آنچه باید در مورد عفونت قارچی واژینال بدانید ( علل و درمان )

 1. صفحه اصلی
 2. بیماری ها
 3. آنچه باید در مورد عفونت قارچی واژینال بدانید ( علل و درمان )
آنچه باید در مورد عفونت قارچی واژینال بدانید ( علل و درمان )

آنچه باید در مورد عفونت قارچی واژینال بدانید ( علل و درمان )

تعریف و واقعیت ها درباره عفونت های قارچی واژینال


اکثر عفونت قارچی واژینال توسط کاندیدا البیکنس که نوعی قارچ می باشد ایجاد میگردد. عفونت قارچی واژینال بسیار فراگیر می باشد که بیش از 75 درصد از بانوان در طول زندگی خود دچار ان می شوند. علامت اصلی عفونت قارچی واژینال خارش می باشد اما همچنین سوزش و تکرر ادرار و درد در هنگام مقاربت نیز از علایم ان می باشد. درمان ان شامل داروهای موضعی یا خوراکی می شوند. ممکن است یک زن عفونت قارچی واژینال خود را به شریک جنسی خود در هنگام مقاربت انتقال دهد. هر چند عفونت قارچی به عنوان یک بیمار مقاربتی در نظر گرفته نمیشود زیرا ممکن است حتی در زنانی رخ بدهد که تا کنون رابطه جنسی نداشتند.


درمان عفونت قارچی واژینال در مردان نیز مانند زنان از طریق داروهای ضد قارچی انجام می شود. خشک نگه داشتن واژن و اجتناب از استفاده از مواد شیمیایی تحریک کننده می تواند به جلوگیری از عفونت قارچی کمک کند. همچنین مصرف مواد غذایی پروبوتیک نیز ممکن است به بهبود عفونت قارچی کمک کند.


اما بهترین راه مراجعه به پزشک زنان و زایمان است. همچنین کمک حکیم پلاس می توانید دکتر زنان و زایمان نزدیک به محل زندگی خود را پیدا کرده و از رانندگی در خیابان های شلوغ و پرترافیک جلوگیری کنید.آنچه در این مقاله خواهید خواند:


عفونت قارچی واژینال چیست؟

علایم و نشانه های بیماری عفونت قارچی واژینال چیست؟

چه چیزی باعث  بروز بیماری قارچی عفونتی واژینال میشود؟

بیماری عفونت های قارچی واژن چگونه درمان می شود؟

کدام یک از انواع پزشکان برای درمان عفونت قارچی پیشنهاد می شوند؟

چه درمان های خانگی می توان برای درمان عفونت قارچی واژینال استفاده می شود؟

انواع درمان های طبیعی و جایگزین برای آنها چیست؟

چه مواردی خطر ابتلا به این بیماری عفونتی را افزایش می دهد؟عفونت قارچی واژینال چیست؟


عفونت قارچی واژن واژینال ، همچنین به عنوان بیماری کاندیدیازیس شناخته میشود که یک بیماری شایع میباشد. یک واژن سالم خود حاوی انواع باکتری ها و برخی از انواع قارچ ها میباشد. اما هنگامی که میزان باکتری ها از حالت تعادل خارج شود و تغییر کند این مسئله تبدیل به یک بیماری قارچی میشود. که می تواند باعث خارش و تورم و تحریک شدید واژن شود. درمان عفونت قارچی واژن میتواند تا چند روز طول بکشد و در موارد شدید تر حتی یک الی دو هفته به طول می انجامد.


عفونت قارچی واژن یکی بیماری انتقالی جنسی نیست اما مقاربت و رفتار های جنسی می تواند باعث گسترش ان شود، اما حتی زنانی که دارای رابطه جنسی نیستند هم می توانند به ان بیماری دچار شوند. هنگامی که دچار بیماری عفونی قارچی می شوید احتمال دارد ان را به دیگری نیز منتقل کنید.
علایم و نشانه های بیماری عفونت قارچی واژینال چیست؟


علایم و نشانه های رایج در عفونت قارچی واژن عبارت اند از :
 • خارش واژن

 • تورم اطراف مهبل یا واژن

 • سوزش ادرار و یا تکرر ادرار

 • درد در هنگام رابطه جنسی

 • درد شدید

 • قرمز شدن و دانه دانه شدن


همچنین ترشح واژینال به رنگ خاکستری و قهوه ای و چرکی یکی دیگر از علایم این بیماری می باشد. و در برخی موارد ترشحات حالت پنیری دارد و گاهی اوقات ترشحات ابکی است. معمولا اگر عفونتهای قارچی درمان نشود تاثیرات و علایم ان بیشتر می شود.


عفونت قارچی واژینالچه چیزی باعث  بروز بیماری قارچی عفونتی واژینال میشود؟


قارچ کاندیدا یک میگروارگانیسم طبیعی در اطراف واژن است. باکتری لاکتوباکلیکوس به رشد خود ادامه می دهد، اما اگر این رشد منطقی نباشد و بیش از اندازه شود باعث رشد بیش از حد این قارچ می شود و موجب بروز این بیماری می گردد. عوامل متعددی می تواند باعث بروز بیماری عفونت قارچی شود.


یکی از موارد مصرف انتی بیوتیک ها است که موجب افزایش مقدار لاکتوباکیلوس که نوعی باکتری خوب در واژن است می شود.


بارداری، دیابت کنترل نشده، سیستم ایمنی ضعیف، رژیم غذایی نامناسب  و غذاهای شیرین و پر شکر، بهم خوردن تعادل هورمون ها در نزدیکی عادت ماهانه، استرس و عدم خواب کافی از دیگر علل عفونت قارچی واژینال می باشند.


 نوعی خاص از باکتری به نام کاندیدا البیانس موجب بیشترین عفونت قارچی واژینال می شود. عفونت های قارچی واژن به راحتی قابل درمان می باشند. شما به راحتی می توانید ان را درمان کنید و از شر این عفونت قارچی و علایم و عوارض ان راحت شوید. یک نمونه برداری ازمایشگاهی می تواند به راحتی تشخیص دهند از چه نوع بیماری قارچی رنج می برید.بیماری عفونت های قارچی واژن چگونه درمان می شود؟


انواع مختلفی از بیماری های قارچی وجود دارد. بنابرین یک دکتر زنان و زایمان خوب شما باید پیشنهاد کند که کدام روش برای درمان شما مناسب است. درمان ها با توجه به شدت علایم شما انتخاب می شوند.کدام یک از انواع پزشکان برای درمان عفونت قارچی پیشنهاد می شوند؟


متخصصان بهداشتی شامل پزشک خانواده و متخصص زنان و زایمان می توانند این بیماری را بررسی کنند و به درمان شما کمک کنند.چه درمان های خانگی می توان برای درمان عفونت قارچی واژینال استفاده می شود؟


عفونت قارچی واژینال با استفاده از داروهای عفونتی قارچی درمان می شود و هم بدون نسخه و هم به صورت تجویزی در دسترس می باشد که در درمان عفونت قارچی موثر هستند. که هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی مصرف می شوند. برای بهبود این بیماری در خانه می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده نمایید و مصرف کنید. با این حال درمان های خانگی اکثرا خارش و موارد دیگر را بهبود می بخشد و اما علت اصلی عفونت را برطرف نمی کنند.انواع درمان های طبیعی و جایگزین برای آنها چیست؟


شما می توانید هچنین از موارد خانگی برای درمان بیماری عفونتی قارچی واژینال خود استفاده کنید اگر نمی خواهید از دارو و دکتر زنان و زایمان رفتن استفاده کنید از موارد خانگی در زیر نام می بریم می توانید استفاده نمایید. اما این موارد تاثیر چندانی ندارند و بسیار قابل اعتماد نیستند.
 • روغن نارگیل

 • روغن درخت چای

 • سیر

 • شیاف واژینال بوریک اسید

 • ماست ساده که به واژن مالیده شود


همیشه قبل از مصرف هر گونه کرم یا داروی درمانی و پماد اطمینان حاصل کنید که دست های شما تمیز باشد. لطفا قبل از استفاده هر گونه درمان با دکتر زنان و زایمان خود صحبت کنید. این مسئله بسیار مهم است چرا که: اگر علایم شما با بیماری قارچی ساده متفاوت باشد و شدیدتر باشد دکتر زنان و زایمان شما تنها کسی است که می تواند این بیماری را تشخیص دهد. برخی گیاهان همچنین می توانند با داروها متضاد باشند و حتی سبب افزایش درد شوند و علایم شما را بیشتر کنند.
چه مواردی خطر ابتلا به این بیماری عفونتی را افزایش می دهد؟


زنان که دچار کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شوند، موجب می شود بیماری در بیشترموارد دیده شود. زنانی که دچار سرطان هستند یا شیمی درمانی میکنند یا دیابت دارند و یا زنانی که داروهای استروییدی مصرف می کنند. زنان باردار و زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند بیشتر در معرض عفونت قارچی واژینال قرار دارند. مصرف انتی بیوتیک ها حتی می تواند باعث افزایش و تغییر این بیماری شود.


واژن خود را خشک نگه دارید و از لباس زیر پنبه ای و نخی استفاده کنید و از پوشیدن شلوارهای تنگ اجتناب کنید و به موقع حمام بروید. سایت حکیم پلاس به شما کمک می کند بهترین دکتر زنان و زایمان را در شهر خود پیدا کنید. در حکیم پلاس شما می توانید بهترین پروفسور زنان و زایمان ایران را برای مراجعه پیدا نمایید.


شما راه های متفاوتی برای انتخاب بهترین دکتر زنان و زایمان دارید؛ مثل پرس و جو از دوستان و آشنایان خود اما شما با حکیم پلاس به صورت رایگان به نظرات دیگران بصورت وسیعتر و سازمان یافته دسترسی دارید تا در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود. سلامتی بهترین هدیه است به اشتراک بگذارید.

Author Avatar

درباره نویسنده

اضافه کردن دیدگاه

fa_IRPersian
fa_IRPersian