آیا خونریزی لثه گواهی بر بیماری های لثه است ؟

  1. صفحه اصلی
  2. بیماری ها
  3. آیا خونریزی لثه گواهی بر بیماری های لثه است ؟
آیا خونریزی لثه گواهی بر بیماری های لثه است ؟
برچسب ها

آیا خونریزی لثه گواهی بر بیماری های لثه است ؟

اگر لثه و دندان شما در حین شست و شو و مسواک زدن دچار خون ریزی می شود شما باید این مساله را نگران کننده و مهم تلقی کنید با این حال بسیاری از افراد تصور می کنند که خونریزی در هنگامی که دندان هایشان را شست و شو می دهند و یا نخ دندان استفاده می کنند طبیعی است و این مسئله را جزو بیماری های لثه تلقی نمیکنند. در یک تحقیق که در رابطه با بیماری های لثه در سال 1999 محققان موسسه ملی بهداشت ایالت متحده دریافتند که نیمی از مردم امریکا بیش از سی دفعه در طول زندگی خود دچار خون ریزی لثه شده اند. شما بایستی پس از مشاهده علایم بیماری های لثه به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید.


مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند به رایگان تجربیات افراد را در مورد دکتردندانپزشکی که رفته اند در اختیار شما قرار دهد تا اینکه بجای تجربه های ناخوشایند در زمینه درمان با توجه به نظرات دیگران خیلی سریع و آسان به سلامتی برسید. شما هم می توانید در مورد دکتری که رفته اید تجربه خود را به دیگران هدیه دهید.


   بیماری های لثه

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند:
  • علایم و عوارض بیماری های لثه

  • ارتباط بین بیماری های لثه و دیگر بیماری ها

  • خطرات و پیشگیری از بیماری های لثه


 

علایم و عوارض بیماری های لثه


 لثه های متورم و خونریزی از علایم اولیه ای هستند که نشان می دهد لثه های شما ممکن است به زودی دچار الودگی و عفونت و بیماری های لثه شود. اگر شما هیچ کاری انجام ندهید ممکن است بدتر شود و این مسئله ساختار محکم لثه و دندان های شما از بین ببرد و دندان های شما در جای خود شل شوند و در نهایت حتی منجر به افتادن دندان می شود.


در واژه پری دنتال کلمه پری به اطراف و کلمه دنتال به دندان اشاره می کند و بیماری های پریودنتال (بیماری های لثه) شامل عفونت های ساختاری اطراف دندان و لثه می باشد. بیماری های لثه در مرحله اول تنها بر روی لثه فرد تاثیر می گذارد و در انواع پیشرفته تر سایر بافت های دهان را نیز الوده می کند. در سال های اخیر دریافتند که بیماری های لثه بر روی سایر قسمت های بدن و سلامت شخص موثر است. این مسئله یک بخش جدید و بسیار جالب در تحقیقات اخیر می باشد و سوالات بسیاری در این مورد مطرح می شود و پاسخ های متفاوتی نیز در این مورد داده شده که بر روی علم پزشکی تاثیر گذار است و نیازمند مطالعه و تحقیقات بیشتری می باشد.ارتباط بین بیماری های لثه و دیگر بیماری ها


محققان در حال حاضر در حال بررسی ارتباط احتمالی بین بیماری های لثه و بیماری های قلبی می باشند. بیماری های لثه ممکن است خطر مسدود شدن شریان های قلبی را افزایش دهد و اعتقاد بر این است که باعث افزایش احتمال بیماری های قلبی می گردد.


سکته مغزی: بیماری های لثه ممکن است خطر انواع سکته و سکته مغزی را افزایش دهد با مسدود کردن عروق این احتمال را ایجاد می کند.


زایمان زودرس: شخصی که در دوران بارداری مبتلا به بیماری های لثه می باشد ممکن است دچار زایمان زودرس شود و در این صورت ممکن است وزن نوزاد در هنگام تولد بسیار کم باشد.


دیابت: بیماران مبتلا به دیابت که دارای بیماری های لثه و لثه های ضعیف باشند در مقایسه با بیماران دیابتی با لثه های سالم مشکلات قند خون بیشتری دارند.


بیماری های تنفسی: باکتری های موجود در لثه های بیمار و الوده ممکن است باعث افزایش عفونت ریه شود و شرایط ریه فرد را وخیم کند و این امر در افراد سالخورده بسیار مهم است در این مورد ممکن است باکتری از دهان و لثه وارد ریه شود و خطر عفونت ریه را ایجاد کند.


بیماری های لثه

خطرات و پیشگیری از بیماری های لثه


باکتری ها عامل اصلی بیماری های لثه می باشند. اما چندین عامل دیگر نیز می تواند در این مورد موثر باشد که موجب بیماری های مختلف لثه و دهان می شود این عوامل می تواند موجب بدتر شدن و افزایش بیماری در قسمت لثه و دندان شود.


ژن ها: بعضی از افراد به دلیل ژن هایشان نسبت به سایرین بیشتر دچار بیماری های لثه می شوند. اما داشتن ژن یا نداشتن آن موجب نمی شود که شما دچار این بیماری شوید یا به هیچ عنوان درگیر این بیماری نشوید. حتی افرادی که دارای این ژن نیستند، مستعد این بیماری هستند با مراقبت کردن مناسب از دهان و لثه می توانند از بروز بیماری جلوگیری کنند.


مصرف سیگار و دخانیات: سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری های لثه را افزایش می دهد و هر چه شما بیشتر سیگار بکشید این میزان و شدت بالاتر می رود و اگر شما بیمار هستید سیگار کشیدن موجب بدتر شدن آن می شود. سیگار کشیدن یکی از عوامل اصلی است که بیماری های لثه درمان نمی شوند، افراد سیگاری اغلب بیشتر بر روی دندان های خود حساس هستند اما بیماری های لثه تاثیر بسیاری بر روی دندان دارد و مستقیم تاثیرات خود را بر روی دندان می گذارد و شما باید تصمیم بگیرید چرا که سیگار نقش بسیار مهمی در ایجاد بیماری های لثه دارد و می توان تحت کنترل شما باشد.


دندان های ناصاف: اگر شما به درستی دندان های خود را شست و شو ندهید و از نخ دندان استفاده نکنید ممکن است به مرور موجب تشکیل پلاک ها بر روی دندان شود و باعث بیماری های لثه شود و بهتر است شما برای جرم گیری و شست و شو دندان و لثه به نزد دکتر دندانپزشک خود بروید. و شما باید از ابزار و وسیله های خاص شست و شو دهان و دندان استفاده کنید تا مشکل شما برطرف شود و دکتر دندانپزشک برای رفع دایمی این مشکل ممکن است ارتودنسی را به شما پیشنهاد دهد و این میتواند باعث شود علاوه بر داشتن لثه سالم لبخندی زیباتر نیز داشته باشید.


خرد کردن و شکستن: این عادت های نادرست موجب بیماری های لثه نمی شود اما با این حال اگر لثه شما زخمی و ملتهب شود ممکن است موجب بیماری شود و این عادت نادرست باعث ایجاد فشار زیادی بر روی دندان می شود و ممکن است موجب شکستگی دندان شما شود. شما به راحتی می توانید این عادت بد را کنار بگذارید و از ایجاد بیماری به راحتی جلوگیری نمایید.


استرس: استرس می تواند باعث بدتر شدن بیماری های لثه شود و آن را سخت تر کند چرا که استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و باعث می شود بدن شما در مقابل بیماری ها ضعیف تر عمل کند و عفونت ها بیشتر شود و بیماری شدید تر شود.


نوسان هورمون ها: هر زمان که سطح هورمون ها در بدن بالا و پایین می شود تغییراتی می تواند در بدن رخ دهد در نتیجه بلوغ و بارداری می تواند موجب تشدید بیماری های لثه شود و خطر آن را افزایش دهد و همچنین یائسگی نیز در ایجاد بیماری های لثه موثر است.


داروها: چندین نوع از داروها می تواند موجب خشک شدن و بیماری های لثه شود به عنوان مثال داروهای افسردگی و فشار خون برخی از این موارد می باشند، پس اگر بزاق کافی نداشته باشید احتمال بیماری افزایش می یابد و همچنین داروهای دیگری نیز در این مورد موثر هستند داروهایی مانند فنیتوین از انواع شرکت ها و سیکلوسپورین که برای کنترل تشنج و داروهایی که در افرادی که پیوند عضو شده اند مانند نیفدیپاین و داروهایی برای فشار خون و داروهای انژین یا اریتمی قلبی در ایجاد بیماری های لثه موثر می باشند.


بیماری ها: افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند بیماری دیابت، در این گونه افراد خطر ابتلا به بیماری های لثه نیز بیشتر می باشد و این بیماری ها می تواند شدید تر باشد و اما در این مورد دکتر دندانپزشک شما می تواند شما را راهنمایی کند و راه های حفظ سلامت لثه را به شما بگوید.


بیماری های لثه

تغذیه ضعیف: تغذیه برای سلامتی بدن از جمله سیستم ایمنی و لثه و دهان بسیار مهم است و کمبود ویتامین c می تواند موجب بیماری و خونریزی لثه شود.


امیدواریم مقاله بیماری های لثه که به کوشش همکاران در حکیم پلاس تهیه شده است به شما کمک کند اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب نمایید. مجموعه حکیم پلاس تلاش می کند بطور رایگان تجربیات افراد را در اختیار یکدیگر قرار دهد تا انتخابی بهتر و مطمئن تری داشته باشند شما هم می توانید در مورد پزشک و دکتر دندانپزشک خود نظر دهید تا دیگران از تجربیات شما بهره مند شوند  . 


منابع


https://www.colgate.com/en-us/oral-health/conditions/gum-disease/what-is-periodontal-disease

Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian