بهترین دکتر متخصص طب سنتی

 1. صفحه اصلی
 2. بهترین دکتر متخصص
 3. بهترین دکتر متخصص طب سنتی

بهترین دکتر متخصص طب سنتی

در این مقاله با ویژگی های بهترین دکتر متخصص طب سنتی آشنا خواهیم شد.بر اساس تعریفی که سازمان بهداشت جهانی از "طب سنتی" و متخصص طب سنتی کرده است؛ طب سنتی عبارتست از مجموعه‌ای از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمالی که بر پایه نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف شکل گرفته و در بهداشت، پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار گیرند.
سازمان جهانی بهداشت طی 30 سال گذشته استفاده از ظرفیت طب سنتی را در کنار طب جدید در دستور کار خود قرار داده است، ریشه دار بودن در فرهنگ مردم، کل نگر بودن طب سنتی و سهولت دسترسی و ارزان‌تر بودن خدمات طب سنتی از دلایلی است که این سازمان در توسعه و ترویج طب سنتی مد نظر دارد.
آمارهای جهانی نشان می‌دهد که توجه و گرایش مردم جهان به طب سنتی رو به فزونی است و این روش درمانی کم‌کم جایگاه خود را در کنار طب مدرن تثبیت می‌کند.


طب سنتی در واقع يک دانش ميان رشته ای و حاصل اشتراک حوزه های معرفتی مختلف از جمله پزشكی، انسان شناسی، گياه شناسی و ... می باشد. این دانش در بسیاری نقاط جهان وجود دارد که از جمله شناخته ترین انواع آن می‌توان به طب سنتی چینی، طب سنتی ایرانی ، طب سنتی هندی و طب سنتی یونانی اشاره کرد.در دنیا بیش از 750 هزار گونه گیاهان دارویی شناخته شده که تقریبا 10 درصد از آنها خواص درمانی دارد.


حکیم پلاس علاوه بر با ارایه اطلاعات مفید و ارزشمند تلاش می کند  شما بهترین دکتر و متخصص را در زمینه مورد نظر خود بصورت سریع و آسان پیدا کنید .


 

در این مقاله خواهید خواند

ایران مکانی مطمئن برای یافتن بهترین دکتر طب سنتی
نگاه بهترین متخصص طب سنتی به طب التقاطی
روش های درمانی یک دکتر متخصص طب سنتی
لزوم مراجعه به یک دکتر خوب متخصص طب سنتی
مشکلات و خطرات عدم مراجعه به دکتر متخصص طب سنتی خوب

 

ایران مکانی مطمئن برای یافتن بهترین دکتر طب سنتی 


طب سنتی يكی از مواريث گران بهای تمدن ايرانی – اسلامی است. دانشمندان برجسته ای همچون ابن سينا، رازی، جرجانی و ... كه مطالعات و تحقيقات ايشان دانش طب در عرصه جهانی را متاثر ساخته، از بنيان گزاران طب سنتی ايران هستند.


آثار مکتوب و نظریات دانشمندان طب سنتی ایران مانند ابن سینا، علی بن عباس اهوازی، ابن ابی صادق نیشابوری، سید اسماعیل جرجانی و عمادالدین محمود شیرازی حدود هشت قرن محور آموزش و درمان دانشگاه های پزشکی طب در غرب و شرق جهان بود.


طب سنتی ایران که برگرفته از فرهنگ ایران و اسلام است، یک مکتب طبی کامل و پویاست که جهان را به عنوان نظام احسن و آفریده خالق علیم و حکیم می نگرد و پزشک را از بابت تسلط و احاطه او به علوم مختلف و درک صحیح او از جهان هستی حکیم نامیده است. ریشه های مکتب طب سنتی ایران به بیش از 10000 سال قبل بر می گردد، طبق نقل سیریل الگود مورخ پزشکی طب سنتی ایران حتی قبل از طب یونانی وجود داشته است و ایرانیان اصول آن چیزی را که طب یونانی نامیده شد، به یونانیان تعلیم دادند و در ایران قدیم وضعیت طب پیشرفته تر از آشور بود.


در سال 1386 اولین دانشکده و مرکز علمی رسمی طب سنتی در کشور تاسیس شد و در سال های بعد نیز، تعداد دانشکده‌های طب سنتی افزایش یافته است و دانشجویان نوبت اول این دانشکده‌ها اکنون فارغ‌التحصیل شده‌اند.


در دنیا مكاتب پزشكی بسیار محدود بودند و هنوز هم هستند، اما روش‌ها و شیوه‌های درمانی بسیار متعدد بوده و هست. یك مكتب پزشكی همواره بر اساس یک تفكر منطقی یا فلسفی شكل گرفته، مثلا مكتب طب چینی بر اساس تفكر تائو (دائو) و مكتب طب هندی یا آیورودا بر اساس تفكر «ودا» صورت گرفته كه هر یك از این ها یک مكتب فلسفی هستند.


آنچه امروز از آن به‌ عنوان طب‌ سنتی ایران یاد می‌شود سه بخش دارد:


بخش اول) «طب فولكلوریک» است که در واقع طب بومی در میان اقوام مختلف ایرانی برگرفته از تجربیات یا تعلیمات صاحبان تجربه است.


بخش دوم) با عملكرد عطاری‌ها و شكسته‌بند‌ها مرتبط است و فعالیت طب‌سنتی كه در قرن اخیر مطرح بوده، منسوب به این دو گروه است.


بخش سوم )  «طب اخلاطی» است که در واقع مكتب پزشكی ایرانی است، بر اساس تفكر عناصر و اخلاط به ‌وجود آمده است. این مكتب در واقع «مادر» مكاتب پزشكی جهان است و تنها مكتبی است كه قابلیت علمی-پژوهشی و آموزشی آن طی قرون و اعصار بر سراسر جهان پزشكی سیطره داشته است.


مكتب طب ‌اخلاطی كه تسامحا طب ‌سنتی نامیده می‌شود، دارای پتانسیل‌هایی است كه اگر به كار گرفته شود قادر است در بسیاری از موارد اصولی و زیربنایی، نه تنها طب رایج، بلكه سایر مكاتب پزشكی جهان را یاری رساند.
این مكتب سبب ارتقای دانش نوین خواهد شد، زیرا پنجره‌ای جدید به روی جهان علم خواهد گشود. امروزه اگر حرف نویی بخواهیم به میدان بیاوریم، باید ریشه‌های آن علم را در این مكتب بجوییم.


تعریفی كه مكتب طب اخلاطی از انسان ارائه می‌كند بسیار جامع‌تر و كامل‌تر از تعریفی است كه طب رایج کنونی از انسان دارد. از آنجا كه انسان دارای 2 بعد جسمانی و روحانی است، مكتب طب اخلاطی نیز دارای 2 شاخه طب جسمانی و طب روحانی است. هر پزشک مكتب طب اخلاطی در آموزش‌ها می‌بایست این دو موضوع را به‌طور موازی در كنار هم بیاموزد، زیرا توجه به یكی و غفلت از دیگری موجب كاهش تاثیر درمان یا ناقص ماندن آن و یا موفق نبودن در درمان بیماران خواهد شد. در این مكتب حتی برای حفظ سلامتی اشخاص سالم نیز هر دو بعد را در نظر می‌گیریم و به آن توجه می‌كنیم.


نگاه بهترین دکتر طب سنتی به طب التقاطی


استاد دكتر سید‌جلال‌الدین مصطفوی كاشانی - كه بیش از 60 سال از عمر گرانمایه‌اش را در رابطه با تحقیق و پژوهش در مكتب طب اخلاطی گذرانده بود - اعتقاد به طب التقاطی داشت و شعارش «خوب‌های قدیم و خوب‌های جدید در اختیار سلامت انسان» بود، تا امروز یک سوم از مطالب مكتب طب اخلاطی در كتب و آموزش‌های طب رایج عینا دست نخورده باقی مانده است و یك‌ سوم دیگر آن از نظر طب ‌رایج غیرقابل استفاده است و یك‌ سوم باقی‌مانده، نه اثبات و نه رد شده است. در حالی‌كه پاسخ بسیاری از معضلات و بن‌بست‌های دانش پزشكی رایج در آن وجود دارد و این مهم در گرو فراگیری زبان فنی مكتب طب اخلاطی است و تا زمانی كه اصطلاحات علمی این مكتب طب فراگیر نشود، متخصصان و دست‌اندر‌كاران حرفه پزشكی قادر به كشف و درك این معانی نخواهند شد.


مكتب طب سنتی ایرانی (طب اخلاطی) كه مثل گنجی پنهان است، دارای استعداد و توانایی‌های بالقوه زیادی در حیطه درمان است، در حالی كه مكتب طب رایج کنونی با وجود شاخ و برگ‌های زیادی كه دارد از ضعف‌ها و كاستی‌های بسیاری برخوردار است.


احیا و توسعه طب سنتی ایران می تواند منشأ خدمات ارزشمندی برای ایران اسلامی باشد که در ذیل به برخی از آنها  اشاره می کنیم
 • نقش اقتصادی

 • دسترسی آسان و ارزان بودن

 • تکیه برجنبه های اخلاقی

 • دستیابی به داروها و روش های جدید

 • برنامه صحیح در رابطه با توسعه منطقی طب سنتی


همچنین برای توسعه منطقی و رشد متناسب و عقلانی طب سنتی ایران و ادغام آن در نظام سلامت کشور لازم است به سرفصلهای ذیل توجه نمود:

 • سیاستگذاری صحیح

 • رعایت ایمنی، اثربخشی و کیفیت

 • کوشش برای دسترسی آسان

 • ترویج استفاده منطقی از طب سنتی ایران


روش های درمانی یک دکتر متخصص طب سنتی 


1-گیاه درمانی 


درمان بیماری های مختلف جسمی و روحی به وسیله گیاهان را "گیاه درمانی" می گویند. یكی از روش های قدیمی جهان، طب گیاهی است. خداوند حكیم درمان همه بیماری ها و دردها را در طبیعت قرار داده است.«طبیعت خادم طبیعت است».


2-ماساژ درمانی 


درمان بیماری های عضلانی، اسكلتی، گوارشی، سردردها، رفع استرس و افسردگی، بهبودی جریان خون و افزایش اكسیژن رسانی به بافت ها و بهبودی ده ها بیماری دیگر از خواص ماساژ درمانی است.


بعضی ماساژهای درمانی عبارتند از: ایروودا، یومیهو، تای ماساژ، ماساژهای آرام بخش و ماساژهای زیبایی.


3-شیاتسو 


فشردن نقاط حیاتی بدن برای سلامتی، توسط انگشتان دست را "شیاتسو" می گویند. یک تكنیک سالم و مؤثر كه بیشتر پیشگیری كننده است و به عنوان شكلی از فیزیوتراپی برای بیماری های خاص مورداستفاده قرار می گیرد.


بیماران انرژی و نیروی ذخیره شده خود را ازاین طریق بدست می آورند و افرادی را كه از استرس، تنش، افسردگی و یا بی خوابی رنج می برند، می توان با این روش درمان كرد.


4-حجامت 


در زبان فارسی حجامت به معنی مداوا تعریف شده و یک روش خون گیری است كه برای پیشگیری از بیماری ها و درمان بعضی بیماری ها انجام می گیرد. حجامت خشک بدون تیغ و خونگیری است و حجامت تر همراه خونگیری است. شیخ الرئیس ابوعلی سینا حجامت را به عنوان یك ركن درمانی مطرح كرده است.


حجامت در پیشگیری و درمان بیماری هایی چون آسم، اعتیاد به مواد مخدر، نارسایی هضم غذا، سردردهای میگرنی و اعصاب، چربی خون، غلظت خون و بیماری های پوستی كاربرد دارد.


5-بادكش درمانی 


بادكش درمانی، ایجاد مكش در نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروقی بدن و انحراف مواد از نقطه خاص است كه حجامت خشك نیز می نامند.


انجام بادكش و چرخاندن لیوان روی بدن افراد فلج شده ناشی از سكته مغزی و قلبی، باعث بهبودی می شود.


در بعضی بیماران انجام بادكش با تركیبی از روغن های مخصوص باید صورت گیرد.


6-زالو درمانی


زالو درمانی یكی از روش های خون گیری طبی محسوب می شود كه به لحاظ نحوه خون گیری و ماده هیرودین كه توسط زالو به بدن وارد می كند، در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. هر زالویی اثر درمانی ندارد. در بزاق زالو ماده ضد انعقادی وجود دارد كه موجب رقیق شدن خون، بازشدن عروق تنگ و در نتیجه موجب افزایش خون رسانی و اكسیژن رسانی موضع یا عضو می گردد.


اكنون زالو درمانی در بیماری هایی چون تنگی عروق قلب، پیوند پوست، پیوند اعضاء، واریس، ضایعات پوستی، بیماری های مفاصل، آرتروز، هموروئید، زیبایی پوست و تقویت سیستم ایمنی كاربرد دارد.


7-فصد (رگ زدن


یكی از روش های خون گیری در طب سنتی است. این عمل باعث دفع بسیاری از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدی كه در خون رسوب و افزایش پیدا می كند را نیز دفع می كند.


فصد در واقع همان رگ زدن است، ولی بایستی توسط افراد ماهر و متخصص صورت گیرد.


كاربردهای مهم فصد عبارتند از:


كمردرد سیاتیكی، هموروئید، پاكسازی طبایع غالب، بیماری های گوارشی و... .


8-آب درمانی یا آبزن ها 


یكی از روش های طب سنتی توسط متخصص طب سنتی است كه همراه با اسانس های گیاهی یا بدون آنها، كاربرد زیادی برای بهبود رعیشه، ضایعات پوستی، دردهای مفاصل، سیاتیک، نشاط و تقویت بدن، تقویت عضلات و اصلاح منافذ بدن، گرم كردن و افزایش رطوبت بدن دارد.لزوم مراجعه به یک دکتر خوب متخصص طب سنتی


پاسخ به این پرسش را باید در تجویزهای نادرست و گاهی خطرناکی دانست که برخی افراد سودجو و بی‌تجربه با استفاده از عنوان متخصص طب سنتی انجام می‌دهند و متاسفانه گاهی عوارض این شیوه درمان، خطرهایی جدی برای بیمار ایجاد می‌کند.


یکی از خطرناک‌ترین این موارد را می‌توان در ادعاهای نادرست افراد در مورد درمان قطعی دیابت و بیماری‌های مزمنی از این دست دید که در برخی موارد با حذف کامل داروهای کنترل‌کننده قندخون، عوارضی جدی و حاد را برای بیماران ایجاد می‌کند.


طب سنتی اگر چه پسوند سنتی دارد، ولی درمانی مدرن است. به هر حال سابقه طولانی طب سنتی همراه با 18 هزار کتاب در این زمینه، این نوع طبابت را در جایگاهی جدی قرار می‌دهد. مدتی این نوع طب کنار گذاشته شده بود، ولی اخیرا این نوع طبابت مورد توجه قرار گرفته بگونه ای که ما در حال حاضر دانشکده طب سنتی داریم و در کنار روش‌های علمی، از تجربه های حکیمان مشهور در دوره‌های آموزشی برای پزشکان استفاده می‌شود.


جایگاه متخصص طب سنتی در شناسایی و شروع درمان بسیار برجسته بوده و در حال حاضر، درصد بالایی از درمان‌ها در کشورهای غربی، دست‌کم شروع‌اش با طب سنتی است و مردم هم رغبت بیشتری به آن پیدا کرده‌اند.


با وجود اینکه دیگر کمتر کسی نسبت به موثر بودن طب سنتی در درمان یا کنترل برخی از بیماری‌ها توسط متخصص طب سنتی تردید دارد و روند آموزش این نوع از درمان نیز با تاسیس دانشکده طب سنتی سمت و سوی قانونی و رسمی به خود گرفته، اما هنوز عرصه طب سنتی حامل خطرهایی است و مجراهای گشوده‌ای برای سوء‌استفاده سودجویان وجود دارد.


دخالت در امور درمان توسط دو گروه از افراد یعنی غیرپزشکان و خود پزشکان صورت می‌گیرد. در حوزه غیرپزشکان یکی از شایع‌ترین نوع دخالت‌ها بحث طب سنتی است.


در واقع برخی از افراد دوره‌ندیده و بدون دانش پزشکی، اقدام به تشخیص و تجهیز داروهای گیاهی می‌کنند که دیده شده با تجویز غلط، مراجعه افراد به پزشک را به تعویق انداخته‌ و زمانی که مشکل حاد و فرد دچار عارضه می‌شود، به پزشک مراجعه می‌کنند.


گروه دیگر، افرادی هستند که در حوزه طب مکمل کار می‌کنند و با بیان روش‌های درمانی غیراصولی و داروهای ساختگی اقدام به درمان می‌کنند.


عمده خطرها را از جانب غیرپزشکانی می‌داند که نه از دانش پزشکی مدرن بهره‌ای دارند و نه اطلاع زیادی از طب سنتی دارند و نه متخصص طب سنتی هستند ولی آزادانه مشغول به کارند. وی در این زمینه می‌گوید: «به نظر من مشکل از سوی پزشکانی که در زمینه طب سنتی وارد شده‌اند، نیست، وزارت بهداشت باید فکری به حال عطاری‌هایی بکند که بدون داشتن تحصیلات و مجوز تجویز‌های خطرناک می‌کنند. این کار عطاری‌ها دخالت در امر درمان است و مشکلات جدی‌ای برایشان ایجاد می‌کند.


الان تعداد پزشکانی که بدون دانش و مجوز در این زمینه کار می‌کنند زیاد نیست بنابراین در این زمینه خطر چندانی وجود ندارد، چون غالب پزشکانی که طب سنتی را هم قبول دارند و استفاده می‌کنند آموزش‌های لازم را دیده‌اند.مشکلات و خطرات عدم مراجعه به دکتر متخصص طب سنتی خوب 


 

زیان‌های مادی و درمانی جدی‌ای از جانب افراد سودجویی که از نبود قوانین روشن سوء‌استفاده می‌کنند متوجه بیماران است. این افراد بدون داشتن مدرک و تخصص علمی و به صرف ادعای سفر به هند و چین و یادگیری طب سنتی در آنجا، تجویزهای نادرستی انجام می‌دهند که این تجویز‌های نادرست راهی هم به داروخانه نمی‌یابد و آن فرد مدعی، بیمار را یا مستقیما به عطاری‌ها ارجاع می‌دهد یا با دریافت مبلغی خودش ترکیب‌های مختلف را به بیمار می‌فروشد و این افراد چون به‌صورت علنی و قانونی کارشان را انجام نمی‌دهند، بالطبع کنترل ادعاهایشان یا برخورد با آنها در صورت وقوع عوارض خطرناک برای بیمار، سخت است.


عوارض استفاده نابجا از داروهای گیاهی جدی است و برخلاف آن چیزی که عموما تصور می‌شود، داروهای گیاهی در صورت تجویز نادرست می‌توانند برای بیمار خطرناک باشند و ضروری است وزارت بهداشت توجه گسترده‌ای به این موضوع بکند و از طرفی سریع‌تر راهکارهای قانونی و ضوابط معین و روشنی برای تجویز و استفاده از این داروها بیندیشد و از طرف دیگر، افراد صاحب صلاحیت و دانش در این مورد را -چه پزشک باشند و چه حکیم- به‌صورت قانونی و رسمی معرفی کند.


برخلاف آن چیزی که عموما تصور می‌شود، داروهای گیاهی در صورت تجویز نادرست می‌توانند برای بیمار خطرناک باشند و ضروری است وزارت بهداشت توجه گسترده‌ای به این موضوع بکند.


ابهام در قوانین را یکی از مشکلات فعلی است و با وجود اینکه دانشکده طب سنتی چند سالی است تاسیس شده و در حال فعالیت است، و بالطبع این امر نشان دهنده این است که قضیه طب سنتی از طرف وزارتخانه بهداشت و درمان پذیرفته شده است، ولی هنوز تکلیف عده‌ای که از قبل و بدون تخصص رسمی و با مطالعه‌های فردی، خودشان مشغول درمان بوده‌اند چه می‌شود، چندان روشن نیست. بنابراین راه‌حل در روشن شدن قوانین و مقررات همراه استفاده گسترده از حکیمان در دانشکده‌ها و مراکز آموزش طب سنتی است چراکه حقیقتاً برخی از عطار‌ها و حکیم‌ها گنجینه‌های درمان این کشورند و باید حتما مورد توجه قرار بگیرند. همچنان که بخشی از آنها در دانشکده طب سنتی تدریس می‌کنند. مشکل، کسانی هستند که بدون داشتن دانش و تجربه تجویزهایی انجام می‌دهند به همین دلیل نیاز هست تمهیداتی اندیشیده شود تا مجوزهای لازم به افراد صاحب علم و تجربه داده شود تا از افراد شارلاتان یا کلاهبردار تمییز داده شوند.


علاوه بر ابهام در قوانین، تقویت دانشکده‌های طب سنتی هم یک راهکار اساسی دیگر است و اگرچه  تاسیس دانشکده‌های طب سنتی قدم بزرگی در این راه بوده است، ولی الان مشکل ما این است که دانشجوی طب سنتی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود به دلیل نبود بیمارستان طب سنتی و کیس‌های پیگیر و بررسی‌های روزانه روی بیمار‌ها و استفاده نکردن از اساتیدی که تجربه زیادی در این امر دارند، توانایی درمانشان کم است. به همین دلیل مراجعه به این متخصصان کم است. ما باید تلفیقی از افراد با تجربه و اساتید خود دانشگاه‌ها داشته باشیم تا بتوانیم پیشرفت کنیم.


به نظر می‌رسد با توجه به ضرورت‌ ساماندهی و تقویت طب سنتی، متولیان امر باید هرچه زودتر جنبه‌های مختلف این نوع از درمان را شفاف و قانونی کنند تا با گسترده‌شدن اقبال عمومی به این نوع درمان، شاهد گسترش نفوذ سوءاستفاده‌کنندگان در این حوزه نباشیم.


ابلاغ هر چه زودتر سند جامع داروهای گیاهی و طب سنتی می‌تواند قدم اول باشد، ولی همچنان ‌باید راه‌حل ساماندهی و تقویت طب سنتی را در تصویری بزرگ‌تر و در ارتباط با تجهیز مراکز علمی مرتبط با این نوع درمان با استفاده از تجربه‌های حکیمان خوشنام جست.


از اینکه با حکیم پلاس همراهید از شما سپاسگزاریم حداقل با به اشتراک گذاری با یکی از دوستان و عزیزان خود سلامتی را به او هدیه دهید .


 

 
Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian