این بیماری آشنایی کامل را دارند.درمان بیماری


داروهای ضد ویروس همانند acyclovir، famciclovir و valacyclovir موثرترین داروهای دردسترس برای افراد الوده به HSV می باشد. این ها می توانند به کاهش شدت و میزان بروز علائم کمک کنند اما نمی تواند عفونت را درمان کنند. برای این بیماری چه شناخت و چه جلوگیری از پیشرفت بایستی به دکتر پوست خوب مراجعه نمایید.


هرپس سیمپلكسپیشگیری از ابتلا به تبخال


HSV-1  در طول شیوع علائم بیماری هرپس زبانی واگیردار است، حتی می تواند زمانی که هیچ علامتی یا نشانه ای پدیدار نشده نیز منتقل شود. افراد با علائم فعال هرپس زبانی می بایست از هرگونه تماس زبانی با دیگران و به اشتراگ قراردادن اشیا در تماس با اب دهان جلوگیری کنند. انها می بایست به منظور جلوگیری از انتقال هرپس دهانی به اندام تناسلی شریک جنسی خود از هر گونه رابطه جنسی دهانی جلوگیری کنند. به طور ویژه در صورت وجود علائم هرپس تناسلی می بایست از هر فعالیت جنسی در مدت زمان وجود علائم خوداری کرد.


افرادی که قبلا عفونت HSV-1 را داشته اند، در خطر ابتلا مجدد نیستند. اما آنها هنوز در خطر ابتلا به عفونت تناسلی هرپس سیمپلكس نوع 2 قرار دارند.


استفاده پیوسته و صحیح از کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش هرپس های تناسلی کمک کند. به هرحال، کاندوم ها می توانند فقط خطر عفونت را کاهش دهند، ممکن است که شیوع هرپس های تناسلی در مناطقی رخ دهد که توسط کاندوم پوشش داده نشده است.


خانم های باردار با علائم هرپس تناسلی می بایست به فراهم کننده خدمات بهداشتی خودشان اطلاع دهند. جلوگیری از ابتلا به عفونت هرپس تناسلی جدید به طور خاص برای زنان در اواخر دوران حاملگی مهم و با اهمیت است، و همچنین این خطر برای نوزادان بیشتر است.


تحقیقات اضافی برای توسعه روش های موثر جلوگیری در مقابل عفونت هرپس سیمپلکس همانند واکسن در حال انجام است. بسیاری از واکسن های هرپس سیمپلکس اخیرا مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.


حکیم پلاس به شما کمک می نماید تا بهترین دکتر پوست را برای جلوگیری از پیشرفت ویروس هرپس سیمپلکس در ایران و همچنین در شهر خودتان پیدا کنید. یک دکتر پوست خوب می تواند بیماری هرپس سیمپلکس را چه از نوع یک و چه از نوع دو سریعا شناسایی نماید.


مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند بطور رایگان تجرببات افراد را در اختیار یکدیگر قرار دهد تا انتخابی بهتر و مطمئن تری داشته باشند شما هم می توانید در مورد پزشک و دندانپزشک خود نظر دهید تا دیگران از تجربیات شما بهره مند شوند.


 
Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian