علل ایجاد قارچ پوستی و نحوه درمان آن

 1. صفحه اصلی
 2. بیماری ها
 3. علل ایجاد قارچ پوستی و نحوه درمان آن
علل ایجاد قارچ پوستی و نحوه درمان آن

علل ایجاد قارچ پوستی و نحوه درمان آن

تقریبا تعداد محدودی قارچ پوستی وجود دارد و گرچه ممکن است این بیماری معمول به نظر بیاید، به هیچ وجه برای شخصی که به آن مبتلا می شود راحت نیست. انواع قارچ پوستی بر روی پوست به شکل جوش و یا قسمت هایی تغییر رنگ داده خود را نشان می دهد. اگرچه قارچ پوستی مسئله وخیمی نیستند، به هر حال چیزی است که هیچ کس نمی خواهد آنرا تجربه کند.


وقتی قارچ پوستی ایجاد می شود، متوجه می شوید که صورتتان قرمز شده است. همچنین این قرمزی ممکن است همراه با خارش و سوختگی نیز باشد و در محل آلودگی قارچ زخم هایی نیز ایجاد شوند.


قارچ های پا رایج ترین مکان ممکن برای قارچ های پوستی است، ولی تمام عفونت های قارچ پوستی و علائم آن ها مشابه هم هستند. سایر قارچ های پوستی قابل درمان هستند و خلاص شدن از دست آنان با روش های خانگی امکان پذیر است. پیش از درمان قارچ خانگی در خانه، بهتر است متداول ترین علائم و دلایل قارچ های پوستی را بدانید.


در این مقاله که توسط حکیم پلاس تهیه شده است شما با انواع قارچ پوستی و راه های درمان آن آشنا می شوید. مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند تا با ارایه اطلاعات مفید و کاربردی به سلامت مردم و جامعه کمک کند.آنچه در این مقاله خواهید خواند:
 • علائم قارچ پوستی

 • دلایل ایجاد قارچ های پوستی

 • تشخیص، درمان، و جلوگیری

 • کاندیدا چیست؟

 • انواع مختلف عفونت های قارچ های پوستی

 • درمان قارچ پوستی

 • نتیجه گیری


علائم قارچ پوستی


نشانه های قارچ پوستی فارغ از اینکه چه نوع باکتری باعث ایجاد قارچ شده باشد، تقریبا به هم مشابهند. در ذیل علائم رایجی که قارچ های پوستی ایجاد می کنند، آمده است.
 • پوسته پوسته شدن

 • پوست خراشیده شده

 • قرمزی پوست

 • بولسترها

 • سوزش

 • خارش

 • تجزیه و خوردگی پوست


قارچ پوستی

دلایل ایجاد قارچ های پوستی


قارچ های پوستی عاشق محیط های گرم و مرطوب هستند. قارچ های پا را تصور کنید. این نوع خاص از قارچ می تواند در پاهایی که در کفش ها و جوراب های کثیف می مانند، ایجاد شوند. در کفش آلودگی، عرق و باکتری تجمع می یابد، آنرا به پا انتقال داده و باعث بروز عفونت می شود. عفونت های قارچی همچنین می تواند توسط قارچ های بسیار کوچکی ایجاد شوند که در لایه های مرده مو، پوست و ناخن پا زندگی می کنند. محیط های عمومی مانند اتاق تعویض لباس در باشگاه، استخر، و یا حمام های عمومی همگی می توانند باعث ایجاد قارچ های پوستی شوند.


علت بروز قارچ پوستی اهمیتی ندارد، چیزی که مهم است دانستن این موضوع است که قارچ های پوستی مسری است. تنها کافیست که بدن شخصی که قارچ پوستی دارد به بدن فرد سالم بخورد و قارچ پوستی منتقل می شود. همانطور که سرایت قارچ های پوستی به شخصی دیگر آسان است، پخش آن در نواحی مختلف بدن خود فرد نیز آسان است. قارچ پوستی زندگی فرد را به خطر نمی اندازد، ولی یک درد واقعی است. قارچ پوستی را قبل از اینکه از دست خارج شود و با درمان های ساده خانگی درمان کنید و از سرایت آن به افراد دیگر جلوگیری کنید.تشخیص، درمان، و جلوگیری


فقط خارش نشانه ای از وجود قارچ پا نیست. متخصص پوست و مو معمولا با برداشتن قسمتی از پوست بدن بیمار و مشاهده آن زیر میکروسکوپ، وجود قارچ را تشخیص می دهند.


قارچ های کمی وجود دارد که می تواند پای بیمار را مورد هدف قرار دهد. بیماری ممکن است بسته به قارچ های خاصی که پوست را تحت تاثیر قرار می دهند، رفتارهای متفاوتی داشته باشند.


قارچ پوستی معمولا با استفاده از پماد ضد قارچ موضعی درمان می شوند، که می توان آن را از داروخانه و یا بصورت آنلاین خریداری کنید. عفونت های شدید، مراقبت های پزشکی دیگری را نیز نیاز دارند. همچنین باید مراقبت های بهداشتی مانند خشک نگه داشتن پوست را تا کشته شدن قارچ ها انجام دهید.


روش های جلوگیری شامل اجازه دادن به پوست برای هوا خوردن و نفس کشیدن و تمیز و خشک نگه داشتن آن است.  


خارش های شدید پوستی معمولا روی پوست خود را مشخص می کند و از ظاهر پوست قابل تشخیص است. اگر دکتر پوست و مو مطمئن نباشند، ممکن است نمونه ای از پوست برای معاینه و صحت و تشخیص بیماری برداشته شود.


برای رفع خارش این قارچ ها باید از کرم های بهداشتی موضعی استفاده کرد. بیشتر موارد خارش با داروهای موجود در بازار بهبود می یابند، گرچه برخی از آن ها به نسخه نیاز دارند. تمیز کردن محیط آلوده و خشک نگه داشتن آن به کشتن قارچ ها کمک شایانی می کند.


جلوی خارش را می توان از طریق پوشیدن لباس های با الیاف گیاهی و نیز لباس های بهداشتی مناسب گرفت، مانند پوشیدن لباس زیر پنبه ای، اجتناب از تماس فیزیکی با کسانی که آلوده به قارچ هستند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.


قارچ پوستی

کاندیدا چیست؟


کاندیدا یک سلول قارچی است که عفونت را روی پوست ایجاد می کند. در شرایط طبیعی، پوست شما ممکن است مقادیر کمی از این قارچ ها داشته باشد. مشکل از وقتی شروع می شود که این قارچ ها شروع به رشد تساعدی می کنند. بنا به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، 150 گونه مختلف کاندیدا وجود دارد. با این وجود، درصد بالایی از عفونت ها بواسطه کاندیدایی به نام آلبیکانز بوجود می آیند.


انواع مختلف عفونت های قارچ های پوستی شامل موارد ذیل می باشد:
 • قارچ پا

 • قارچ دهان

 • قارچ های واژینال

 • قارچ پوستی

 • قارچ ناخن


درمان قارچ پوستی


درمان قارچ پوستی معمولا آسان است. نیازی به بستری شدن ندارد، مگر اینکه قارچ وارد جریان خون شما شده باشد. پزشک شما ممکن است مواردی را مانند کرم های ضد قارچ، روغن ها و لوسیون های مختلف برای شما تجویز کند. مخمرها و داروهای خوراکی نیز برخی اوقات تجویز می شوند.


داروهایی مانند کتوکونازول و کلوتریمازول و یا هر دوی آن ها برای استعمال بر روی سطح پوست تجویز می شوند که داروهای ضدقارچی هستند که به آزول ها شناخته می شوند. آن ها به شکل روغن، قرص و کرم در داروخانه ها موجود هستند. داروهای ضدقارچ از قبیل نیاستاتین یا اوفوتریسین عوارض جانبی ندارند. اوفوتریسین یک داروی وریدی است که فقط در محیط بیمارستان استفاده می شود.


انواع مختلف دارو که بسته به نوع عفونت و عضو آلوده استفاده می شود:
 • ژل ها و یا کرم های واژینال مانند مایکونازول، که اغلب برای عفونت های واژن استفاده می شود.

 • ریزش مو اغلب با داروهای ضدقارچ بصورت قرص یا شوینده ها درمان می شود.

 • قارچ های پا که اغلب با اسپری، پودر و پماد درمان می شوند.


قارچ پوستی

نتیجه گیری


بیشتر عفونت های قارچ های پوستی با کرم های موضعی قابل درمان است. عفونت های شدید ممکن است روش های دیگری نیز لازم داشته باشد.


روش های پیشگیری نیز به جلوگیری از عفونت های پوستی کمک شایانی می کند.


بهتر است از ابتدا متخصص پوست و مو را از علائم و نشانه های قارچ پوستی خود آگاه کنید تا عوارض جانبی جدی بهمراه نداشته باشد. با مراجعه به یک دکتر پوست خوب، بیشتر موارد قارچ پوستی قابل درمان هستند. 


منابع


https://www.nlda.org/skin-fungus/Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian