دلایل یائسگی زودرس

  1. صفحه اصلی
  2. بیماری ها
  3. دلایل یائسگی زودرس

دلایل یائسگی زودرس

 

علل یائسگی زودرس

 

یکی از تعاریف یائسگی زودرس به معنی اتمام چرخه عادت ماهانه یا قائدگی قبل از 40 سالگی می باشد. در واقع  به معنای عدم وجود دوره قاعدگی برای 12 ماه متوالی است. سن متوسط برای یک یائسگی طبیعی 51 است. اغلب اوقات، یائسگی زودرس می تواند دلایل خاصی داشته باشد، بعضی از دلایل یائسگی زودرس در زیر توضیح داده می شود، اما بایستی بدانید برای یائسگی زودرس گاهی اوقات دلایلی وجود دارد که حتی بهترین دکتر زنان از آن خبر ندارند. 


ما در حکیم پلاس تلاش می کنیم با اطلاعات مفیدی که در مورد بیماری ها در اختیار شما قرار می دهیم شما را در انتخاب دکتر خوب زنان یاری دهیم در این مقاله به بررسی دلایل یائسگی زودرس می پردازیم.


در این مقاله خواهید خواند


میزان خطر یائسگی زودرس
چگونه می توانم بفهمم که یائسگی زودرس دارم؟
شواهد و علل یائسگی زودرس
درمان برای از بین بردن نشانه ها و علائممیزان خطر یائسگی زودرس


یائسگی زودرس در سن بین 15 تا 29 سال برای 1 نفر از هر 1000 زن رخ می دهد. یائسگی زودرس در سن 30 تا 39 سالگی برای 1 زن از هر 100 زن اتفاق می افتد. این مسئله می تواند به عوامل ژنتیکی (ارثی) یا مرتبط با بیماری هایی مانند بیماری های خودایمنی، بیماری تیروئید، عفونت ویروسی، اختلالات هورمونی و اختلالات غذایی باشد. خطر ابتلا به نارسایی زودرس تخمدان در زنان دارای بستگان با این بیماری افزایش می یابد.


دلایل یائسگی زودرس

چگونه می توانم بفهمم که یائسگی زودرس دارم؟


بدون مراجعه به متخصص زنان و زایمان، تشخیص یائسگی زودرس غیرممکن است، اما اگر دوره شما پس از 40 سالگی متوقف شود یا تغییر خاصی داشته باشد، این مسئله می تواند نشانه ای از یائسگی زودرس باشد. با این حال، این برخی از مشکلات می تواند به دلیل مسائل بهداشتی  یا حاملگی باشد که قابل درمان است، بنابراین توصیه های پزشکی مهم را برای عدم ابتلا به مشکلات و بیماری های زنان رعایت کنید. علائم یائسگی مانند گرگرفتگی یا خشکی واژن می تواند یک شاخص برای تشخیص یائسگی زودرس باشد اما تنها این شواهد برای اثبات آن کافی نیست. متخصص زنان و زایمان ممکن است یک آزمایش خون برای فرد مشکوک انجام دهد تا ببیند که آیا مشکلات پیش آمده واقعا ناشی از یائسگی اولیه است یا خیرشواهد و علل یائسگی زودرس


در ادامه چند مورد از شواهد و یا عللی که در مورد یائسگی زودرس وجود دارد بیان می کنیم و به بررسی دلایل یائسگی زودرس می پردازیم:


نارسایی تخمدان زودرس


نارسایی تخمدان زودرس (POF) می تواند یکی از علل اولیه یا ثانویه باشد. علل اصلی آن، اختلالات بیولوژیکی هستند مانند ناهنجاری های کروموزومی، کمبود برخی از آنزیم ها، مشکلات تخمک ها و جلوگیری از تولید استروژن و بیماری های خود ایمنی است، گاهی این مشکل زمانی ایجاد میگردد که بدن شروع به تولید آنتی بادی هایی می کند که به بافت های خود حمله می کنند.


مشکلات ناشی از جراحی و پزشکی


روش های جراحی و پزشکی که به نوعی به شکست سیستم تولید مثل منجر می شوند می توانند منجر به یائسگی زودرس شوند. یائسگی زودرس اغلب برای کسانی که تحت درمان نوعی سرطان قرار دارند، مانند رادیوتراپی یا شیمی درمانی ایجاد میگردد. بعضی از زنان تخمک خود را قبل از شروع شیمی درمانی ذخیره میکنند. رویه های جراحی هایی که باعث یائسگی می شوند شامل هیسترکتومی یا جراحی تخمدان می باشد.


بستن لوله های رحمی یکی از دلایل یائسگی زودرس است. این روش بر تولید هورمون تخمدان تاثیر می گذارد، و در نهایت احتمالا منجر به یائسگی زودرس می شود.  هیسترکتومی در این روش رحم، لوله های فالوپیا یا تخمدان ها برداشته می شود و تولید هورمون ها به طور چشمگیری کاهش می یابد.


عفونت ها


علاوه بر این، برخی از عفونت ها می تواند منجر به یائسگی زودرس شود، گرچه این مورد شایع نیست. عفونت هایی که بدن را در معرض خطر ابتلا به یائسگی زودرس قرار میدهند عبارتند از سل، مالاریا و اوریون است.


ژنتیک


گاهی اوقات ممکن است علت یائسگی در ژن های یک فرد باشد. اگر فردی دارای سابقه خانوادگی یائسگی زودرس در زنان خانواده خود باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار این مشکل شود. آمارها نشان می دهد که فردی که مادر او دچار مشکل یائسگی زودرس شده است شش برابر بیشتر از زنان دیگر در معرض این مشکل قرار دارند.


نارسایی تخمدان زودرس همچنین به عواملی نظیر سندرم تونر، سندرم سوئیور و سندرم حساسیت اندروژن  (AIS)  نیز مربوط می شود. نقص آنزیم گالاکتوزمی و تالاسمی، دو بیماری نادر ژنتیکی هستند که می توانند بر عملکرد تخمدان تاثیر بگذارند. از جمله علل دیگر که می توان از آن نام برد ترشح غیر طبیعی گنادوتروپین (FSHوLH) و بیماری های خودایمنی نیز ممکن است سبب ایجاد یائسگی زودرس شوند.


سایر بیماری هایی که سبب یائسگی زودرس میگردند عبارتند از:
  • اختلال عملکرد تیروئید

  • دیابت

  • ویتیلیگو

  • لوپوس

  • کم خونی

  • ترومبوسيتوپني ايديوپاتي پورپورا (ITP)

  • نارسایی آدرنال (بیماری آدیسون)


علل دیگر یائسگی زودرس


این عوامل ممکن است به کاهش سطح هورمون و یا بدتر شدن علائم یائسگی زودرس کمک کند.


استرس: یکی دیگر از علل اولیه یائسگی در زنان استرس است. مطالعات اخیر نشان داده است که زمانی که سطوح استرس در سنین بالای 35 سال در زنان افزایش می یابد، دوره یائسگی شروع می گردد.


سیگار کشیدن: آمار نشان می دهد که زنان سیگاری به میزان بالاتری یائسگی زودرس را تجربه میکنند. مطالعات نشان داده است که مصرف سیگار و الکل موجب عدم تعادل هورمونی در بدن می شود که به طور بالقوه منجر به یائسگی زودرس میگردد.


 

درمان برای از بین بردن نشانه ها و علائم


درمان وجود دارد که می تواند معکوس یا پیشگیری از یائسگی باشد. با این حال، زنان که یائسگی دارند، گزینه های درمان دارند که می توانند علائم ناخوشایند را کنترل کنند.


انواع درمان برای تسکین علائم یائسگی زودرس عبارتند از : 


هورمون درمانی: هورمون درمانی (HT، یا استروژن درمانی ET) در فرم های مختلف از جمله قرص ها، اسپری یا ژل ها و کرم موجود است. درمان های هورمونی به صورت موضعی برای استفاده داخل واژینال نیز در دسترس است. هورمون هایHT / ET  موثرترین راه برای کنترل علائم گرگرفتگی و خشکی واژن است. از آنجا که HT / ET  خطرات زیادی برای سلامتی فرد دارند (حمله قلبی، سکته و سرطان سینه)، کارشناسان کمترین دوز موثر هورمون درمانی را برای کوتاه ترین مدت زمان توصیه می کنند و این استفاده را نیز تنها برای برطرف کردن علائم میدانند.


قرصهای ضد بارداری خوراکی یک نوع از HT هستند که گاهی اوقات برای کمک به از بین بردن علائم یائسگی استفاده می شود. داروهای ضد افسردگی: مهارکننده های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs) و داروهای مرتبط با آن به کنترل علائم خفیف تا 60٪ موثر است. ژل، کرم و روان کننده های غیر هورمونی واژینال می تواند به جلوگیری از خشکی واژن کمک کند.


در رابطه با مشکلات یائسگی زودرس حکیم پلاس به شما کمک می نماید تا بهترین دکتر زنان را در شهر خود بیابید. یک دکتر زنان خوب میتواند به شما در از بین بردن آثار یائسگی زودرس کمک نماید. حکیم پلاس دارای بانک جامعی از متخصص زنان و زایمان است. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا حدودی با دلایل یائسگی زودرس آشنا شوید.


یائسگی زودرس برای اکثریت قریب به اتفاق زنان اتفاق نخواهد افتاد، بنابراین نباید از آن بترسید. جراحی ها و درمان های خاص ممکن است خطر یائسگی زودرس را افزایش دهند، اما اگر نگران هستید بهتر است قبل از وقوع آن با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید و یا در رابطه با راه هایی برای کاهش خطر و یا حتی ذخیره سازی تخمک خود بیاموزید. با این حال، مواردی وجود دارد که نمی توان یائسگی زودرس را پیش بینی کرد.


Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian