بهترین دکتر متخصص طب سوزنی

  1. صفحه اصلی
  2. بهترین دکتر متخصص
  3. بهترین دکتر متخصص طب سوزنی

بهترین دکتر متخصص طب سوزنی

در این مقاله با ویژگی های متخصص طب سوزنی آشنا خواهیم شد. با ادامه ی این مقاله عالی در حکیم پلاس با ما همراه باشید تا به صورت کامل با این دکتر متخصص آشنا شوید.

طب سوزنی یا سوزن درمانی با فروکردن سوزن‌های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن که گذرگاه‌های انرژی دانسته می‌شوند باعث تسکین درد یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود.

طب سوزنی یک روش علمی و طبیعی برای متعادل کردن و تنظیم میزان جریان خون و انرژی در تمامی سیستم های بدن مثل سیستم مغز و اعصاب گوارش و احشا و غدد متابولیک، سیستم عروقی، استخوانی و مفاصل می باشد. که با تعادل سیستم یین yin و یانگ yang موجب بهبودی و سلامتی بدن میگردد.

تشکيل انجمن طب سوزنى در ايران به عنوان نخستين انجمن طب سوزنى در خاورميانه به افزايش آگاهى جامعه در زمينه اين طب و گسترش توريسم درمانى در کشور مى‌انجامد.

طب سوزنی از اواخر قرن بیستم توسط پژوهشگران مورد پژوهش جدی علمی قرارگرفته‌است، هم از جهت نحوه اثر آن و پایه‌هایش و هم از جهت اثرهای بالینی‌اش. در گذشته‌های نه چندان دور توافقی میان پزشکان و درمانگران بر علمی بودن و مؤثر بودن اثرهای ناشی از درمان طب سوزنی حاصل نمی‌شد اما اکنون با آزمایش‌های بالینی گوناگون بر اثبات‌پذیری درمان و تسکین بیماری‌های مختلف دیگر اثر طب سوزنی چیزی فراتر از دارونما گشته‌است.

 

سازمان بهداشت جهانی و مؤسسه ملی سلامت آمریکا نام بیش از سی بیماری را در زمره موارد حیطه درمان توسط طب سوزنی اعلام کرده‌اند.

 

بهترین متخصص طب سوزنی در ایران را چگونه پیدا کنیم؟


در حال حاضر بيش از 100 متخصص طب سوزنى در ايران مشغول به فعاليت هستند که تشکيل يک انجمن ثبت شده در زمينه طب سوزنى به گردآورى روزآمدترين دانش اين متخصصان در مورد طب سوزنى و در نتيجه انجام اقدام هاى گروهى تحقيقاتى يا آموزشى براى افزايش اطلاعات در زمينه اين طب و شناخت بهترین دکتر طب سوزنی در هر منظقه کشور بسيار کمک مى‌کند.

تشکيل انجمن طب سوزنى براى انجام اقدام‌هاى پژوهشى و تحقيقى در زمينه اين طب بسيار موثر بوده و تشکيل اين انجمن که به نوعى در منطقه خاورميانه نادر است به افزايش اطلاعات در زمينه طب سوزنی معرفى بيشتر آن به جامعه و ارائه آمار دقيق از اين طب در درمان بيمارى‌ها کمک مى‌کند. و در این انجمن ها نیز شما میتوانید با بهترین دکتر متخصص طب سوزنی آشنا شوید.

در ایران تمایل به این نوع درمان گسترش یافته و کلینیک‌های گوناگونی برای ان تأسیس شده است. معاون وزیر بهداشت ایران اعتقاد دارد که طب مکمل شامل رشته‌های مختلف مانند کایروپراتیک، طب سوزنی و همیوپاتی است که هیچ‌کدام از آنها در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تدریس نمی‌شود و معدود افرادی که در این رشته‌ها در کشور فعالیت دارند، خارج از کشور دوره دیده‌اند. به گفته وی کمتر از 300 نفر از افراد دوره دیده این رشته‌ها در خارج از کشور، در ایران فعالیت قانونی دارند.

 

به استناد متون پزشکی غربی رگه‌هایی از طب سوزنی در کشور ایران یافت می‌شود، چنانچه که ابن سینا در درمان برخی از بیماری‌ها از نقاط طب سوزنی بهره می‌برده. مثلاً در درمان سیاتیک ابن سینا از نقاط طب سوزنی گوش استفاده می‌کرده است. پس به راحتی میتوانید بهترین دکتر متخصص طب سوزنی را در ایران پیدا کنید و به راحتی به او اعتماد کنید.

باور بهترین متخصص طب سوزنی به این دانش


به باور بهترین متخصص طب سوزنی ریشه هر بیماری را می‌توان در اختلال بوجود آمده در الگوی انرژی حیاتی الکترومغناطیسی بدن جستجو کرد و بنابراین هر بیماری را می‌توان با اصلاح این الگو درمان نمود. این بدین معنی است که اگر بدن ما در هماهنگی با انرژیهای درونی خود باشد بطور طبیعی سالم خواهیم بود. در چنین شرایطی یاخته‌ها و دستگاه ایمنی بدنمان در حداکثر توانایی و ظرفیت برای مقاومت در برابر عوامل بیماری‌زا می‌باشد. هر بیماری نخست خود را به صورت یک اختلال در تعادل انرژی حیاتی در مسیرهای انرژی زیستی و همین‌طور اندام‌های حیاتی بدن نشان می‌دهد. چنانچه بیماری در این مرحله اولیه درمان نشود تبدیل به یک بیماری علامت دار یا اختلال عملکرد مزمن می‌شود.

تئوری یین و یانگ پایه‌ای‌ترین مفهوم در طب سوزنی می‌باشد. دراین طب باور براین است که جهان هستی از تعامل و ترکیب این دو نیروی متضاد به حیات خود ادامه می‌دهد. هر اندام بدن نیز در درون خود دارای بعد یین و یانگ می‌باشد. مجموعه یین و یانگ بدن در حالت بهینه و سلامت در تعادل است اما بیماری هنگامی عارض می‌شود که تعادل میان یین و یانگ بیش از حد نوسانهای معمول در شبانه روز برهم بخورد. در صورت افزایش یانگ (و کاهش یین) بیماری با طبیعت گرم و در صورت افزایش یین (و کاهش یانگ) بیماری با طبیعت سرد ظاهر می‌شود

درمان بیماری در طب چینی، شامل جایگزین نمودن یین یا یانگ کاهش یافته یا آرام نمودن یانگ یا یین اضافی است. به این ترتیب پزشک می‌تواند به شعور ذاتی بدن بیمار کمک کند تا تعادل ازدست‌رفته خود را دوباره بدست آورد. به این منظور، پزشک از طریق معاینه زبان و نبض و توجه به شرح حال بیمار تلاش می‌کند ریشه اصلی بیماری و نیز طبیعت بیماری را تشخیص دهد تا بتواند با بکارگیری روشهای مختلف نظیر طب سوزنی، گیاه‌درمانی، اصلاح شیوه زندگی (رژیم غذایی، فعالیت بدنی،..) با فناوری‌های امروزی، به بهبود بیماری کمک کند. هنگامی که تعادل انرژی‌های درونی و نیروهای یین و یانگ در بدن مستقر می‌شود، تعادل به بدن بازمی‌گردد.

طب سوزنی مهمترین بخش طب سنتی چین به حساب می‌آید و اصل اساسی در آن، درمان بیمار به عنوان یک کلیت ترکیب یافته از ابعاد سه‌گانه جسم، ذهن و روح از طریق توجه به ریشه‌های اصلی بیماری و نه صرف سرکوب علائم مربوط به بیماری است.

در این شیوه درمانی پزشک با وارد نمودن سوزنهای استریل ظریف و یکبار مصرف از جنس استیل در سطح بدن (بسته به موضع از زیر پوست تا بافت چربی و حداکثر تا عضله)، با به حرکت درآوردن جریان الکترومغناطیسی (Qi) موردنیاز برای کارکردن صحیح سلولها و بافتهای بدن، از یکسو انباشتگی و انسداد چی را برطرف می‌کند و از سوی دیگر کمبود انرژی حیاتی را در اندام‌ها و مسیرهای مربوط به آنها در سراسر بدن، درمان می‌کند.

سوزن‌های مورد استفاده در این طب بسیار ظریف است و به همین دلیل معمولاً باعث احساس درد نمی‌شود. البته گاهی در منطقی از سطح بدن که انباشتگی چی وجود داشته باشد ممکن است احساس درد ملایم یا سوزش در محل واردکردن سوزن احساس شود که ظرف چند ثانیه به احساس خوشایندی از گرما، جریان، آرامش و رهایی تبدیل شود.

طب سوزنی دانش دقیق و حساب شده‌ای برای تأثیرگذاری بر تولید، فرایند، ذخیره‌سازی، توزیع و عملکرد انرژی حیاتی در ارگانیسم انسانی است. طب سوزنی کمک می‌کند تا تعادل چی در بدن به وضعیت مطلوب بازگردد و از راه استقرار در وضعیت پایدار چنین تعادلی، فرد می‌تواند تجربه هماهنگی با کل هستی که همان تعریف اصلی سلامت می‌باشد را تجربه کند.

 

اثرات معجزه آسای مراجعه به یک دکتر متخصص طب سوزنی


تأثیر طب سوزنی بر دستگاه گوارش
متخصص طب سوزنی با توجه به شرایط بیمار، نقاطی را انتخاب می‌کند که بیشینهٔ تأثیر را بر مکانیسم کلی بدن او بگذارد. استعمال طب سوزنی باعث ترشح مواد طبیعی ضد‌درد در بدن می‌شود که علاوه بر خاصیت سرکوب کنندگی درد، کمک به افزایش ایمنی بدن، تعدیل متابولیسم و همچنین سیستم گوارشی می‌کند.

با توجه به گزارش‌ها آزمایشگاهی و بالینی، طب سوزنی در درمان اختلالات گوناگون دستگاه گوارش باعث بهبود چشمگیر این بیماران شده است.تحقیقات مختلف توانستند نقش طب سوزنی را در درمان سیستم گوارشی، از خشکی دهان الی اختلالات عملکردی همچون ریفلاکس، تهوع و استفراغ، سندرم رودهٔ تحریک پذیر (IBS)، سوء هاضمه، یبوست، اسهال، نفخ شکم، اختلالات صفراوی و مری، فرآیندهای التهابی در روده، نقرس و کولیت نشان دهند

شرایطی که باعث پروسه‌های التهابی، به خصوص در رودهٔ کوچک و رودهٔ بزرگ می‌شود را به طور کلی التهاب دستگاه گوارش می‌نامند. از زخم روده و بیماری کرون می‌توان به عنوان شایع‌ترین و اصلی‌ترین بیماری‌های مختص به التهاب دستگاه گوارش نام برد. در سال 2010 میلادی، حدود 34000 نفر تنها به علت بیماری‌های گوارشی فوت کردند. به علت این که علایم بیماری‌های گوارشی حاد و جدی هستند و عوارض ناشی از درمان‌های دارویی طولانی مدت بیماران را کلافه کرده است، اغلب این بیماران به دنبال روش‌های درمانی مکمل یا جایگزین هستند. در نروژ، سالانه ۴۹٪ از بیماران مبتلا به بیماری‌های التهاب دستگاه گوارش، به طب مکمل روی می‌آورند.

مجله علمی جهانی گوارش در مقاله‌ای یک آزمایش فوق‌العاده جالب را منتشر نمود. در این آزمایش که از موش‌های مبتلا به زخم روده استفاده می‌شد، پس از استعمال طب سوزنی توسط متخصص طب سوزنی همراه با فیتیله گذاری، محققین متوجه تغییراتی در بافت رودهٔ موش‌ها شدند. بدین صورت که تورم مخاط رودوی و شکل گیری زخم در آن‌ها تغییر کرد و رو به بهبودی پیش رفت. بعلاوه، التهاب به طور چشمگیری در سلول‌های موجود در دیوارهٔ روده کاهش یافت. اما جالب تر از همه زمانی بود که محققین مشاهده کردند که سلول‌های پوشانندهٔ روده (سلول‌های اپیتلیوم) زخم را می‌پوشانند و همچنین در بررسی ملکولی، متوجه کاهش سطح فاکتورهای التهابی (IL-12 و TNF-α) شدند.

تأثیر طب سوزنی-الکتریکی بر زخم‌های معده و مری نیز توسط محققین بسیاری مطالعه شده است که بر اساس آن‌ها، استعمال طب سوزنی-الکتریکی باعث بهتر به گردش درآمدن جریان خون در مخاط معده، تنظیم سطح موتیلین (هورمون محرک ماهیچه‌های صاف مجرای فوقانی معدی-روده‌ای که باعث افزایش حرکات معده و دوازدهه می‌شود) و سوماتوستاتین (باعث کاهش انقباضات در روده می‌شود در نتیجه هضم و جذب مواد غذایی در روده بهتر می‌شود) می‌گردد که در نهایت باعث کاهش گرفتگی و درد در بیماران مبتلا بع زخم معده می‌شود.

در مطالعه‌ای که بر روی مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر صورت گرفت، محققین ثابت کردند که درد مزمن معده-رودهٔ این بیماران، پس از استعمال طب سوزنی کاهش می‌یابد. بر این اساس با تحریک مسیر سروتونین (عامل التهاب) و به گردش درآوردن آن، از تمرکز غلظت سروتونین در روده کاسته می‌شود. از طرف دیگر، یکی از عواملی باعث تحریک التهاب و ورم در این بیماران می‌شود، استرس و تنش است. استعمال طب سوزنی در این بیماران باعث کاهش آزاد سازی هورمون آزاد کنندهٔ کورتیکوترپین در مغز می‌شود که در نتیجهٔ آن با کاهش سطح کورتیزول خون، استرس در این بیماران نیز کم می‌شود. بنابراین با توجه به مطالبی که گفته شد، بیماران مبتلا به اختلالات گوارشی که به دنبال طب مکمل برای دردهای معده-رودهٔ خود هستند، طب سوزنی می‌تواند برایشان کمک کننده و مفید باشد.

اثرات طب سوزنی روی بیخوابی، استرس، افسردگی ها و سرگیجه چیست؟
طب سوزنی چون باعث ارامش قلب و کورتکس مغز و تنظیم جریان خون و انرژی یا چی qiمی شود اثرات بسیار خوبی روی رفع استرس و دلشوره و افسرده گی وبیخوابی های شبانه و تنظیم خواب و سرگیجه و آشفتگی های روحی می شود . فقط بیمار باید با تشکیل پرونده و معاینات طب چینی بوسیله پزشک حاذق و دوره دیده مورد تایید نظام پزشکی و انجمن علمی طب سوزنی انجام شده و از سوزن های یک بار مصرف روی نقاط درمانی مناسب با توجه به نوع بیماری درمان را انجام دهد. برای رسیدن به درمان خوب و مناسب بیمار باید بطور منظم مثل تمام موارد طب سوزنی 3 دوره 10 جلسه ای هرروز یا حداقل هفته ای 3 جلسه برای ادامه درمان بیاید چون با این سوزن ها افزایش اندورفین، انکفالین طبیعی و سروتونین طبیعی در کورتکس مغز خواهیم داشت.

 

بر اساس آخرین بررسی های بعمل آمده که نتایج آن در کتاب Modern-Advanced Text of Acupuncture منتشر شده است طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری بشرح زیر موثر است:

1- اثر طب سوزنی توسط متخصص طب سوزنی روی چاقی و لاغری و تمام بیماریهای متابوایسمی و مربوط به سوخت وساز در بدن اثر درمانی و خوبی دارد و مقالات و تحقیقات زیادی در این رابطه وجود دارد.
2- اثر طب سوزنی توسط متخصص طب سوزنی در ترک اعتیاد به انواع مواد مخدر مثل سیگار- مواد اپیوییدی مثل تر یاک و مواد محرک مانند امفتامین ها و متا مفتامین ها مثل ایس یا شیشه -و داروهای روان گردان دیگر مثل ماری جوانا -گراس – حشیش و همچنین سوِ مصرف به مواد مضعف کننده اعصاب مثل داروها یی مثل بنزو دیازپین ها – متادون و سایر مواد بعلت تنطیم سیستم عصبی و افزایش اندورفین ها و بتا اندورفین ها و سروتونین و کاته کولامین های مغز که بسته به انواع مواد نقاط طب سوزنی متفاوت است باعث درمان وسم زدایی و بازتوانی و حتی پیشگیری بز عود می شود که در ۳ دوره ۱۰ جلسه ای این کار انجام می شود.
3- دردهای مربوط به سیستم اعصاب محیطی مثل نوروپاتی های محیطی و تنطیم بیماری دیابت و جلو گیری از ایجاد عوارض کلیوی و چشمی و کبدی و درمان انها
4-درمان کبد چرب و درمان بیماریهای کلیوی و گوارشی مانند بیماری کولیت و روده تحریک پذیر
5- بیماریهای زنان و مامایی مثل کیست های تخمدان -سندروم پولی کیستیک تخمدان -نازایی در خانمها و اقایان که از طریق تنطیم هورمونهای بدن بروش طبیعی و با استفاده از طب سوزنی و موکسا بوسیون .و بادکش درمانی یا کاپینگ که عینا در بیمارستانهای پین انجام شده ودر مطب اینجانب به نحو احسن انجام می شود قابل درمان است.
6-و بسیاری از بیما ریهای دیگر مثل انواع بیماریهای پوستی مثل اکنه یا جوش های بدن و صورت و بیماری های سیستم ایمنی مثل پسوریازیس – ارتریت روما تویید و انواع بیما ریهای مفصلی که از نظر طب غربی خیلی به سختی به درمان جواب می دهد با طب سوزنی بخوبی درمان می شود.

اثرات طب سوزنی در بیماریهای گوارشی
طب سوزنی به دلیل اینکه موجب تنظیم انرژی حیاتی در بدن میشود می تواند دردرمانبیماریهای گوارشی مثل زخم معده، زخم اثنی عشر، اسهال، یبوست مزمن، محسوب می گردند موثر باشد.
اثر طب سوزنی بر بیماریهای مغز و اعصاب
ثر روش طب سوزنی برروی بیماریهای سیستم مغز و اعصاب، بیخوابی، دلهره، اضطراب، دلشوره -وسواس- و افسردگی بسیار خوب است و در بسیاری از مقالات دانشگاهی و سایت های معتبر پزشکی.ادامه…
درمان آرتروزها و ساییدگی مفاصل با طب سوزنی
طب سوزنی اثرات بسیار خوب و موثری بمنظور درمان در ارتروزها و ساییدگی مفاصل مختلف دارد که بسته به مفصل ها و استخوانهای مربوطه نقاط طب سوزنی مشخصی بکار می رود.
اثر طب سوزنی در افزایش قد در سنین رشد
اثر طب سوزنی در رشد وفزایش قد در سنین رشد بسیار جالب است زیرا بجای اینکه بچه ها از هورمون رشد استفاده نمایند با طب سوزنی بعلت تنطیم سوخت وساز بدن و تنطیم اورگانها چون اثر طب سوزنی تنطیم است بنابراین رود نقاط گوشی هیپوفیز و اندوکرین و شن من و غدد فوق کلیه بیماران و همچنین نقاط DUمریدین و نقاط مربوط به عضلا ت و تاندون ها و تصحیح سوخت وساز طب سوزنی نموده که سبب افزایش رشد بطور طبیعی می شود که باز بسته به بیماران مختلف و فیزدو لوزی بدن نتایج مختلفی خواهند گرفت ولی این روش بر عکس روش هی دیگر روش یسیار طبیعی و بدون عوارض می باشد که امروزه در بسیارد از کشور ها و منجمله کشور های شرقی توانسته اند با این روش طبیعی به معدل رشد خوبی در جوانان برسند دوره درمان این بیماری هم مثل سایر بیماری ها 3 دوره 10 جلسه ای میباشد

عوارض و خطرات طب سوزنی در صورت عدم مراجعه به یک دکتر متخصص طب سوزنی خوب


انجمن طب سوزنی بریتانیا پس از بررسی پیامدهای درمان سی و چهار هزار بیمار توسر ۵۷۴ درمانگر طب سوزنی، با ارائه مقاله‌ای در مجله معتبر «ژورنال بریتانیایی پزشکی» British Medical Journal در ماه سپتامبر ۲۰۰۱ چنین اعلام نمود که طب سوزنی در صورتی که توسط پزشکان آموزش دیده در دوره‌های استاندارد انجام شود، بسیار ایمن و فاقد هرگونه عارضه جدی است. بیشتر بیماران، طب سوزنی را با تزریقات مقایسه می‌کنند، و به همین دلیل با ترس و نگرانی زیادی مواجه می‌شوند؛ ولی لازم است ذکر شود که سوزن‌ها، بسیار باریک و صیقلی طراحی شده‌اند تا بیمار دردی حس نکند، و اگر دردی ایجاد شود معمولاً در حد یک پشه گزیدگی می‌باشد. امروزه طب سوزنی به عنوان مهمترین رویکرد در طب چین، پرطرفدارترین شیوه طب سنتی بین پزشکان در سراسر جهان است و چه بهتر که این فرایند توسط بهترین دکتر متخصص طب سوزنی انجام شود. طی پنجاه سال گذشته، تعداد بیشماری از پزشکان از کشورهای گوناگون پس از طی دوره پزشکی عمومی یا دوره تخصصی پزشکی کلاسیک با تحصیل در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های بین‌المللی طب سوزنی چین نظیر آکادمی طب سوزنی پکن (CBIATC) و شانگهای، این طب را فراگرفته و در کشورهای خود مشغول به طبابت با این شیوه می‌باشند.طب سوزنی در بسیاری از بیماری‌ها جایگاه درمانی ویژه‌ای داردو در درمان برخی بیماری‌ها یک سروگردن بالاتر از طب نوین قرار می‌گیرد. به عنوان مثال سردردهایی با منشأ نامشخص یا درمان پای بی قرار یا حتی اختلالات روحی روانی همچون استرس و اضطراب پاسخ مناسبی به درمان طب سوزنی می‌دهند . برای این نوع طب خیلی مفید است که با تحقیقات کافی و با اطلاعاتی که در این مقاله مطالعه میکنید بتوانید بهترین دکتر متخصص طب سوزنی را پیدا و انتخاب کنبد.

بنابراین در رابطه با خطرات و عوارض طب سوزنی می‌توان گفت که این روش درمانی در صورتی که توسط پزشک متجرب انجام شود تقریباً کم خطرترین و کم عارضه‌ترین شیوه درمانی است. در صورتیکه فرد دچار اختلال خونریزی دهنده باشد یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده کند، استفاده از طب سوزنی برای وی خطرناک می‌باشد. همچنین استفاده از سوزن‌هایی که بخوبی ضدعفونی و استریل نشده‌اند، خطر آلوده شدن فرد را بدنبال دارند.

باید از متخصصانی استفاده کنید که مجوزهای لازم برای انجام طب سوزنی را دارند. درمان با طب سوزنی می‌تواند باعث سلامت کل بدن شود و بعد از طی چند جلسه، بیماران بهبودهای زیادی را در خواب، گوارش، سطح استرس و انرژی خود تجربه خواهند کرد. یافته‌ها همچنین نشان می دهد زمانی که طب سوزنی با داروهای گیاهی ترکیب شود می تواند در افزایش تعداد بیماران درمان شده مفید باشد. به نظر می رسد طب سوزنی با بدن ارتباط برقرار می‌کند. این در حالیست که داروهای گیاهی مواردی را برای بدن فراهم می‌آورد تا بتواند چنین تغییراتی را در خود ایجاد کند. ترکیب این دو مورد (طب سوزنی و گیاهان دارویی) می‌تواند فرایند درمان را تسریع کند. برای طب سوزنی سعی کنید حتماً یک متخصص شناخته شده و حرفه ای را انتخاب کنید. همه متخصصان طب سوزنی بر روی یک ناحیه کار نمی‌کنند.
Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian