بهترین دکتر متخصص داخلی

  1. صفحه اصلی
  2. بهترین دکتر متخصص
  3. بهترین دکتر متخصص داخلی

بهترین دکتر متخصص داخلی

بهترین دکتر متخصص داخلی


تخصص داخلی یک تخصص پزشکی است. بهترین دکتر متخصص داخلی با پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های بزرگسالان سروکار دارد. متخصص داخلی از بیماران بستری‌شده و آمبولانسی مراقبت می‌کنند و می‌توانند نقشی محوری در آموزش و پژوهش ایفا کنند.
مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند تا با ارایه اطلاعات مفید و کاربردی در زمینه تخصص های مختلف شما را در انتخاب صحیح و مناسب متخصص مورد نظر یاری نماید .


در این مقاله خواهید خواند 

تخصص داخلی چیست؟
بهترین دکتر متخصص داخلی چه کمکی به ما میکند؟
متخصص داخلی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟
رشته های فوق تخصص داخلی چه هستند ؟
چگونه بهترین دکتر متخصص داخلی یا یک متخصص داخلی خوب را پیدا کنیم ؟


 

تخصص داخلی چیست؟


به کرات با افرادی برخورد می کنیم که دچار چند نوع بیماری بوده و برای کنترل این امراض تحت نظر چندین پزشک هستند. چه بسا در نتیجه مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشکان متعدد به علت تداخلات دارویی و یا عدم توجه به سایر بیماریهای زمینه ای، مریض متحمل عوارض فراوان شده و دچار یک سیکل معیوب می‌شود. نتیجه این امر صرف هزینه فراوان، اتلاف وقت و انرژی و ضرر و زیانهای جسمی و روحی عدیده است.
به جرات می توان گفت که در حرفه پزشکی تنها گروهی که می توانند بیماریهای متعددی را به صورت کاملا تخصصی ارزیابی و درمان نمایند متخصصین داخلی هستند و دقیقا به همین علت این گروه از پزشکان می‌توانند یک بیمار مبتلا به چندین نوع بیماری را تحت درمان داشته باشند.
تخصص داخلی یکی از وسیع ترین تخصص های پزشکی در حوزه تشخیص و درمان بیماری ها می باشد. شما میتوانید برای درمان سرماخوردگی ساده یا حتی دیابت به متخصص داخلی مراجعه کنید. به عنوان مثال اگر شما احساس می کنید که دچار مشکلات گوارشی شدید هستید بهتر است ابتدا به متخصص داخلی مراجعه کنید تا با انجام معاینه دقیق تر در صورتی که نیاز باشد شما را به فوق تخصص گوارش ارجاع دهند.
یک دکتر متخصص داخلی خوب در طول دوره تحصیل در این رشته با تمام بیماری های مرتبط با سیستم داخلی شامل سیستم گوارشی، بیماریهای شایع مرتبط با خون، انواع بیماری های واگیردار، بیماری های پوستی، مشکلات مربوط به مفاصل و طیف وسیعی از بیماری ها آموزش می بیند و به همین دلیل می توانید با خیال راحت برای تشخیص و یا درمان بیماری خود به متخصص داخلی مراجعه کنید.


 

بهترین دکتر متخصص داخلی چه کمکی به ما میکند؟


یک متخصص داخلی به ما کمک می کند که در صورت مبتلا به بیماری های داخلی مانند آلرژی ، ایمنی شناسی بدن ، آندرولوژی ، پزشکی عروق ، پزشکی قلب ، غدد داخلی ، گوارش ، کبد شناسی ، خون شناسی ، بیماری های عفونی ، کلیه شناسی ، ریه شناسی و .. در صورت بروز مشکل به درمان آن کمک می کند متخصص داخلی تمامی بیماری های داخلی را می تواند ویزیت کند .
متخصص داخلی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟
این گروه از پزشکان تخصص در پیشگیری تشخیص و درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها را دارند. اینها شامل بیماری‌های مربوط به ارگانهای مختلف به شرح زیر هستند:


فشار خون بالا، دیابت، چربی خون، سیگار، چاقی، افسردگی، اضطراب
کنترل وزن
دستگاه گوارش و کبد (مثل: درد شکم، سو هاضمه، کبد چرب …)
دستگاه تنفس (مثل تنگی نفس، آسم برونشیت مزمن)
غدد، دیابت، تیرویید
قلب و عروق
کلیه
پیشگیری، غربال گری و تشخیص زودرس انواع سرطان
کم خونی
بیماریهای عفونی
بیماریهای رماتیسمی
طب نوجوانان وجوانان
طب سالمندان


 

رشته های فوق تخصص داخلی چه هستند ؟


رشته داخلی در گذشته زیرشاخه یا فوق تخصص نداشت و متخصصان داخلی همه نوع بیماری را ویزیت می‌کردند اما امروزه این رشته، فوق تخصص‌های متعددی دارد، از جمله
فوق تخصص گوارش و کبد : این پزشک به بررسی و درمان بیماری‌های دستگاه گوارش، کبد و پانکراس؛ آندوسکوپی؛ کولونوسکوپی و … می‌پردازد.
فوق تخصص خون و آنکولوژی : مطالعه خون و بافت‌های سازنده خون، تشخیص، درمان و انجام شیمی درمانی برای افراد مبتلا به بیماری‌های خون و تومورهای سرطانی برعهده این پزشکان است.
فوق تخصص کلیه (نفرولوژی) : درمان و تشخیص بیماری‌های داخلی کلیه و همچنین انجام و آماده‌سازی بیماران برای پیوند کلیه و دیالیز و نگهداری پیوند کلیه از وظایف این پزشکان است. برای تشخیص و درمان فشار خون نیز می‌توانید به این متخصصان مراجعه کنید.
فوق تخصص رماتولوژی : شناخت و درمان اختلالات مربوط به مفاصل و سایر بافت‌های همبند، عضلات، بیماری‌های رماتولوژی و پوکی استخوان برعهده این پزشکان است.
فوق تخصص غدد : شناخت و درمان بیماری‌های غدد، تیروئید، دیابت، چاقی، اختلالات چربی خون، اختلالات قائدگی و پرمویی، بیماری‌های متابولیک و ارثی، کوتاهی قد و اختلال رشد، کمبود وزن در کودکان، بلوغ زودرس و دیررس، بیماری‌های غدد جنسی و دستگاه تناسلی، بیماری‌های غدد هیپوفیز، تعیین جنسیت و ایهام تناسلی و بیماری‌های غدد فوق کلیوی به این گروه از پزشکان مربوط می‌شود.


فوق تخصص قلب و عروق : درمان بیماری‌های قلب و عروق خونی، انجام آنژیوگرافی، اکو و نیز تعیین موارد لازم برای عمل جراحی قلب به این گروه از پزشکان مرتبط است. عملکرد این رشته کاملا همانند رشته تخصصی قلب و عروق است (متخصصین قلب و عروق) که پس از دوره پزشکی عمومی به دست می‌آید. این رشته فلوشیپ‌های متعددی مثل اکوکاردیوگرافی (تصویربرداری از قلب با امواج صوتی)، اینترونشنال کاردیولوژی (ترمیم قلب و عروق از طریق کاتتر)، بیماری‌های مادرزادی قلب در بالغین، نارسایی قلب، پیس‌میکر (دستگاه ضربان‌ساز قلب) و. . . . نیز دارد.
فوق تخصص ریه: بررسی و درمان اختلالات مربوط به شش‌ها و سایر اجزای دستگاه تنفسی برعهده این پزشکان است.
فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری : تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌های عفونی، تب‌دار و واگیردار ناشی از میکروارگانسیم‌ها (میکروب‌ها، ویروس‌ها و…) به این پزشکان مربوط می‌شود. این رشته تخصص مستقیم هم دارد (متخصص عفونی) که پس از دوره پزشکی عمومی به دست می‌آید.


 

انتخاب بهترین دکتر متخصص داخلی


یک دکتر متخصص داخلی خوب علاوه بر درمان خوب باید با صبر و حوصله باشد به گونه ای که بتواند به تمامی سوالات بیمار خود پاسخ دهد و سعی کند برای رفع نگرانی برنامه ای مشخص کند تا استرس و نگرانی بیمار کم شود .
شاید تا بحال برای پیدا کردن یک متخصص داخلی خوب تلاش کرده اید از دوستان و بستگان خود کمک بگیرید در این روش به دلیل دسترسی و همچنین محدود بودن افراد اطراف ما شما می توانید از بستر حکیم پلاس کمک گرفته و از نظرات دیگران در مورد پزشکان آگاه شوید و انتخاب بهتری داشته باشد تا در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود .


 

 
Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian