علت سوزش ادرار در نوزادان

  1. صفحه اصلی
  2. بیماری ها
  3. علت سوزش ادرار در نوزادان
علت سوزش ادرار در نوزادان

علت سوزش ادرار در نوزادان

در نوزادان عفونت مجاری ادراری یا به اختصار UTI می تواند در هر بخش از مجاری ادراری رخ دهد و سبب سوزش ادرار در نوزادان گردد. باکتری بطور معمول در انتهای مجاری ادراری و روی پوست اطراف دهانه مجاری ادرار ظاهر می شود. باکتری هایی که بطور عادی در مجاری ادرار ظاهر می شوند، معمولا عفونت ایجاد نمی کنند. هنگامیکه یک باکتری مضر در مجاری ادرار قرار بگیرد ممکن است عفونت ایجاد کند. باکتری ای که باعث عفونت مجاری ادرار می شود می تواند در ابتدای مجاری ادرار وارد شود. انواعی از عفونت ها سبب سوزش ادرار در نوزادان میگردد و در نتیجه سبب ناآرامی آنها می شود. در این موارد حتما بایستی کودک را نزد متخصص کودکان ببرید.


کسب تجربه در زمینه درمان باعث ازدست دادن پول و زمان ما می شود گاه این موضوع تنها به مسائل مالی ختم نمی شود و در زمینه درمانی ممکن است جان خود یا اطرافیانمان به خطر بیافتد حکیم پلاس تلاش می کند تجربیات تلخ یا رضایت بخش شما را با پزشک یا متخصص کودکان داشته اید در اختیار دیگران قرار دهد شما هم در آینده به نظرات دیگران نیاز خواهید داشت . شما هم می توانید دکتر خود را در صفحه اول سایت حکیم پلاس جستجو کنید و در مورد آن نظر دهید نظر دهید .


 


آثار سوزش ادرار در نوزادان


اگر باکتری وارد مثانه نوزاد شما شود، می تواند عفونت ادرار و در نتیجه سوزش ادرار در نوزادان را ایجاد کند. نام علمی عفونت ادرار سیستیت است. وقتی که باکتری در مجاری ادرار باشد، می تواند به مجاری ادرار آسیب برساند. و این آسیب در هنگام ادرار کردن نوزادتان خود را نشان می دهد. نوزادتان ممکن است هنگام ادرار کردن دچار سوزش شود. و یا ممکن است احساس مداومی برای ادرار کردن داشته باشد. برخی اوقات کودکان دارای عفونت ادرار، کنترل ادرار خود را از دست می دهند و خود را خیس می کنند. معمولا همراه با عفونت ادرار کمی تب هم هست.


اگر باکتری از مجاری ادرار بالا و تا مثانه به سمت بالا رود، ممکن است منجر به عفونت کلیه شود. نام پزشکی عفونت کلیه پیلونفریت است. عفونت کلیه از عفونت مجاری ادرار جدی تر است. اگر عفونت کلیه با دارو درمان نشود، ممکن است آسیب ببیند. عفونت کلیه منجر به تب نیز می شود. فرزند شما ممکن است همچنین در سمت پهلو و یا پشت خود درد داشته باشد. این عفونت حال بدی به نوزاد شما می دهد. دانستن علائم و نشانه های عفونت های کلیه و نیز مجاری ادراری ممکن است. دلایل رایج سوزش ادرار در نوزادان


نوزادان آسیب پذیری بیشتری برای ابتلا به عفونت مجاری ادرار دارند، چرا که بیشتر اوقات پوشک هستند که محیط مثانه را مرطوب و خنک نگه میدارد و به باکتری اجازه رشد می شود. بعلاوه، پوشک همیشه آلودگی ها را به خود نمی گیرد، به همین خاطر باکتری ها از طریق جنبش می توانند به راحتی عفونت ایجاد کنند. از آنجا که فاصله بین انتهای مجرای ادراری دختران تا مثانه نسبت به پسران کم است، دختران بنظر می رسد که سریعتر دچار عفونت های مجاری ادراری شوند. پژوهش ها حاکی از آن است که پسرانی که ختنه نشده اند نیز محتمل تر به عفونت مجاری ادرار نسبت به پسران ختنه شده هستند، چرا که باکتری می تواند زیر پوست مخفی شود و تمیز کردن آن کار دشواری است. بیشتر عفونت های ادراری منجر به سوزش ادرار در نوزادان میگردد. شما به عنوان والدین بایستی سریعا نوزاد را نزد یک متخصص کودکان ببرید.


ولی نوزاد شما می تواند در مقابل این عفونت ها از خود مراقبت کند. هر بار که به دست شویی میکند، باکتری های مضر را از مثانه خود دفع می کند. این را می توان علت آلوده نماندن بچه ها به عفونت در طول زندگی دانست، حتی اگر مثانه یکی از کثیف ترین نقاط بدن باشد. و در نتیجه از سوزش ادرار در نوزادان در امان می ماند.


ولی باکتری به مقابله پرداخته و برخی اوقات برنده می شود. مانند کوهنوردان، برخی از ارگان های کوچک به کلی متحول می شوند و می توانند خود را به مجاری ادرار برسانند و دیگر برای شست و شو در دستری نیستند. باکتری های زیادی نیز پوششی از خود دارند که آن ها را در برابر سیستم ایمنی کودک محافظت می کند. و در نتیجه در نهایت سبب سوزش ادرار در نوزادان میگردد.
علائم و نشانه های عفونت مجاری ادرار در کودکان چیست؟


نوزادان به ندرت علائم رایج عفونت مجاری ادراری را مانند بزرگسالان دارند (مانند رفتن به دست شویی به طور مداوم و درد در حین ادرار). ناتاشا برگرت، پزشک اطفال در شهر کاناس میزوری بیان می کند که معمولا نوزادان هیچ نشانه و علائم فیزیکی از عفونت ندارند و گریه نمی کنند. بوی ادرار و رنگ آن تغییر نمی کند. به ندرت در ادرارشان خون و یا هر چیزی که نشانه عفونت باشد مشاهده می کنید.


بجای آن، نشانه رایج عفونت ادرار در کودکان و نوزادان تب است. پس اگر فرزند شما بمدت پنج روز و یا حتی بیشتر تب داشت، و هیچ علائم دیگری در او ندیدید، با متخصص کودکان مشورت کرده و درخواست چک آپ مجاری ادرارش را دهید.تا چه میزان عفونت مجاری ادرار در نوزادان رایج است؟


عفونت مجاری ادرار هر ساله 3 درصد کودکان ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد. دختران به طور معمول بیشتر به عفونت های مجاری ادرار مبتلا می شوند، ولی بنظر می رسد که این قضیه بیشتر برای کودکان بزرگتر صادق است، نه نوزادان. برخی پژوهش ها حاکی از آن است که پسرانی که ختنه نشده اند بیشتر به این نوع عفونت مبتلا می شوند، ولی برگرت بیان می کند که در عمل تفاوتی در این امر مشاهده نکرده است.چگونه فرزندم به عفونت های مجاری ادرار یا سوزش ادرار در نوزادان مبتلا می شود؟


عفونت های مجاری ادرار وقتی اتفاق می افتد که باکتری در مثانه باشد. در کودکان کم سن و سال تر یا نوزادان که از پوشک استفاده می کنند، عفونت بیشتری ملاحظه می شود. برخی از کودکان نیز بیشتر مستعد هستند، فاصله بین مجاری ادرار و مثانه ممکن است کوتاه تر از حد معمول باشد، و این تفاوت می تواند موجب عفونت در مجاری ادرار و در نتیجه سوزش ادرار در نوزادان گردد یک متخصص کودکان خوب می تواند سریعا این مورد را تشخیص دهد و به رفع آن بپردازد.


نگه داشتن ادرار، بجای خالی کردن آن نیز می تواند بچه ها را مستعد این نوع عفونت کند، به همین خاطر هنگام دست شویی بچه ها را نگاه کنید و از خالی شدن تمام ادرار آن ها اطمینان حاصل کنید.برای جلوگیری از ابتلای نوزادم به سوزش ادرار در نوزادان چه کار کنم؟


برای جلوگیری این عفونت در کودکان و نوزادان کوچک تر نمی توان کار خاصی کرد. ولی هر چه کودکان بزرگتر می شوند، بهداشت خوب می تواند روشی مهم و اساسی برای پیش گیری از این نوع عفونت ها باشد. بچه هایی که چگونگی رفتن به دست شویی را آموزش می بینند، نوزادان را از جلو به عقب بشویید و نه از عقب به جلو.


از اینکه با حکیم پلاس همراهید از شما سپاسگزاریم. شما راه های متفاوتی برای انتخاب بهترین متخصص کودکان دارید؛ مثل پرس و جو از دوستان و آشنایان خود اما شما با حکیم پلاس به صورت رایگان به نظرات دیگران  بصورت وسیعتر و سازمان یافته دسترسی دارید تا در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود. برای یافتن بهترین متخصص کودکان در شهر خود حکیم پلاس را دنبال نمایید.


Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian