نکات مهم در رژیم غذایی بیماران دیابتی

  1. صفحه اصلی
  2. بیماری ها
  3. نکات مهم در رژیم غذایی بیماران دیابتی

نکات مهم در رژیم غذایی بیماران دیابتی

به صورت ساده می توان گفت رژیم غذایی بیماران دیابتی یک برنامه تغذیه سالم است که به شما کمک خواهد کرد قند خون خودرا کنترل کنید. در حکیم پلاس به شما کمک می شود تا برنامه ریزی وعده غذاییتان را شروع کنید و لیست غذایی خود را تغییر دهید و روزانه میزان مصرف کربوهیدرات ها را اندازه گیری کنید. مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند تا با بهره گیری از تجربیات دیگران زمان شما را برای یافتن بهترین دکتر در این شلوغی و ترافیک که زمان ارزش فراوانی دارد کمک کند .تعریف رژیم غذایی بیماران دیابتی


به سادگی رژیم غذایی بیماران دیابتی به معنی خوردن غذاهای سالم در مقادیر متوسط و در وعده های منظم می باشد. رژیم غذایی بیماران دیابتی یک برنامه  تغذیه سالم است که به طور طبیعی سرشار از مواد مغذی و کم چربی و کالری است. عناصر کلیدی میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار می باشند. در واقع رژیم غذایی بیماران دیابتی بهترین برنامه برای اکثریت افراد میباشد.


   هدف از رژیم غذایی بیماران دیابتی

اگر شما دیابت دارید و یا مستعد دیابت هستید، پزشک درمانی شما احتمالا به شما توصیه می کند که به متخصص تغذیه خوب برای کمک به ارایه ی یک برنامه غذایی سالم مراجعه فرمایید. این برنامه  شما را در کنترل خود قند خون (گلوکز) کمک می کند، تا وزن خود را مدیریت کنید و عوامل خطر زای مرتبط با بیماری های قلبی مانند فشارخون بالا و چربی خون بالا را کنترل کنید.


زمانی که شما غذایی با بیش از حد کالری و چربی می خورید، بدن  شما  با افزایش نامطلوب قند خون واکنش نشان می دهد. اگر قند خون را چک نکنید، می تواند منجر به مشکلات جدی مانند بالا رفتن سطح گلوکز (قند خون) و عوارض طولانی مدت مانند آسیب های عصبی، کلیه ها و قلب گردد. بنابراین اگر دچار بیماری دیابت هستید حتما برای دریافت یک رژیم غذایی بیماران دیابتی بایستی به متخصص تغذیه خوب مراجعه نمایید.


شما می توانید با انتخاب مواد غذایی سالم و ردیابی عادات غذایی خود به حفظ سطح قند خون خود در محدوده سالم کمک کنید؛ در واقع این رویه غذایی تحت عنوان رژیم غذایی بیماران دیابتی شناخته می شود.


برای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2، کاهش وزن نیز می تواند کنترل قند خون را آسان تر کند و بسیاری مزایای دیگربرای سلامت  بدن داشته باشد. اگر شما نیاز به کاهش وزن دارید، رژیم غذایی بیماران دیابتی یک راه خوب سازمان یافته و مغذی برای رسیدن به هدفتان فراهم می کند تا با خیال راحت به هدف خود برسید برای این کار می توانید از یک متخصص تغذیه خوب استفاده نمایید.جزئیات رژیم غذایی بیماران دیابتی


رژیم غذایی بیماران دیابتی مبتنی بر سه وعده غذایی در روز است که به طور منظم مصرف می شود. این کمک می کند تا بدن شما بهتر انسولین تولید شده توسط بدنتان یااز طریق دارو را استفاده کند. این برنامه را می توانید از یک متخصص تغذیه خوب دریافت کنید.


یک متخصص تغذیه خوب می تواند به شما کمک کند یک رژیم غذایی بیماران دیابتی را با توجه به اهداف، سلیقه و شیوه زندگی خود بسازید. او همچنین می تواند با شما در مورد نحوه بهبود عادات غذاییتان صحبت کند، به عنوان مثال، با انتخاب مقدار پروتئین متناسب با نیاز شما باتوجه به سایزتان و سطح فعالیت رژیم غذایی شما را کنترل می کند.غذاهای پیشنهادی برای بیماران دیابتی


کالری های خود را با این غذاهای مغذی غنی کنید:


 کربوهیدرات سالم .در مدت هضم، قندها (کربوهیدراتهای ساده) و نشاسته ها (کربوهیدراتهای پیچیده) به گلوکز خون می رسند. در رژیم غذایی بیماران دیابتی برکربوهیدرات های سالم، مانند میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل، حبوبات (لوبیا، نخود فرنگی و عدس) و محصولات لبنی کم چرب تمرکز کنید.


 غذاهای غنی از فیبر. فیبر غذایی شامل تمام قسمت هایی از غذاهای گیاهی است که بدن شما نمی تواند هضم یا جذب کند. فیبر میزان هضم بدن شما را کنترل می کند و کمک به کنترل قند خون می کند. مواد غذایی با فیبر زیاد شامل سبزیجات، میوه ها، آجیل، حبوبات (لوبیا، نخود فرنگی و عدس)، آرد کامل گندم و سبوس گندم میشوند


ماهی سالم  ماهی سالم راحداقل دو بار در هفته بخورید. ماهی می تواند یک جایگزین مناسب برای گوشت ها با چربی بالا باشد. به عنوان مثال،ماهی کاد، تن وهالیبوت چربی کلی، چربی اشباع شده و کلسترول کمتر از گوشت و مرغ دارند. ماهی هایی از قبیل ماهی قزل آلا، ماهی خاویاری، ماهی تن، ساردین ها و ماهی های دریایی دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند با کاهش چربی خون(تری گلیسرید) باعث بالابردن سلامت قلب می شوند.


از مصرف ماهی سرخ شده و ماهی با سطوح بالای جیوه، مانند ماهی های تیلفی، ماهی دزد دریایی و ماهی خال مخالی اجتناب کنید.


 چربی های "خوب". غذاهای حاوی چربی های غیر اشباع شده می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند. این شامل آوکادو، بادام، گردو، زیتون، و روغن زیتون و کانولا و بادام زمینی می باشد. اما در خوردن آن افراط نکنید، زیرا تمام چربی ها کالری زیادی دارند. یک متخصص تغذیه خوب به درستی در این زمینه شما را راهنمایی می نماید.غذاهای ممنوع


دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را با سرعت بخشیدن به گسترش شریان های مسدود شده و سخت شده افزایش می دهد. غذاهایی زیر می تواند در برابر هدف شما از رژیم غذایی سالم قلب عمل کند.


چربی های اشباع شده. محصولات لبنی با چربی و پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، هات داگ، سوسیس و گوشت خوک حاوی چربی های اشباع شدهمی باشند.


چربی های ترانس. این نوع چربی ها در میان غذاهای فرآوری شده، محصولات پخته، شیرینی و مارگارین می باشد. از این موارد اجتناب کنید.


 کلسترول. منابع کلسترول شامل محصولات لبنی و پروتئین های حیوانی با چربی بالا، زرده تخم مرغ، کبد و سایر گوشت های اندام است. هدف ما برای کمتر از 200 (میلی گرم) کلسترول در روز است.


 سدیم هدف روزانه کمتر از 2300 میلی گرم سدیم است. با این حال، اگر فشار خون بالا دارید، هدف شما باید کمتر از 1500 میلی گرم سدیم در روز باشد.


به صورت قطعی یک متخصص تغذیه خوب در این رابطه به شما تذکرات لازم را می دهد.نتیجه گیری


پیوستن به رژیم غذایی بیماران دیابتی بهترین راه برای کنترل سطح قند خون شما و جلوگیری از عوارض دیابت می باشد. و اگر شما نیاز به از دست دادن وزن دارید، می توانید آن را به اهداف خاص خود اضافه کنید. برای این کار می توانید از یک متخصص تغذیه خوب کمک بگیرید. سلامتی بهترین هدیه است به اشتراک بگذارید.


به غیر از مدیریت دیابتتان، رژیم غذایی بیماران دیابتی از مزایای دیگری نیز برخوردار است. چون یک رژیم غذایی بیماران دیابتی مقدار زیادی از میوه ها، سبزیجات و فیبر را پیشنهاد میدهد، بنابراین احتمال دارد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و انواع خاصی از سرطان را کاهش دهد. و با مصرف فراورده های لبنی کم چربی ممکن است خطر ابتلا به پوکی استخوان را در آینده کاهش دهد. حکیم پلاس علاوه بر انتشار مقالات با ارزش سامانه ای را برای نظرخواهی از مردم طراحی کرده است. صدای مردم در انتخاب دکتر مناسب بسیار مهم است بطوریکه شما هم می توانید نقطه نظرات خود را نسبت به دکتر خود در سایت حکیم پلاس ثبت کنید. در هفته های آینده مقالات بیشتری در رابطه با انتخاب بهترین دکتر اطفال منتشر خواهیم کرد.


 

Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian