بهترین دکتر متخصص آلرژی

 1. صفحه اصلی
 2. بهترین دکتر متخصص
 3. بهترین دکتر متخصص آلرژی

بهترین دکتر متخصص آلرژی

بهترین دکتر متخصص آلرژی


در این بخش به معرفی ویژگی های بهترین دکتر متخصص آلرژی میپردازیم و انواع بیماری ها و همچنین توانمندی های یک متخصص آلرژی خوب را مورد برسی قرار میدهیم.


رشته آلرژی و ایمونولوژی بالینی یک رشته فوق تخصصی است و کسی که با این عنوان طبابت می کند متخصص کودکان یا متخصص داخلی و نیز متخصص آلرژی و ایمنی شناسی است که شناخت کامل و ویژه از بیماری های آلرژیک و عوارض ایجاد شده توسط این بیماری ها دارد. 


حوزه فعاليت اين متخصصان شامل بررسي و درمان تمامي آلرژي هاي تنفسي، ريوي، پوستي، غذايي و حتي چشمي است. آلرژي تنفسي شايع ترين مشكل در سنين مختلف بوده از جمله آسم، آلرژي بيني . 


آلرژي غذايي نيز علائم مختلفي دارد كه از يك علامت پوستي تا يك واكنش آنافيلاكسي (شوك مرگ آور) مي تواند بروز كند.


از جمله مشكلات پوستي ديگر كهير بوده كه بواسطه علائم خاص خود مشكلات رواني و اجتماعي عديده اي را براي افراد مبتلا بدنبال خواهد داشت . 


در این مقاله در ابتدا توضیح مختصری در مورد آلرژیک و اینکه چگونه ایجاد میشود می پردازیم و در انتها می توانید لیستی از متخصصان آلرژیک و اینکه چگونه بهترین متخصص آلرژی را پیدا کنیم توضیح داده شده است . 


 

در این مقاله خواهید خواند : 

 

واکنش آلرژیک کجا و چرا ایجاد می شود؟
آلرژی چه علائمی ایجاد می کند؟
عوامل آلرژی زا چه چیزهایی هستند؟
چه کسانی بیشتر در معرض آلرژی هستند؟
آلرژی چگونه توسط بهترین دکتر متخصص آلرژی تشخیص داده می شود؟
بهترین دکتر متخصص آلرژِی چگونه به درمان آلرژی اقدام میکند؟
چند نکته برای پیشگیری از بروز آلرژی
حال سوال مهم این است که چگونه می توانیم بهترین دکتر آلرژی را پیدا کنیم ؟


 

واکنش آلرژیک کجا و چرا ایجاد می شود؟


یک واکنش آلرژیک ممکن است در هر نقطه از بدن رخ دهد. مانند پوست، چشم ها، دیواره ی معده، بینی، سینوس ها، گلو و ریه ها. در واقع سلولهای ایمنی در این قسمت ها واقع شده اند تا با عوامل مهاجمی که از طریق استنشاق یا بلع وارد می شوند و یا در تماس با پوست قرار می گیرند، مقابله کنند. واکنش سلول های ایمنی در مقابل آلرژی منجر به ایجاد علائم می شود.آلرژی چه علائمی ایجاد می کند؟


با داشتن علائم زیر بهتر است به متخصص آلرژی مراجعه شود
 • گرفتگی و احتقان بینی، عطسه، خارش بینی، ترشح از بینی، خارش گوش ها یا سقف دهان که به آن آلرژی بینی می گویند.

 • التهاب ملتحمه ی چشم، که چشم ها قرمز و مرطوب به نظر می رسند و گاهی ترشح و خارش دارند (کونژونکتیویت آلرژیک)

 • التهابهای پوستی، که نواحی از پوست خشک، قرمز و خارش دار می شود (اگزمای آتوپیک)

 • کهیر ، ضایعات خارش دار پوست

 • التهاب تماسی پوست، در اثر تماس با ماده ی به خصوصی، تحریک و خارش رخ می دهد

 • آسم، مشکل در تنفس به صورت کوتاه شدن نفس، سرفه و خس خس سینه روی می دهد.


عوامل آلرژی زا چه چیزهایی هستند؟


شما به هر متخصص آلرژی که مراجعه کنید این موارد را به شما گوش زد خواهند کرد پس این موارد را رعایت فرمایید. اگرچه صدها ماده ی معمولی می توانند آغازگر واکنش آلرژیک باشند، موادی که شایع تر هستند و آلرژن نامیده می شوند، شامل آلرژن های درون و بیرون منزل می باشند.
 • مایت (هیره) گرد و غبار منزل؛ جانداران میکروسکوپی هستند که خود آن ها و مواد دفعی و اجزای بدن آن ها آلرژن هستند.

 • سوسک ها و مواد دفعی آنها

 • پر پرندگان و پروتئین های حیوانی، روغن و مواد دفعی حیوان

 • کپک ها

 • دانه ی گرده گیاهان (پولن ها)

 • مواد شیمیایی صنعتی

 • غذاها و داروها


جالب اینست که بدانید فلفل، ادویه جات و دود سیگار آلرژن نیستند و تحریک کننده های قوی آلرژی ها می باشند.چه کسانی بیشتر در معرض آلرژی هستند؟


آلرژی می تواند در هر فردی بدون توجه به سن، جنس، نژاد یا وضعیت اقتصادی-اجتماعی روی دهد. معمولاً آلرژی در بچه ها شایع تر است اما می تواند برای اولین بار در هر سنی رخ دهد و یا سال ها پس از بهبودی عود کند. عوامل ژنتیکی در این زمینه دقیقاً شناخته نشده اند، اما به نظر می رسد زمینه ی خانوادگی و ارثی در این مورد وجود داشته باشد.


ممکن است هورمون ها، استرس، سیگار، عطرها و اسانس ها، یا سایر محرک های محیطی در ایجاد آلرژی در افراد مستعد نقش داشته باشند. اغلب علائم آلرژی به تدریج در طول یک دوره ی زمانی شکل می گیرند.


افرادی که از آلرژی رنج می برند ممکن است آنقدر به علائم خود عادت کرده باشند که علائم مزمنی مانند عطسه یا گرفتگی بینی را غیر معمول تصور نکنند. با کمک پزشکان می توان علائم آلرژی را کنترل یا از ایجاد آن ها پیشگیری کرد و کیفیت زندگی را بهبود بخشید.آلرژی چگونه توسط بهترین دکتر متخصص آلرژی تشخیص داده می شود؟


معاینه و گرفتن تاریخچه ی بیماری توسط متخصص آلرژی انجام می شود. ممکن است پزشک از آزمایش هایی مانند تست پوستی یا نوعی آزمایش خون استفاده کند. هر کدام از تست ها روشی برای اندازه گیری سطوح آنتی بادی فرد بر علیه آلرژن های خاص است.


 

بهترین دکتر متخصص آلرژِی چگونه به درمان آلرژی اقدام میکند؟


درمان آلرژی با توجه به سن، جنس، سابقه ی پزشکی، وسعت بیماری، تحمل بیمار در مورد داروها، درمان ها و فرایندهای درمانی و طول دوره ی بیماری توسط متخصص آلرژی انجام می شود. دوری از مواد آلرژن، بسیار کمک کننده است. داروهای خاصی بسته به علائم آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند. درمان قطعی آلرژی ایمونوتراپی یا حساسیت زدایی می باشد که توسط پزشک متخصص آلرژی و ایمونولوژی  می بایست انجام شود.


 

چند نکته برای پیشگیری از بروز آلرژی 


همانطور که گفته شد در پاکیزگی نباید وسواس بیش از حد بخرج داد  دراینجا به برخی از اصول بهداشتی که رعایت آنها در پیشگیری از آلرژی موثر است اشاره می شود
 • در هفته ا تا 2 بارخانه را جاروبرقی بکشید . جاروبرقی باید حتما فیلتر  داشته باشد تا اجزای ریز و گردو غبار دوباره از دستگاه درمحیط خانه پخش نشود وازکیسه های دوتایی استفاده نشود .

 •  حتما درآشپزخانه پنجره ها راببندید تا گرده های ریز گیاهان ، درختان و سایر چیزها وارد خانه تان نشود و حتما کفش هایتان را نیز بیرون از خانه درآورید تا مواد آلرژی زا وارد خانه نشوند .

 • ملحفه و روبالشتی ها را هفته ای یک بار با آب گرم بشویید، بعد از ظهر ها دوش بگیرید تااین مواد ریز و گرد وغبارها رابا خود به تختخوابتان نبرید .


حال سوال مهم این است که چگونه می توانیم بهترین دکتر آلرژی را پیدا کنیم ؟


آسانترین و مطمئنترین روش برای اینکه بهترین دکتر متخصص را پیدا کنیم کمک گرفتن از دیگران است ؛ سایت حکیم پلاس بهترین دکتر را با نظرشما و دیگران معرفی می کند.
کمک به دیگران تنها پول نیست ! شما هم با صرف چند دقیقه کوتاه در مورد آخرین دکتر خود نظر دهید تا دیگران هم از زندگی سالم و شادابی بهره مند شوند 

Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian