بهترین دکتر متخصص پوست

 1. صفحه اصلی
 2. بهترین دکتر متخصص
 3. بهترین دکتر متخصص پوست
بهترین دکتر متخصص پوست

بهترین دکتر متخصص پوست

بهترین دکتر پوست


بهترین دکتر متخصص پوست ، یک پزشک عمومی است که پس از طی دوره تخصص در زمینه شناخت و درمان اختلالات مو ، ناخن و غشاهای مخاطی تخصص پیدا کرده است و تجربیات ارزنده در این زمینه دارد . همچنین یک متخصص خوب پوست و مو، می تواند مسائل مربوط به استفاده از لوازم آرایشی را مدیریت کند و به بیماران کمک کند تا ظاهر پوست، مو و ناخن خود را احیا کنند.

محتوای این مقاله شامل :

1 -  تخصص پوست و مو چیست؟
2 - بیماری هایی که یک دکتر پوست خوب آنها را شناسایی و درمان می کند ؟
3 - مهارت هایی که یک متخصص پوست و مو باید داشته باشد  ؟
4 - چگونه بهترین دکتر پوست را پیدا کنیم ؟

 

1- تخصص پوست و مو چیست؟


تخصص پوست و مو یکی از شاخه های پزشکی است که نگرانی آن سلامت پوست و بیماری های مو ، ناخن و غشاهای مخاطی است. پوست بزرگترین عضو بدن است. این عضو همچنین اولین خط دفاع بدن در برابر باکتری ها و آسیب محسوب می شود  و اغلب سلامت کلی ما را نشان می دهد. یک مطالعه که در سال2013 انجام شد، نشان داد که 42.7 درصد از بیماران با هر بیماری که داشته اند تنها به خاطر اختلالات پوستی به پزشک مراجعه کرده اند.

بهترین دکتر پوست

را شناسایی و درمان می کند ؟

متخصص پوست و مو می توانند بیش از 3000 بیماری مختلف را درمان کنند . تخصص پوست و مو به درک عمیقی از دانش بالینی نیاز دارد. بهترین دکتر پوست باید از شرایط داخلی متعددی که می توانند علایم پوستی را ایجاد کنند، آگاه باشند.

در زیر چند نمونه از بیماری های شایع معرفی شده است :

 •   لک و پیس : در این بیماری پوست ملانین خود را از دست می دهد در نتیجه منجر به ایجاد لکه های روشن تر پوستی می شود.

 •  آکنه : یکی از شایع ترین اختلالات پوستی است. آکنه یک بیماری است که بر روی غدد چربی پوست اثر می گذارد.

 •  درماتیت و اگزما : درماتیت همان التهاب پوست است. که معمولا منجر به تورم به همراه دانه های خارش دار می شود.

 • عفونت های قارچی : قارچ ها می توانند پوست، ناخن ها و مو را آلوده کنند. عفونت های قارچی هرچند شایع هستند اما علائم آن ها معمولا ملایم است. اما برای افراد با ضعف سیستم ایمنی می توانند علائم جدی را ایجاد کنند.

 •   اختلالات مو : از دست دادن مو ممکن است نتیجه یک عامل زمینه ای باشد مانند ریزش موی سر یا یک مسئله جداگانه باشد.

 • مشکلات ناخن : متخصصین پوست و مو همچنین شرایطی را که ناخن ها ، تحت تاثیر قرار می گیرند را ، درمان می کنند. این شکایت ها اغلب شامل عفونت های قارچی و ناخن های در حال رشد پا می باشند .

 • سرطان پوست : شايع ترين انواع سرطان پوست عبارتند از کارسينوم سلول پايه (BCC)، ملانوم و کارسينوم سلول سنگفرشي (SCC). درمان زودهنگام و به موقع می تواند اکثر سرطان های پوست را درمان کند.

 • زگیل : زگیل رشد خوش خیم و مسری پوست است که وقتی لایه های بالایی پوست توسط ویروس آلوده شود ظاهر می شود. زگیل ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای مرتبط با ایمنی باشد، اما اغلب بدون درمان ، درمان می شود.


دکتر پوست خوب

3 - مهارت هایی که یک متخصص پوست و مو باید داشته باشد  ؟


یک دکتر پوست خوب از طیف وسیعی از روش های جراحی پزشکی و زیبایی استفاده می کنند.
بسیاری از بیماری های پوستی را می توان با دارو و درمان های غیر تهاجمی درمان کرد، اما برخی از آنها نیاز به درمان جراحی یا درمان تهاجمی تر دارند. عمل های پوستی می توانند در محیط سرپایی، مانند مطب پزشک، یا در هنگام بستری در بیمارستان، انجام شوند.
در زیر به معرفی تعدادی از این عمل ها می پردازیم :

 •  نمونه برداری : نمونه برداری پوست در درجه اول ، برای تشخیص یا رد برخی از شرایط پوستی انجام می شود.

 • لایه برداری با استفاده از مواد شیمیایی : در این روش از مواد شیمیایی برای لایه برداری پوست استفاده می شود. به این ترتیب لایه خارجی پوست به کمک ماده ی شیمیایی برداشته می شود در نتیجه لایه ی زیرین که بدون چروک و آسیب دیدگی است مشخص می شود.

 • تزریقات زیبایی : یک دکتر پوست و مو می تواند موادی همچون توکسین بوتولینوم یا پرکننده هایی مانند کلاژن و چربی را در مطب خود تزریق کند. نتایج این درمان چند ماه دوام دارند و باید به صورت دوره ای تزریقات تکرار شوند

 • کریوتراپی : در محل ضایعات پوستی، با استفاده از نیتروژن مایع سلول های آسیب دیده را منجمد و از بین می برند.

 • درمابراسیون (Dermabrasion) : در این روش متخصص پوست با استفاده از یک برش چرخان با سرعت بالا، لایه سطحی پوست را بر می دارند و لایه های زیرین برای بازسازی مجدد باقی می مانند.

 • برش ضایعات پوستی : ضایعات پوستی  برای جلوگیری از گسترش بیماری ، دلایل زیبایی ، جلوگیری از عفونت مجدد ،کاهش علائم و درمان برش داده می شوند.

 • حذف و ترمیم مو : ریزش مو می تواند با پیوند مو یا عمل جراحی پوست سر درمان شود. موهای نامطلوب بدن را نیز می توان با لیزر یا الکترولیز که فولیکول های مو را از بین می برد حذف کرد.

 • جراحی لیزری : متخصصین پوست و مو می توانند از یک پرتو نور ویژه برای درمان انواع شکایت های پوستی استفاده کنند.

 • جراحی موس (Mohs Surgery) : این جراحی نوع خاصی از جراحی برای سرطان پوست است. که در آن لایه های پوستی ، زیر میکروسکوپ برداشته می شوند تا از سلول های سرطانی خلاص شوند.

 • پیوند پوست و فلاپ : متخصصین پوست می توانند قسمت هایی از پوست را که از بین رفته است را با استفاده از پوست مکان های دیگر بدن ترمیم کنند.

 • لیپوساکشن : متخصصین پوست و مو از یک فرایند به نام لیپوساکشن برای حذف چربی اضافی از بدن استفاده می کنند.


 

4 - چگونه بهترین دکتر پوست را پیدا کنیم ؟


بخاطر اهمیت سلامتی برای خانواده ها وافراد مختلف و همچنین پرهیز از هزینه های گزاف مردم به دنبال بهترین دکتر پوست یا دکتر پوست خوب هستند . در زیر عواملی برای انتخاب بهتر آمده است :
•    مدارج و رتبه دکتر را بررسی کنیم مثلا آیا متخصص پوست یا فوق تخصص پوست است
•    مطمئنا تنها مدارج علمی بالا کافی نیست بلکه نتایج و تجربیات بیماران گذشته آن پزشک بسیار مهم است ؛ سایت حکیم پلاس کمک می کند بهترین دکتر را با نظرات شما و دیگران معرفی کند تا انتخاب بهتری داشته باشید و در زمان و پول خود صرفه جویی کنید .

کمک به دیگران تنها پول نیست ! شما هم با صرف چند دقیقه کوتاه در مورد آخرین دکتر خود نظر دهید تا دیگران هم از زندگی سالم و شادابی بهره مند شوند .

امیدواریم از مطالعه این مقاله در حکیم پلاس لذت برده باشید و توانسته باشیم در شناخت و دسترسی به بهترین دکتر  متخصص پوست به شما کمک کرده باشیم.

 
Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian