چگونه جراح ارتوپد خوب پیدا کنیم ؟

 1. صفحه اصلی
 2. بهترین دکتر متخصص
 3. چگونه جراح ارتوپد خوب پیدا کنیم ؟

چگونه جراح ارتوپد خوب پیدا کنیم ؟

بهترین دکتر جراح ارتوپد


انتخاب بهترین دکتر جراح ارتوپد همانند انتخاب سایر متخصصین از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. زیرا این جراحان متخصص نقش بسیار مهمی در تشخیص، درمان و مراقبت های پیشگیرانه سیستم اسکلتی و عضلانی بر عهده دارند. بنابراین ما در مجموعه حکیم پلاس سعی نمودیم تا اطلاعات بسیار مفیدی راجع به این تخصص برای انتخاب بهتر شما ارائه دهیم.

بهترین دکتر جراح ارتوپد

آنچه در این مقاله می خوانید

1- چرا به یک جراح ارتوپد مراجعه می شود؟
2- جراح ارتوپد کیست؟
3- جراح ارتوپد چه کسی را درمان می کند؟
4- یک جراح ارتوپد چه چیزی را درمان می کند؟
5- چه جراحی هایی توسط جراح ارتوپد انجام می شود؟
6- بیمار هنگام مراجعه به یک جراح ارتوپد چه انتظاراتی باید داشته باشد؟1- چرا به یک جراح ارتوپد مراجعه می شود؟


درد در قسمت پشت بدن، جراحت‌های ورزشی، التهاب مفصل‌های لگن و زانو، گرفتگی عضلات گردن از جمله شرایط ماهیچه‌ای و اسکلتی هستند که تاثیر بسیار زیادی بر سیستم اسکلتی و عضلانی ما دارند. بنابراین بسیاری از مردم برای تشخیص زودرس و درمان بهتر این مشکلات به یک جراح ارتوپد مراجعه می نمایند.

2- جراح ارتوپد کیست ؟


یک جراح ارتوپد پزشکی است که به تشخیص، درمان، پیشگیری و توانبخشی جراحات، اختلالات و بیماری های سیستم عضلانی-اسکلتی بدن می پردازد. این سیستم شامل استخوان ها، مفاصل، رباط ها، عضلات، اعصاب و تاندون ها می باشد.

در حالیکه جراحان ارتوپدی با تمام جنبه های سیستم اسکلتی-عضلانی آشنا هستند، بسیاری از متخصصان ارتوپدی در مناطق خاصی مانند پا و مچ پا، دست، شانه و آرنج، ستون فقرات، ران یا زانو تخصص دارند. جراحان ارتوپدی همچنین ممکن است در زمینه های خاص مانند کودکان، آسیب های فیزیکی(تروما)، جراحی ترمیمی، تومورهای استخوانی و یا پزشکی ورزشی تخصص داشته باشند.

بهترین دکتر جراح ارتوپد
3- جراح ارتوپد چه کسی را درمان می کند؟


جراحان ارتوپد بیماران را در تمام سنین (نوزادان، کودکان، ورزشکاران، میانسال، افراد مسن) و با شرایطی که از اختلالات استخوانی و مفصلی و شکستگی ها تا بیماری و پارگی ماهیچه ها، رباط ها و تاندون ها در تمام مناطق بدن را شامل می شود، درمان می کنند.

ضروری است که بیماران و خانواده های آنان با پزشکان خود همکاری لازم را داشته باشند. چرا که این امر اطمینان لازم را بوجود می‌اورد تا تصمیمات مربوط به درمان که توسط پزشک گرفته می شود با خواست، نیاز، ترجیحات و ارزش های بیماران هم سو باشد.

4- یک جراح ارتوپد چه چیزی را درمان می کند؟


یک جراح ارتوپدی با استفاده از داروها، ورزش و سایر روش های توانبخشی یا درمانی جایگزین و بدون جراحی بسیاری از ناراحتی‌های عضلانی-اسکلتی را درمان می کند. البته در صورت لزوم، اگر بیمار به دیگر روش‌های درمانی پاسخ ندهد، ممکن است جراح ارتوپد درمان جراحی را نیز توصیه کند. بعضی از بیماری ها و شرایطی که جراح ارتوپدی آن ها را درمان می کند عبارتند از:

 • بدفرمی و اختلالات انگشتان دست و پا

 • کمر درد، پارگی های دیسک های بین مهره ای

 • فشار بر عصب سیاتیک، خم شدن ستون فقرات به طرفین (اسکولیوز)

 • تومورهای استخوانی، ضعیف شدن عضلات

 • چماقی شدن پا، پای خم شده، کجی زانو و طول نابرابر پا

 • شکستگی‌ها و دررفتگی‌‌ها

 • اختلالات رشدی

 • التهاب استخوان

 • ضعف در قوام استخوان

 • روماتوئید مفصلی

 • آسیب‌های ورزشی یا آسیب های مرتبط با کار

 • آسیب به تاندون‌ها، کشیدگی عضلات

 • پارگی غضروف و رباط‌ ها، رگ به رگ شدن و دررفتگی استخوان ها


5- چه جراحی هایی توسط جراح ارتوپد انجام می شود؟


جراحان ارتوپدی انواع متعددی از جراحی ها را بر روی بیماران انجام می دهند. جراحی های رایج عبارتند از:

آرتروسکوپی ( Arthroscopy ): یک روش جراحی است که جراحان ارتوپد در آن از دوربین ها و تجهیزات ویژه برای دیدن، تشخیص و درمان مشکلات داخل مفصلی بهره می برند.

اتصال (Fusion): فرایند جوش یا اتصال یک عمل جراحی است که در آن جراح ارتوپد از طریق پیوندهای استخوانی و وسایل داخل استخوانی مانند میله های فلزی قسمت های شکسته شده استخوان را به هم متصل می کند، تا به صورت یک استخوان واحد ترمیم پیدا کنند.

فیکس کردن داخلی قطعات شکسته استخوان ها (internal fixation): روشی جراحی است که جراحان ارتوپد در آن سعی می کنند با استفاده از صفحات فلزی، پین یا پیچ قطعات شکسته استخوانی در حال بهبود را در موقعیت مناسب حفظ و نگهداری نمایند.

جایگزینی مفصل (جزئی، کامل و بازسازی مجدد): در این روش مفصل ملتهب یا آسیب دیده برداشته شده و با یک مفصل مصنوعی به نام پروتز جایگزین می شود.

برداشت استخوان (Osteotomy): در این روش جراحی، جراح ارتوپد با برش و جایگزینی استخوان ها به تصحیح بدشکلی های استخوانی می پردازد.

ترمیم بافت نرم (Repair Soft Tissue): روشی است برای اصلاح بافت های نرم، مانند تاندون ها یا رباط های پاره شده.

6- بیمار هنگام مراجعه به یک جراح ارتوپد چه انتظاراتی باید داشته باشد؟


به صورت کلی مراجعه و مشاوره با یک جراح ارتوپد با یک معارفه شخصی و شرح بیماری، معاینات فیزیکی و بررسی آزمایشات قبلی شروع می شود. در ادامه ممکن است جراح ارتوپد برای تشخیص بهتر آزمایشاتی از جمله: آزمایشات خون، تصویربرداری با اشعه ایکس یا دیگر روش های تصویربرداری را پیشنهاد دهد. این نکته را در نظر داشته باشید چون برای اکثر شرایط ارتوپدی و آسیب‌ها ممکن است بیش از یک نوع درمان وجود داشته باشد، جراح ارتوپد در مورد گزینه های درمان با بیمار صحبت می کند تا به طرح مناسب درمانی که بیشترین نزدیکی را به شرایط سلامتی و شیوه زندگی بیمار دارد را انتخاب نماید.

در پایان باید گفته شود که مجموعه حکیم پلاس سعی کرده است، گنجینه ای ارزشمند از تجارب بیماران پیرامون پزشکان مختلف را جمع آوری نماید تا راهنمای شما برای انتخاب هرچه بهتر پزشک متخصص شود. شما نیز هم اکنون می توانید با مراجعه به صفحه اول سایت و جستجو نام پزشک خود یا وارد کردن نام ایشان، نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 
Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian