بهترین دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب

  1. صفحه اصلی
  2. بهترین دکتر متخصص
  3. بهترین دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب

بهترین دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب

در این مقاله با ویژگی های بهترین دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب آشنا خواهیم شد تا شما عزیزان با شناخت بالا بهترین متخصص مغز  اعصاب خود را پیدا کنید.


جراحی مغز و اعصاب یک رشته تخصصی پزشکی است که در رابطه با پیشگیری، تشخیص، درمان و توانبخشی اختلالاتی که بر هر بخش از دستگاه عصبی شامل مغز، نخاع، اعصاب پیرامونی و دستگاه عروق مغزی خارج از جمجمه تأثیر گذار است فعالیت می کند.


بيماریهای سيستم عصبي شامل مغز، نخاع و اعصاب محيطی به سه گروه تقسيم میشوند. اول بيماری هايی هستند كه بيشر بر خلق و خو و رفتار بيمار تاثير مي‌گذارند مانند افسردگی، اظطراب، اختلالات شخصيتی و بيماری های روانی پيشرفته. اين گروه از بيماري‌ها توسط روانپزشكان يا متخصصين اعصاب و روان درمان میشوند. دسته دوم بيماریهايی هستند كه بر عملكرد بدنی سيستم عصبی تاثير گذاشته اما با جراحی قابل درمان نيستند بلكه بايد براي بيماران دارو تجويز شود. مانند ام اس، صرع، بيماری پاركينسون و برخي سكته های مغزی. اين بيماران توسط متخصصين داخلی مغز و اعصاب درمان میشوند. اما گروه سوم بيماراني را شامل میشود كه میتوان به وسيله جراحی به آنان كمک كرد. تومورهای مغزی، ضربه های مغزی، تومور نخاعی، صدمات نخاعی، ديسک كمر، گردن، پشت و بيماریهای اعصاب محيطی مانند فشار روی عصب و قطع عصب جزو اين گروه هستند. اين بيماران توسط جراحان مغز و اعصاب درمان میشوند.


 

ما در حکیم پلاس تلاش می کنیم با دادن اطلاعات مفید در مورد تخصص های مختلف شما را یاری دهیم تا انتخاب بهتری داشته باشید

در این مقاله خواهید خواند 

یک دکتر خوب متخصص جراحی مغز و اعصاب در دوره تحصيلی رشته خود چه می خواند؟
بيماریهایی كه توسط یک متخصص جراحی مغز و اعصاب خوب درمان می شود
چه کسانی نباید به  دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کنند؟!
انواع جراحی مغز که فقط باید توسط بهترین دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب انجام شودیک دکتر خوب متخصص جراحی مغز و اعصاب در دوره تحصيلی رشته خود چه می خواند؟


دانشجويان پس از گذراندن دوره پزشكي عمومي كه معمولا هفت سال به درازا میكشد، در امتحان تخصصی شركت مي‌كنند. در صورت قبول شدن در اين امتحان دوره دستياري خود را شروع میكنند. اين دوره در برخي مراكز پنج ساله و در برخي ديگر مانند بيمارستان شريعتي دانشگاه تهران شش ساله است. در طي اين دوره آموزش هاي در زمينه علوم پايه مغز و اعصاب، بيماري هاي اين رشته و روش‌هاي جراحي آموزش داده میشود. پس از طي دوران آموزشي امتحان جامع رشته تخصصی كه به آزمون بورد معروف است برگزار میشود. اين آزمون دو مرحله دارد. كساني كه در مرحله اول كه همان پره‌بورد است قبول مي‌شوند مدرك گواهينامه تخصصي دريافت كرده و اجازه كار در مراكز دولتي و خصوصي را دارند. كسانی كه امتحان مرحله دوم يا بورد تخصصی را با موفقيت پشت سر مي‌گذارند مدرک دانشنامه تخصصي يا بورد تخصصی را دريافت كرده و علاوه بر مراكز دولتی و خصوصی مي‌توانند در مراکز دانشگاهی نيز به تدريس مشغول شوند.


دوره هاي تكميلي مانند جراحي عروق مغز، تومورهاي قائده جمجمه، جراحی مغز و اعصاب اطفال و جراحي ستون فقرات نيز پس از فارغ التحصيلی توسط افرادی كه تمايل داشته باشند در مراكز مختلف كه اغلب در خارج از كشور هستند طی میشوند. برای رشته متخصص جراحی مغز و اعصاب، فوق تخصص تعریف نشده است. اما فلوشیپ های این تخصص عبارتند از:
  • فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه

  • فلوشیپ استریوتاکسی

  • فلوشیپ رادیولوژی مداخله‌ای (اینترونشن)


بيماریهایی كه توسط یک متخصص جراحی مغز و اعصاب خوب درمان می شود

1- تومورهای مغزی


2- ضربه مغزی


3- برخی خونريزی های مغزي مانند خونريزی های ناشی از اختلالات عروقی مغز


4- دررفتگی ديسک در سراسر ستون فقرات


5- تنگی كانال نخاعی ستون فقرات


6- ضربه های ستون فقرات و آسيب هاي نخاعی


7- تومور‌های نخاعی


8- تومورها و ضايعات اعصاب محيطی


9- گامانايف (همراه با انكولوژيست)


10- دردهای غير قابل كنترل مانند دردهای بيماران سرطانی و يا دردهای ناشی از آسيب‌های نخاعی


11- برخی اختلالات حركتی و روانی (استروتاكسي)


12- عفونت های مغز و نخاع


13- درمان ناهنجاریهای عروق مغز و نخاع از طريق داخل رگ (نيازمند گذراندن دوره‌های تكميلی است)


14-فتق دیسک بین مهره‌ای


15-تنگی مجرای نخاعی گردنی یا تنگی مجرای نخاعی کمری


16-وجود آب در مغز


17-آسیب سر (خونریزی مغزی، شکستگی جمجمه و...)


18-آسیب به طناب نخاعی


19-آسیب فیزیکی دستگاه عصبی پیرامونی


20-تومورهای ستون فقرات، طناب نخاعی و اعصاب پیرامونی


21-خونریزی‌های درون مغزی مانند خونریزی زیر عنکبوتیه، خونریزیهای درون سلولی و بین بافتی


22-برخی از انواع مقاومت به دارو در صرع
چه کسانی نباید به دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کنند؟!


متخصص جراحی مغز و اعصاب جراحی‌های مغز و نخاع، درمان ضربه‌های مغزی و تومورهای مغز و نخاع، دیسک‌های کمر و اختلالات ستون فقرات را بر عهده دارد. به یاد داشته باشید که جراحی مغز و اعصاب با تخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) متفاوت است. بنابراین برای درمان بیماری‌هایی که در حیطه جراحی نیست مانند بیماری‌ام اس، سکته مغزی یا تشنج نباید به جراح مراجعه کنید.
انواع جراحی مغز که فقط باید توسط بهترین دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب انجام شود


اصطلاح جراحی مغز به پروسه‌های مختلف پزشکی اطلاق می‌شود که دربرگیرنده اصلاح و بهبود مشکلات ساختاری در مغز است. انواع متعددی از عمل جراحی مغز وجود دارد. بسته به محل درگیر در مغز و نوع بیماری، نوع جراحی مغز انتخاب می‌شود. پیشرفت در حیطه پزشکی، جراحان را قادر به انجام جراحی در بخش‌های مختلف مغز بدون ایجاد برش در سر کرده است


عمل جراحی مغز یک فرآیند مهم و پیچیده است. نوع عمل جراحی مغز به شدت وابسته به نوع بیماری است. به عنوان مثال، یک آنوریسم مغزی معمولا با استفاده از جراحی آندوسکوپی مغز قابل درمان است اما چنانچه دچار پارگی شود ممکن است کرانیوتومی استفاده شود. جراحان، هر مورد جراحی را بر اساس مقتضیات خود و به صورت دقیق بررسی کرده و انجام می‌دهند.


1. کرانیوتومی
در کرانیوتومی ابتدا یک برش در پوست سر و سپس یک سوراخ در جمجمه ایجاد می‌شود. به بیانی دیگر کرانیوتومی مانند ورق زدن استخوان سر است زیرا در آن، قسمتی از استخوان جمجمه به طور موقت برداشته می‌شود. سوراخ و برش در منطقه‌ای از مغز که قرار است درمان شود، ایجاد می‌گردد. در طول عمل جراحی باز مغز، جراح امکان انجام هر کدام از موارد زیر را دارد:


برداشتن تومور
کلیپ کردن آنوریسم
تخلیه خون یا ترشحات مربوط به یک عفونت
حذف بافت غیر طبیعی مغزهنگامی که جراحی کامل شد، استخوان برداشته شده معمولا در محل خود با صفحات، بخیه یا سیم نگهداری و محافظت می‌شود. سوراخ ایجاد شده ممکن است در بعضی موارد مانند تومورها، عفونت یا تورم مغز، باز باقی بماند. در صورت باز باقی ماندن جمجمه، جراحی کرانیکتومی نامیده می‌شود


1-1 کرانیوتومی BIFRONTAL
یک روش سنتی است برای هدف قرار دادن تومورهای سخت جلوی مغز. بر این اساس استوار است که برداشت استخوان اضافی بسیار امن‌تر از دستکاری مغز است. در این روش، یک برش در پوست سر در پشت خط رویش مو ایجاد شده و استخوان تشکیل دهنده پیشانی برداشته می‌شود. این استخوان در پایان عمل جراحی برگردانده می‌شود. برداشتن این استخوان به جراحان اجازه می‌دهد که به فضای پشت چشم بدون دستکاری مغز دسترسی یابند.


1-2 کرانیوتومی SUPRA-ORBITAL
اغلب به نام کرانیوتومی ابرو نیز مطرح می‌شود. یک روش برای حذف تومورهای مغزی است که در آن، جراحان مغز و اعصاب با ایجاد یک برش کوچک در ابرو به تومورها در جلوی مغز یا در اطراف غده هیپوفیز دسترسی می‌یابند. این روش به جای جراحی اندوسکوپیک اندونازال، زمانی که تومور بسیار بزرگ بوده یا نزدیک به اعصاب بینایی یا شریان حیاتی باشد، استفاده می‌شود


1-3 کرانیوتومی RETRO-SIGMOID
اغلب به نام کرانیوتومی سوراخ کلید نیز مطرح می‌شود. یک عمل جراحی توسط متخصص جراحی مغز و اعصاب با حداقل تهاجم با هدف حذف تومورهای مغزی است. این روش امکان حذف تومورهای قاعده جمجمه از طریق یک برش کوچک در پشت گوش را با ایجاد دسترسی به مخچه و ساقه مغز فراهم می‌کند. جراحان مغز و اعصاب ممکن است از این روش برای رسیدن به تومورهای خاص مانند مننژیوم و نوروم آکوستیک استفاده کنند


2. بیوپسی
این روش برای برداشتن مقدار کمی از بافت مغز یا تومور برای بررسی زیر میکروسکوپ استفاده می‌شود. بیوپسی شامل ایجاد یک برش کوچک و سوراخ در جمجمه است


3. جراحی‌های کم تهاجمی اندوسکوپیک اندونازال
در این نوع عمل جراحی، جراح برای برداشت تومورها یا ضایعات، از طریق بینی و سینوس بیمار اقدام می‌کند. این روش به جراح امکان دسترسی به بخش‌هایی از مغز را بدون ایجاد برش می‌دهد. روش جراحی‌های کم تهاجمی اندوسکوپیک اندونازال شامل استفاده از یک اندوسکوپ است. اندوسکوپ یک دستگاه تلسکوپی مجهز به چراغ و دوربین است به طوری که جراح می‌تواند محیطی که در آن جراحی را انجام می‌دهد، ببیند. پزشک شما می‌تواند از این روش برای درمان تومورهای غده هیپوفیز، تومورهای موجود در قاعده جمجمه و تومورهای گسترش یافته در سراسر مغز استفاده کند


4. نورواندوسکوپی کم تهاجمی
مشابه جراحی اندوسکوپیک با حداقل تهاجم، در این روش نیز جراح با استفاده از اندوسکوپی به حذف تومورهای مغزی می‌پردازد. جراح ممکن است سوراخ کوچکی به اندازه یک سکه در جمجمه برای دسترسی به بخش‌هایی از مغز در طول این عمل جراحی، ایجاد کند.


امیدواریم از مطالعه مقاله بهترین دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب در حکیم پلاس لذت برده باشید. لطفا اگر تجربه ی خاصی در این زمینه دارید در بخش نظرات برای سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian